Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Trudná reality

Martin Daneš

Nejeden můj známý našel v posledních dnech potěchu ve sledování reality show. Nevadí jim asi, že realita nového pořadu televize Prima je kašírovaná a autenticita VyVolených (nač to druhé V v názvu - kvůli asociaci s voly?) hraná. O poznání pravdivější a lítější v klání kdo s koho osobně shledávám reality show, již v médiích denně už pár měsíců inscenují ministr spravedlnosti Němec s nejvyšší státní zástupkyní Benešovou. Němec jde Benešové po krku a ona zase jemu; každý z nich autenticky prahne po protivníkově krvi a nezastaví se před ničím, dokud nezíská jeho skalp.

Možná mi namítnete, jak se má člověk nadchnout pro reality show, v níž mezi sebou o přežití bojují dvě tak odpudivé kreatury (to už je snazší se ztotožnit s VyVoleným kuchařem Vladkem natřásajícím před kamerou nahým sádelnatým pupkem). Jistě, rudá prokurátorka Benešová od svého jmenování pase po pravicové opozici a četná korupční podezření vůči zástupcům vládní ČSSD ji nechávají chladnou. Ministr Němec se zase natolik zjevně honí za materiálními požitky spojenými se svou funkcí, až přitom zašlapal do země poslední zbytky partaje, jíž předsedá. Němec „odvolává“ Benešovou a řídí hloubkové kontroly jejího úřadu, zatímco Benešová posílá vyšetřovatele na Němcovo ministerstvo. Premiér Paroubek se všemu jen tiše směje: Němce si drží kvůli sto prvnímu hlasu ve sněmovně, a to především na schvalování rozpočtu; v prosazování programu sociální demokracie se dnes daleko více spoléhá na komunisty.

Katarského šejka, jenž v Praze rád prznil nezletilá děvčátka, zatím poslali z českého vězení domů. Co na tom, že je Katar feudální stát (emír má absolutní moc a představuje zákon), kde lze stěží hovořit o nezávislé justici? Na spravedlivý proces v případě Němcova oblíbeného šejka zapomeňme a obraťme raději svou pozornost zpět k pohádkám, jež nám vydávají za realitu.



Martin Daneš
V roce 1991-92 byl diplomatickým poradcem v Kanceláři prezidenta republiky. Pracoval jako redaktor v Lidových novinách, Metropolitanu, Českém deníku, šéfredaktor Denního Telegrafu (1993-94) a měsíčníku Mezinárodní politika (2002). V současné době žije a pracuje ve Francii
Osobní stránky
 
  Přístupy: 35316 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA