Analýza část III : Transparency international - česká pobočka /National Chapter/
OS Občané za svá práva
Analytická příloha Otevřeného dopisu prezidentovi ČR
TRANSPARENCY INTERNATIONAL - ČESKÁ REPUBLIKA
česká pobočka /National Chapter/
Část 3.
Česká pobočka zahraniční společnosti Transparency International byla založena jako občanské sdružení dne 1. června 1998 pod názvem TIC Transparency International o.s. Dne 23. listopadu 2004 bylo občanské sdružení zrušeno. Byla provedena tak zvaná transformace z občanského sdružení na obecně prospěšnou společnost. Tato tak zvaná transformace byla provedena tak, že předseda občanského sdružení Transparency Interenational, které samo sebe zrušilo, pan Quentin Reed (manžel radní hl.m.Prahy p.Markéty Reedové) dne 14. října 2004 udělil plnou moc p. Michalovi Štičkovi k sepsání zakládací listiny Transparency International, obecně prospěšná společnost / Zdroj: Základní dokumenty o TIC/. Zapsána byla do rejstříku obecně prospěšných společností dne 11. února 2005.
Rozhodující je, že Transparency International, obecně prospěšná společnost, převzala veškeré závazky občanského sdružení TIC – Transparency International a stala se jeho právním nástupcem. /Zdroj: Transparency International – VÝZVA K PODÁNÍ NABÍDKY na službu auditora ze dne 19. 9. 2005. Viz též Britské listy/. Důležité jsou však i webové stránky. Jak pro občanské sdružení, tak i pro obecně prospěšnou společnost jsou stejné www.transparency.cz. Tím je prokázána 100% kontinuita i právní závazky obecně prospěšné společnosti vůči občanskému sdružení TIC – Transparency International. Pokud tvrdí Transparency International o.p.s. ve své tiskové zprávě ze dne 2. 4. 2007 /Otázky a odpovědi/ že občanské sdružení TIC-Transparency International zaniklo, pak nesmí nikdo používat původní webovou stránku www.transparency.cz. Pokud však nově vytvořená obecně prospěšná společnost Transparency International – Česká republika používá stejné webové stránky jako občanské sdružení TIC – Transparency International a přitom tvrdí, že je přerušená právní kontinuita s tímto občanským sdružením , pak by se jednalo o obyčejný podvod. Že by se organizace, bojující celosvětově s korupcí, snížila k obyčejnému podvodu?
Hodnocení
Občanské sdružení TIC Transparency International od svého založení v roce 1998 používalo webové stránky s označením www.transparency.cz. Po „transformaci“ vznikla dne 11. února 2005 Transparency International – Česká republika obecně prospěšná společnost. Správně by měla mít tato o.p.s. zcela jiné označení webových stránek, aby nedocházelo k záměně dvou různých společností. Podle zákona č. 248/1995 Sb, § 2, odst. 2 „Název obecně prospěšné společnosti musí obsahovat označení „obecně prospěšná společnost“ nebo jeho zkratku „o.p.s.“. Jiné osoby nesmějí ve svém názvu nebo obchodní firmě toto označení používat.
Ze znění zákona vyplývá, že stejné označení webových stránek pro občanské sdružení i pro obecně prospěšnou společnost je ve zřejmém rozporu se zákonem. Je docela možné, že při extenzivním výkladu zákona č. 248/1995 Sb. může jít i o obyčejný podvod. To samé se týká o současných webových stránek i tiskových zpráv, které vydává obecně prospěšná společnost Transparency International – Česká republika. Označuje se totiž jako TIC. Ale TIC bylo označení občanského sdružení. Takové účelové zaměňování dvou rozdílných společností, občanského sdružení a obecně prospěšné společnosti, činí českou pobočku „celosvětového vedoucího bojovníka proti korupci“ naprosto nevěrohodnou.
ALEŠ MORAVEC
KAREL BERKA
OS Občané za svá práva