Národní fraška
Josef Havránek
I při nejlepší vůli ani letos nelze pominout vzpomínku na výročí nejčastěji nazývané televizní krizí. Zásluhu lze tentokrát připsat části souboru Národního divadla. Podobnost současného bouřlivého kvasu v ND s tím fraškovitým příběhem z Kavčích hor je k nepřehlédnutí a to nejen účastí známých lobbyistických firem - FITES, Nezávislých odborů České televize, Jana Hřebejka, Jiřiny Šiklové, Jana Krause, Davida Černého, Vlasty Chramostové atd., atd. Z uvedeného výčtu randálistů lze soudit, že se zřejmě ještě máme na co těšit…..
Rovněž zveřejňované motivy současných nepokojů v Národním divadle svou “přesvědčivostí a věrohodností” nápadně připomínají vzpomenutou televizní rebelii. V tak zvaném Vánočním desateru 35 činoherců ND ministru kultury Štěpánkovi značně trapnou formou vyčítá , že vyvolal obavy o budoucnost Národního divadla, zpochybňují důvody odvolání exředitele Dvořáka, ministrovi připisují nekompetentnost, jakési blíže nespecifikované osobní zájmy, mocenské ambice a další nepěknosti. Tedy podobně jako před léty – znovu dominují silné výrazy, líbivá demagogie nad fakty - realitou.
Prakticky jediný, skutečně konkrétní - téměř hmatatelný důvod tohoto teatrálního pobouření je uveden až v desátém bodu citovaného Desatera. Netýká se sice činoherního souboru, ale budiž - nevyčítejme puntičkářsky těm jemným uměleckým duším, že si nehrají jenom na svém vlastním písečku a , že občas slyší i trávu růst - zastupující ředitel Mrzena prý skandálně zrušil chystaný projekt skladatele Kofroně - Opera 1968, což pobouření národní umělci příznačně komentují slovy – “Ať vážíme jak vážíme, dílo skladatele Kofroně a opera o roce 1968 má pro nás větší význam než sto státních úředníku”…..
Ani na okamžik o tom nepochybuji - jenom se divím, že při známém - nebetyčném sebevědomí některých umělců, v této deklaraci figurují jen stovky a nikoliv tisíce těch nekulturních úředníku ..... Ale zpět k podstatě – na rozdíl od těch mimořádně znepokojených umělců jsem, kupodivu, v běžných zpravodajských pořadech zaznamenal nenápanou informaci, že pan Mrzena výše uvedený operní projekt nezakázal, ale z poměrně triviálního důvodu / již dříve naplánovaného zahraničního zájezdu souboru / pouze přesunul termín premiéry.
Tak trochu to dělá dojem, že zmíněné operní dílo mistra Kofroně tady posloužilo něco jako hůl na psa, kterého chce kdosi, za každou cenu, veřejně ztrestat. Převážná část českých médií – pochopitelně včetně České televize – v této kauze opět podlehla slepotě a vytváří si svou oblíbenou virtuální realitu.
Podle všeho, podstatná část uměleckého souboru a zaměstnanců ND zatím nepodlehla demagogii a odmítá účast v této podivné frašce. Ale i tak není příliš důvodů k optimismu. Jistě se shodneme, že v Národním divadle by se měly hrát docela jiné hry, než jsme nyní svědky………
9.1.2007
Josef Havránek
|