Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


ANGLO-INTERMARIUM čili

WINDSOR NAD SVOBODNOU, TŘETÍ EVROPOU


Klaudiusz Wesolek

přeložil Vladimír Petrilák ( www.cepol.stosunki.pl )

Po rozšíření Evropské unie se zdá být nevyhnutelným nový tvar EU. Máme tedy šanci stvořit něco jiného, vedle evropského megastátu s byrokratickým centrem v Bruselu a geopolitickým v Berlíně na straně jedné, a na straně druhé Evropy ruských vazalů s centrem v Moskvě? (Ve skutečnosti je to vlastně jeden systém, neboť v současné době Berlín a Moskva jsou spolu úzce spojeny)

Před rozšířením mou alternativní nabídkou bylo INTEMARIUM – www.intermarium.prv.pl (spolupráce suverénních států mezi Německem a Ruskem). Bohužel, středoevropští politikové, hlavně polští, tento nápad ignorovali. Dnes je takový nestačí k tomu, aby bylo možné utvořit reálnou alternativu vůči nynější podobě Evropy.

Skýtá se otázka, kdo ještě by mohl podpořit ideu Evropy suverénních národů? Samozřejmě, přirozeným spojencem se zdají být skandinávské státy. Norsko je mimo Unii. Dánsko vstoupilo do EU s výhradami. Švédsko, zpočátku euronadšenecké, je nyní stále více euroskeptické. Švédi v referendu odmítli zavedení eura v jejich zemi. A když jsem po Švédsku cestoval, v podstatě jsem nepotkal nikoho, kdo by byl euronadšencem… Mám za to, že Skandinávie bude silnou baštou proti konstruování evropského megastátu. Avšak středoevropské INTERMARIUM, podpořené skandinávskými zeměmi, to může být příliš málo pro boj s giganty.

Myslím si, že „klíčovou zemí“ v boji se vznikajícím evropským megastátem Spojené Království je zemí, která byla velmocí ovládající veliké impérium. Po rozpadu tohoto Velká Británie ztratila velmocenské postavení a nyní pomalu ztrácí i suverenitu. Zdá se, že problém je spíše psychologický, nežli politický. Britové byli po staletí přesvědčeni o to, že hlavně vlastnění impéria je činí mocnými. Po ztrátě impéria Britové jako by ztratili víre ve vlastní sily.

Mám však za to, že Britové navzdory tomu, že již nemají žádné impérium, jsou s to neustále být nezávislou zemí, ba dokonce velmocí. Je to velký stát se silným euroskeptickým hnutím. Myslím si, že skutečné změny v Evropě začnou právě v Británii. Přestal jsem již věřit, že se povede přetransformovat EU v cosi na způsob „Evropy vlastí“. EU se rozvíjí jednoznačně směrem k centralisovanému, socialistickému a byrokratickému superstátu. Národní státy jsou postupně zbavovány suverenity a jejich význam mizí.

Nejsem bezvýhradným protivníkem jakékoliv formy evropské integrace, ale ta současná „integrace“ je fakticky UNIFIKACÍ, kterou nelze akceptovat.

Doufám, že Velká Británie začne budovat alternativu. Samozřejmě ne sama. Britové musí spolupracovat s jinými národy, které chtějí bránit svou svobodu a suverenitu. V nové, třetí, Evropě by postavení Velké Británie bylo velice silné, leč nikoliv dominantní. Britové si musí uvědomit, že volba totiž existuje nejen mezi tím, zda být velikým impériem anebo zůstat vazalem Bruselu. Existuje ještě jedna možnost - silný suverénní stát v Evropě svobodných národů.


Britští euroskeptici a eurorealisté by měli iniciovat mezinárodní spolupráci, především se Skandinávci a střední Evropou! Národy v postkomunistických zemích střední Evropy věřily, že EU, stejně jako všechny věci vzniklé na Západě, je čímsi skvělým, čímsi na způsob exkluzívního klubu… Myslím si, že záhy se dostaví rozčarování…

Ukrajina, veliký evropský stát, byť chudý a zničený komunismem i postkomunismem má ohromný potenciál, byla vržena na sežrání ruskému medvědovi…. Pravděpodobně i oni by byli zainteresováni tvořením Evropy svobodných národů.

Takže – je zde velká šance pro britské euroskeptiky. Myslím si, že by měli zahájit otevřený boj proti vznikajícímu superstátu… a pozvat k tomu i jiné!

Klaudiusz Wesolek

přeložil Vladimír Petrilák ( www.cepol.stosunki.pl )

28. července 2004


29.7.2004



Klaudiusz Wesolek


Vladimír Petrilák
 
  Přístupy: 480 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 


Klaudiusz Wesolek:


Vladimír Petrilák:




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA