Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Jaroslav Míl: Za dotace EU vychováme nezaměstnané



LN 23. ledna 2010 Autor: Lenka Zlámalová



České firmy chystají další vlnu propouštění. Krize sice končí, ale v příštích letech ekonomika poroste jen velmi pomalu. „Proto podnikatelé budou muset propustit i řadu těch, které zatím i za cenu ztrát drželi,“ říká v rozhovoru pro LN prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

* LN Nezaměstnaných rychle přibývá. Chystají se firmy dál propouštět?


Dělali jsme si průzkum. Firmy skutečně chystají další vlnu propouštění. Nerad bych teď odhadoval, jestli se dostaneme k 9,5 nebo 10 procentům nezaměstnaných. Nikdo se ale nechystá nové lidi přijímat. Spíš dá výpověď ještě těm, které si držel přes krizi, protože věřil, že bude líp. Teď to vypadá, že žádné silné oživení nepřijde, takže se znovu propouští. Všichni podnikatelé se snažili udržet si kvalifikované lidi. Propouštěli jen tam, kde už jim nic jiného nezbylo. Nejdřív srazili ostatní náklady a nakonec šetřili na lidech. Teď už si je ale opravdu nemohou dovolit dál platit.

* LN Práci ztráceli hlavně lidé s nízkými platy. Přichází teď řada i na lépe placené a vzdělanější zaměstnance?


My jsme do krize spadli až mezi posledními. A jako jedni z posledních se z ní dostaneme. Nejdřív musí ožít západní Evropa, abychom měli kde prodávat. Čím kvalifikovanější ti lidé jsou, tím déle budou firmy odkládat jejich propouštění. Nejde to ale dělat do nekonečna.

* LN Takže když si šéfové firem čtou prognózy, že ekonomika poroste o slabé 1 procento, začnou propouštět.


To jedno procento je asi realistický odhad. S žádnými většími očekáváními bych to nepřeháněl. Navíc je to oživení na vratkých základech. Ekonomika poroste hlavně proto, že do ní vlády nalily spoustu peněz. To není dlouhodobě udržitelné a podnikatelé to dobře vědí. Kdo vám zaručí, že se to za rok nezastaví? Se slabým hospodářským růstem musíme počítat pro řadu příštích let. Silnější vzestup budou brzdit i vysoké úroky. Státy se masivně zadlužují. Bankéři raději koupí jejich dluhopisy, než by půjčili za stejnou cenu firmám. Těm dají jedině úvěr s ještě vyšším úrokem. Všichni podnikatelé vědí, že je čekají těžké časy. Nikdo nevidí důvody, proč by se měl zrovna teď pouštět do investic. Upřímně řečeno: vysokou nezaměstnanost jsme si uhnali sami.

* LN Čím?


Chceme-li, aby firmy zaměstnaly co nejvíc lidí, nemůžeme mít zákoník práce svádějící podnikatele, aby lidem práci nedali. Evropské odbory už se podařilo přesvědčit a kývli na krátké pracovní smlouvy bez nároku na odstupné. U nás je to stále neprosaditelné. A zrovna teď by to mohlo mnoha lidem zachránit místa.

* LN Máme se připravit na dlouhé roky vysoké nezaměstnanosti?

Záleží, jak se budeme chovat. Ale se zákoníkem práce musíme něco udělat. Myslím, že podnikatelé se v krizi rozhodně nechovali jako asociálové, kteří se v zájmu vlastních krátkodobých zisků snažili co nejrychleji propustit lidi. Naopak je často drželi, i když už neměli zakázky. Už ale většinou nemají žádné rezervy a nebudou riskovat někoho přijmout s tím, že mu za půl roku budou muset při propuštění zaplatit pět platů. Ne že by to nechtěli udělat. Oni si to už nemůžou dovolit. Některé firmy v krizi nepropouštěly, protože neměly na odstupné. Takže raději ještě překlepaly měsíc a daly dohromady peníze na jeden plat, než by jich musely zaplatit pět najednou. Recese ukázala, že se firmy chovají společensky velmi zodpovědně.

* LN Jak kdy. Zahraničních agenturních zaměstnanců se zbavily ze dne na den a jejich další osud už je moc nezajímal.


Je velký problém, že tady máte jednu kastu zaměstnanců, která má obrovskou ochranu. A pak druhou, která nemá vůbec žádnou. Chybí zlatá střední cesta, kterou by uvítala většina firem: volné, krátkodobé pracovní smlouvy. Američané s liberálním zákoníkem práce a výpověďmi na hodinu mohou být optimisté a čekat rychlý pokles nezaměstnanosti. Firmy se tam nebudou bát přijímat nové lidi. My s našimi dlouhými výpověďmi a odstupným se v tom budeme plácat dlouho. Ekonomiky s kvalifikovanými lidmi a pružným pracovním právem se z recese proberou ke slušném růstu výrazně rychleji. My s naší rigiditou mezi ně ani náhodou nepatříme.

* LN Co by se mělo změnit?

Kdo chce opravdu, aby co nejvíc lidí našlo práci, zvedne ruku pro krátké pracovní smlouvy. Garantuji vám, že firmy pak začnou velmi rychle přijímat nové lidi. Jak chcete zvýšit zaměstnanost a mobilitu, když se zvedly daně na benzin? Jak chcete motivovat kvalifikované lidi, když jim vyhrožujeme dalšími daněmi? Jak chcete udržet lidi v Česku, když dnes daňová zátěž je v okolních zemích, s výjimkou Rakouska, nižší? To všechno děláme sami proti sobě.

* LN V jakých profesích a oborech se bude nejvíc propouštět?


Poslední na řadě budou kvalifikovaní technici a lidi ve výzkumu a vývoji. Ti jsou i teď v krizi velmi vzácní. Teď se firmy chystají propouštět lidi z marketingu, účetní. To všechno můžete zadat specializované agentuře a nemusíte na to mít vlastní lidi. Většinou vás to vyjde levněji. Řada zaměstnanců ráda přistoupí nejen na to, že se jim nebudou zvyšovat platy, ale nechají si je dokonce snížit.

* LN Kdo si naopak může být svým místem jistý?


Nikdo se nebude zbavovat klíčových lidí. Konstruktérů. Těch, kdo organizují investice, řídí finance. Když budete šetřit v nemocnici, tak chirurga taky vyhodíte až jako posledního. Mezitím se budete bavit, jestli by se nedali propustit třeba dva tři lidé ze středního personálu na interně.

* LN Jenže ve slabé ekonomice budete mít méně práce i pro tyto lidi. Když je málo pacientů, propouštíte i ty chirurgy.


Vyhrají jen dva typy firem. Zaprvé ty, které budou schopné pracovat s brutálně nízkými náklady. To je vlastně nutná podmínka přežití pro každého. Zadruhé ty, které budou mít inovativní produkty. Potřebujete lidi, kteří jsou schopni něco vymýšlet.

* LN Tak to na tom budeme špatně. Proti jiným zemím takových lidí zrovna moc nemáme.


Teď se naplno projeví, jak vážný máme problém, že jsme stále zemí montoven. S výjimkou Škodovky tady firmy neumísťují svá vývojová a konstrukční centra. To je naše největší slabina do budoucna. Teď uvidíme, jaká byla hloupost dát pobídky na montovnu aut Hyundai v Nošovicích. Měli jsme je přesvědčit, aby v Čechách postavili konstrukční a vývojové centrum. Marně jsem to říkal všem vládám, které s Korejci vyjednávaly.

* LN Obtížné propouštění, špatná struktura pracovních míst. To budeme dlouho patřit v evropském srovnání k zemím s vysokou nezaměstnaností.


Můžeme si za to sami. Krize trestá slabé země a ty, které v minulosti udělaly chyby. Patříme mezi ně. Budeme čím dál víc závislí na okolí a sami nebudeme přinášet nic nového, co by mohlo udržet nezaměstnanost na nižší úrovni. Navíc neděláme vůbec nic pro to, abychom si udrželi kvalifikované lidi, za kterými může nějaký investor přijít. Politici stáhli kalhoty před státními maturitami. Ty se měly zavést dávno, s povinnou matematikou. Zabránila tomu jen nulová odvaha. Nejsou schopni reformovat výzkum ani vysoké školy. Bez toho tady nebudeme mít kvalifikované lidi.

* LN Upadáme?


Promarňujeme příležitost. Takové to lakování na růžovo, že je za pět minut dvanáct a že to ještě stihneme po volbách, je iluze. Je dávno po dvanácté. Teď budeme jen zahlazovat škody. To nám na entuziasmu nepřidá. Vlastními chybami výrazně ztrácíme vůči všem zemím v okolí.

* LN Co nás nejvíc brzdí?


Zaprvé korupce, což je takový kulantní název pro krádež. Druhou slabinou je mizerná státní správa. Mnohdy ne proto, že by tam byli nekvalitní lidé. Jen děláme vše pro to, aby byli zavaleni úplně nesmyslnými úkoly. Kdo udělal chybu v zákoně o sociálním pojištění? Stát. Tak bych místo výhrůžek podnikatelům očekával omluvu a korektní dohodu. Ne vyhrožování: když požádáte o vrácení pojistného, na které máte právo, tak my vám ukážeme. To je jen jedna z ilustrací, jak je stát neefektivní a arogantní. A všem je to absolutně jedno. To nás strašně brzdí.

* LN Kritici Řecka, stojícího na hraně státního bankrotu, říkají, jak tam lidé i firmy pohrdají státem a vůbec ho nerespektují. Míříme podobným směrem?


Co asi může být výsledkem toho, když se za posledních pár let jenom krade a nikdo nevidí vůli s tím něco udělat? Lidé začínají pohrdat státem.

* LN Jak konkrétně se to projevuje v chování podnikatelů? Skrývající víc daní, stěhují firmy do zahraničí?


Jednoznačně. Řeknu vám jednoduchý příklad: když se v roce 1990 stavěl ropovod Ingolstadt, lidé dávali státu pozemky zadarmo. Myslíte, že dnes by se něco takového mohlo stát? Ani omylem.

* LN Jak se nedůvěra vůči státu projevuje?


Stále jsme politikům opakovali, ať zjednoduší daně, jinak se firmy přesunou jinam. Už se stalo.

* LN Co se stalo?


Přibývá daňových úniků a obcházení daňových zákonů. Čím dál víc podnikatelů registruje své firmy v zahraničí. Nedivím se, podniká se tam výrazně snáz. Stále je tady nedostatečná ochrana vlastnických práv. Politici to jen podporují tím, že dávají zakázky naprosto neprůhledným firmám. Jak je možné, že se tady vyhodí miliarda za Opencard a má z toho zisk firma, o níž nikdo neví, komu patří? Stát prodá v klidu ČSA Cargo naprosto neznámé firmě se sídlem v paneláku. Příklady táhnou. Kdybyste tohle udělala ve firmě, která je obchodovaná na burze v New Yorku, tak vás akcionáři zničí, protože ve svých kodexech máte jednoznačně napsáno, že nemůžete dělat kšefty s firmami s neznámým majitelem. Kde máte jistotu, že za tím nejsou peníze z kriminální činnosti?

* LN Prohloubila se nedůvěra v posledních letech?


Šíří se to. Když firmy vidí, že bez konexí se k žádným zajímavým zakázkám nedostanou, začnou logicky přemýšlet, že to zkusí jinde. Teď jsem zrovna mluvil se šéfem firmy Brano. Vyrostl tady, rozjížděl podnikání, ale velkou část výroby má dnes už v zahraničí. Nepřesunul ji proto, že by neměl svou zemi rád. Je to tam pro něj ale výrazně efektivnější. Neudělali jsme nic pro to, abychom tady lidi jako on udrželi. Radim Jančura ze Student Agency je jen nejviditelnějším příkladem. Mnoho středně velkých firem je podobně znechuceno z přidělování zakázek kamarádům.

* LN Vymezí se další podnikatelé proti některým stranám tak jako Jančura?


Jančura měl konkrétní problém s konkrétní stranou. To se vymezuje snadno. Většina podnikatelů už má ale špatné zkušenosti s oběma velkými stranami. Co bylo ještě před pár lety nepřijatelné, se dnes stalo běžným standardem. Samozřejmě můžete říct, že podnikatelé k tomu přispěli, protože s politiky hráli jejich hru. Toho, kdo se jako pijavice existenčně přisaje na státní rozpočet, ale nemůžete označit za podnikatele.

* LN Přispívají ke korupci peníze z evropských fondů?


Má to velmi neblahý vliv. Tento styl evropských dotací napáchá hodně škod. Nejde jen o korupci při veřejných zakázkách. Zaděláváme si na další velké problémy. Nikdo nepřemýšlí, kdo bude projekty, které se tady vybudují z evropských fondů, živit, až ty peníze dojdou. Mnohé z nich jsou úplně mimo mísu.

* LN Co je to za projekty?


Já jsem velký příznivec podpory výzkumu. Když si tady ale z evropských peněz postavíme obrovská výzkumná centra, jejichž provoz bude stát velké peníze, z čeho je pak budeme platit? Pak nám to málo peněz, co ve státním rozpočtu máme na vědu, spolkne jen provoz těch megalomanských center. Další příklad: za evropské peníze jsme vybudovali spoustu poradenských center. Zaměstnaly tisíce lidí. Ti budou za pár let bez práce. Za evropské dotace vychováváme budoucí nezaměstnané. Proč jsme si za ně nepořídili něco, co nám bude vydělávat, až ty peníze po roce 2013 dojdou? Silnice, vysokorychlostní železnice, obchvaty. To jsme nezvládli.

* LN Peníze spíš prošustrováváme jako Řekové, než abychom je využili k dalšímu bohatnutí jako Irové?


No určitě. Na rozdíl od řecké vlády, která nemá kvůli binci ve statistice tušení, jak na tom vlastně je, naši politici moc dobře vědí, jak velký je to průšvih.

* LN Býval jste šéfem ČEZ. Znáte poměry ve státních firmách. Prosadí vláda svou ambici zbavit je vlivu politických kamarádů a dá do pořádku platy a bonusy?


To je velká ambice. Firmy pod vlivem státu mají základní problém: neřídí je akcionáři přes valné hromady. Řídí se přes všemožné politické vazby kolem. Nezapomeňte, že Janota dává firmy do pořádku na přímou veřejnou výzvu Jiřího Paroubka. Mohu dodat jen to, že za vlády současného předsedy ČSSD se tento systém platů a přátel v dozorčích radách výrazným způsobem rozšiřoval. Nebuďme pokrytci. Platy se schvalovaly na valných hromadách. Tam neseděl žádný anonymní úředník. Politici za to nesou přímou odpovědnost.

* LN Exministr financí Sobotka tvrdí, že vůbec netušil, že za jeho éry získali manažeři ČSA nárok na vysoké bonusy.


To je naprostý nesmysl. A pokud by to tak bylo, je to obrovská chyba pana Sobotky ve výkonu akcionářských práv.

* LN Ministr Janota tvrdí, že v některých firmách dozorčí rady vůbec netuší, kolik manažeři vydělávají.


Tak to je fatální chyba a selhání vlád, které je tam vyslaly. To bohužel souvisí s politicky nominovanými lidmi, kteří v těch dozorčích radách sedí. Systém přátel vlivných už na ministerstvech a úřadech prosákl až na relativně nízká místa. Znám v Evropě jednu velkou a historicky úspěšnou zemi, která stále stojí na rodinných klanech.

* LN Mluvíte o Itálii.


Když jste ve správné rodině, pomůže vám to k ředitelskému postu, i kdybyste byla úplný idiot. U nás jsme zavedli systém: je jedno, jestli tomu rozumíš, hlavně že jsi náš. To nikdy neposune věci dopředu. To je stejně absurdní, jako kdyby si fotbalový trenér řekl: hele, mám tři kluky, nehrajou nic moc, ale šoupnu je do základní sestavy. Jsou to přece moje děti a můžu si to dovolit. Buď tam chcete mít fotbalistu, nebo svoji rodinu. Pak ale nemůžete hrát první ligu.


 
  Přístupy: 3718 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA