Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Hluchý a slepý

Vlastimil Tlustý

Právo, 29.04.2005

Hluchý a slepý. Pouze tak lze popsat výroky ministra financí pana Sobotky k návrhům ODS na zavedení rovné daně po konferenci Fora Populini na téma rovná daň ve světě. Škoda, že pan ministr nepřišel a neposlechl si něco o tom, co rozhodně není experiment a co rozhodně není nevýhodné pro 80 procent obyvatelstva. Nejsem sám, kdo si klade otázku, proč se ČSSD uchyluje k takové demagogické a lživé zkratce, že rovná daň je experiment a že poskytne výhodu jen nejbohatším a 80 procentům obyvatel uškodí.

Odpověď je nasnadě: ČSSD nemá žádnou vlastní ekonomickou strategii. Ty síly, které měla, věnovala na privatizace, motivační programy ve státních společnostech, souboje uvnitř koalice i ČSSD a zbytek sil jí vystačí už jen na zakrytí vlastní programové prázdnoty. Jejich návrhy jsou pouze reakcí na ucelené návrhy ODS. Od ní je jen kousek ke lžím.

Všude ve světě je normální, že vláda prosazuje svou politiku a úkolem opozice je oponovat. U nás vláda a celá mašinérie pracuje na hledání vhodných argumentů proti opozičním návrhům. Je to trapné a nám nezbývá než opět uvést základní charakteristiky rovné daně a její výhodnost pro každého občana a pro celou Českou republiku. (Náš systém nakonec bude velmi podobný tomu slovenskému.)

Nejnižší příjmové skupiny nebudou po zavedení rovné daně platit žádnou daň z příjmu, protože celý jejich příjem spolkne tzv. odpočitatelná položka, a neuplatní se proto žádná daňová sazba, a nebude tedy zaplacena žádná daň. Protože rovná daň ODS počítá se zásadním zvýšením odpočitatelné položky na dospělého i děti, bude mít tuto nulovou daň jak proti současnému stavu, tak proti tzv. Sobotkovu návrhu mnohem více lidí a rodin.

U osob se středními příjmy se rovněž příznivě projeví pozitivní vliv zvýšených odpočitatelných položek. Spolu s 15procentní sazbou daně uplatňovanou pouze na příjmy nad rámec odpočitatelných položek to povede k nižšímu zdanění, než je tomu dosud a než navrhuje Sobotka. Tento efekt sníženého zdanění díky rovné dani nastává i přes Sobotkův záměr nahradit současnou nejnižší sazbu daně z příjmu (15 %) dvanáctiprocentní, protože 15procentní rovná daň je doprovázena zvýšením odpočitatelných položek.

Pokouší-li se Sobotka srovnávat svůj návrh s rovnou daní, asi záměrně neuvádí následující zásadní rozdíly:

* Rovná daň odstraněním daňové progrese zavádí jasnou motivaci pro každého ke snaze vydělat co nejvíce, protože každá další koruna příjmu znamená nejvýše 15 haléřů daně pro stát. Sobotka svým návrhem daňovou progresi naopak prohlubuje a každému říká "nepokoušej se vydělat více, protože pokud si vyděláš více, za každou další korunu odvedeš státu ještě víc".

* Rovná daň znamená 15% daň pro podniky, a činí tedy ČR konkurenceschopnou. Neboli láká zahraniční investory, podporuje výrobní aktivitu domácích podniků a zejména činí daňové úniky a daňové optimalizace neekonomickými. O tom není v Sobotkově návrhu ani zmínka.


Tyto vlastnosti činí z rovné daně skutečnou daňovou reformu, která povede k téměř dvojnásobnému hospodářskému růstu a zřetelnému poklesu nezaměstnanosti. Rovná daň na rozdíl od Sobotkova návrhu přináší výrazné zjednodušení daňového přiznání, což ocení nejen občan, ale i stát, protože to umožňuje zredukovat počet úředníků spravujících daň a tím snížit výdaje státu. Obnovení motivace k práci znamená obnovení normálního stavu, ve kterém je výnosnější pracovat než natáhnout ruku ke státu. Povede to k dobrovolnému přesunu části nezaměstnaných a příjemců sociálních dávek k práci a podnikání. To se mimo jiné projeví i omezením negativních společenských jevů, jako je kriminalita, drogy, alkoholismus, atd. v duchu hesla Zahálka je matkou hříchu.

Můj analytický tým zpracoval studii toho, jak by se vyvíjela ekonomika ČR, kdyby místo planých řečí ČSSD byla zavedena rovná daň již v lednu 2003. Ekonomika by již v roce 2003 rostla místo o 3,7 % o 4,5 % a v roce 2004 dokonce o 7,8 %. Na nezaměstnanosti by se to projevilo poklesem v roce 2003 z 9,9 % na 9,4 % a v roce 2004 z 10,2 % na 8,9 %, což je přibližně sto tisíc pracovních míst.

Před námi je další ztracený rok díky vám, pane Sobotko.



Vlastimil Tlustý
ministr financí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 1856 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA