Pavel Bém: Topolánek může zůstat premiérem
29.10.2008, Hospodářské noviny
Než jste oznámil, že chcete kandidovat na předsedu ODS, zjišťoval jste si mezi končícími hejtmany, jakou máte podporu?
Než jsem udělal tento krok, tak jsem jej konzultoval na všech možných úrovních. Nejen na úrovni hejtmanů, ale samozřejmě jsem se ptal i dalších reprezentantů členské základny v Praze nebo ve Středočeském kraji. ODS nyní nehledá mesiáše, ale tým schopných manažerů na jedné straně a politiků s vizí a ideou na straně druhé. Ti musí nabídnout východisko ze současné krize.
Ve vedení strany byste chtěl některé hejtmany. Právě to působí jako trik, jak vyjít vstříc regionům a říct si o jejich podporu.
Voliči dvakrát za sebou vystavili ODS červenou kartu. A tady je problém, který je hlubší, než se zdá. Na kongres je nutné jít s vizí, jak stranu sjednotit, jak jí vrátit sebevědomí. Je třeba se vrátit ke stylu politiky, který by pravicovou stranu nereprezentoval jako arogantní, ale takovou, která se zajímá o to, co trápí voliče.
To je hrozně obecné, zkuste být konkrétnější.
Podle mě není možné privatizovat zdravotní pojišťovny a nemocnice a nepřesvědčit o nutnosti takového kroku podstatnou část lékařské veřejnosti. Také není možné přijít s poplatky, které jsou nepochybně důležité, a nebýt schopen je vysvětlit lidem.
A tohle všechno zvládnete lépe s hejtmany v čele?
Když se na kongresu vybere dobrý tým, půjde to. Odcházející hejtmané mají zkušenosti a za osm let v samosprávě udělali spoustu dobré práce, mají historii v ODS. Mohli by pomoci k jakési renesanci občanských demokratů.
Znamenala by renesance ODS tvrdší postup vůči zeleným?
Koaliční koncept současného vládnutí a volební kongres ODS jsou spojené nádoby, bylo by ale pokrytecké ukazovat, kde jsme museli koaličním partnerům ustupovat. Není tajemstvím, že ty ústupky jsou velké. Na druhou stranu v mé hlavě ani v hlavách kolegů se nerýsuje nějaký skrytý plán vládnutí s ČSSD. Považuji to za politicky nemožné.
Takže trojkoalice má vaši podporu, nebudete chtít její konec?
Upřímně řečeno, já považuji trojkoalici za jeden z mála reálných konceptů vládnutí. Je ale ovlivněn faktem, že je postaven na přeběhlících. To je problém, který se nám začíná mstít. Mým zájmem proto není vysílat další torpéda do velmi křehkého a dnes již velmi nestabilního vládnutí. Chceme-li udržet nynější koncept, musíme se nějak se zelenými domluvit. Musíme dál hledat jakés takés průsečíky našich volebních programů.
Jiná možnost tu je: ČSSD hovoří o předčasných volbách.
Jsem politickým realistou. Když vyjdu z předpokladu, že předsednictví EU zvládneme, hovoříme v případě předčasných voleb o létě 2009. V kritické situaci bychom se sice mohli deset měsíců před řádnými volbami bavit o zkrácení mandátu poslanecké sněmovny, ale pro mě je v tuto chvíli naprosto nejpřijatelnější současná koalice.
A nevadí vám, když se chcete vrátit k té liberální pravicové politice, že vláda už bude jen takový udržovací tým?
Základní reformy by se měly dotáhnout do konce. K tomu je ale nutná lepší komunikace. A to nejen uvnitř koalice, ale i vzhledem k opozici. Pokládám za chybu vést válku do hrdel a statků s opozicí.
Možná premiér reaguje na styl, který razí i opozice a její lídr Jiří Paroubek.
Všechno je otázkou komunikace. Opozice je součástí demokratického vládnutí, nepatří tam osobní nevraživosti, ale ideové střety. Pouze silou to nejde. Silový styl politiky si možná mohou dovolit malé strany, třeba Martin Bursík, ale nemůže si to dovolit vládní strana, jakou je ODS. Odpovědnost za styl politiky vlády nese premiér.
Když má Mirek Topolánek podle vás takové mezery, měl by zůstat premiérem?
Musíme změnit styl, musíme místy otočit kurz. Pokud tohle zvládneme, můžeme dovládnout na půdorysu nynější koalice do řádných voleb. A jsem přesvědčen, že to může být Mirek Topolánek, kdo bude dál řídit vládu.
(Autor: Luboš Kreč)