Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Visegrádské „Vyšehraní“ - vyšehradské „Visegranie“



Pražský letní festival Vyšehraní vstupuje letos do svého již čtvrtého ročníku a jako každý rok přináší novinky. Jedna z nich je patrná hned z podtitulu – Visegrad na Vyšehradě. Pro zatraktivnění programu si pořadatelé pozvali účinkující hned ze tří středoevropských států – z Maďarska, Polska a ze Slovenska. Vznik projektu mezinárodní kulturní výměny se zeměmi vise-gradské skupiny V4 inspirovaly především příznivé ohlasy diváků na konfrontací s odlišnou kulturou v minulých ročnících, např. vystoupení Petera Lipy, těšínského divadla či židovského orchestru Šarbilach…

Že to dramaturgie festivalu myslí s mnohojazyčnou a mnohožánrovou přehlídkou vážně, svědčí hned trojjazyčný první den (pátek 7. června), kdy na Letní scéně představí známý protagonista country music, zpěvák, multiinstrumentalista, skladatel a producent Petr Kocman své hosty – sopranistku Lívii Aghovou, zpěváka Allana Mikuška a skupinu Blue Gate. Středoevropské jazyky budou znít na Vyšehradě téměř každý den – diváci znovu uvidí a uslyší nádherné Těšínské niebo, zasmějí se Desateru Radošínského naivného divadla nebo si připomenou krásné texty Kamila Peteraje v podání legendárních bratislavských Prúdů a Pavola Hammela v rámci Koncertu legend.

Slovenský Peter Lipa letos přiváží na Vyšehrad výjimečné seskupení Visegrad Blues Band, kde vystupují doslova světoznámí muzikanti všech zúčastněných zemí. Českou republiku zastupuje ve formaci skvělý harmonikář Ondřej Konrád. Zbytek tvoří vesměs vynikající muzikanti ze zemí "Visegrádské čtyřky". Z Polska přijedou kytarista Leszek Cichonski a klávesista Zbygniew Jakubek, za Maďarsko bubeník Janos Solti a basista Egon Poka. "Věřím tomu, že naše muzika bude lidem dělat radost, my z ní máme radost od prvních společných zkoušek. Vždyť hlavně kvůli tomu Visegrad Blues Band vznikl." (Peter Lipa)

Přátelé folkové a country muziky mohou vidět dámskou jízdu čtyř krásných dam to-hoto žánru – Věry Martinové, Heleny Maršálkové, Jitky Vrbové a Petry Šanclové v rámci Ozvěn táborových ohňů. Tyto tygřice se pokusí krotit moderující Tony Linhart. V programu tradiční Vyšehradské porty se setkají s Pacifikem, Novými Brontosaury, Martinem Rousem, Vojtou „Kiďákem“ Tomaškem a dalšími.

TISKOVÁ ZPRÁVA
Dramaturgicky uzavřené festivalové dny nabídnou divákům i další setkání češtiny s ostatními jazyky. Maďarština kapely Gregor Samsa uvede koncert Ivana Hlase, Michala Pavlíčka a Báry Basikové, v rámci Vyšehradské porty budou dělat dobrou společnost českým muzikantům polská Grupa Furmana a košický Divozel. Slovenskou bluesovou kapelu ZVA 12-28, která právem patří do evropské špičky tohoto nádherného hudebního stylu, bude na podiu střídat nestárnoucí folk-bluesový bard Vladimír Merta a již vzpomínaný Visegrad Blues Band Petera Lipy.

Unikátní zážitek a nevšední propojení žánrů slibuje úterý 12.června, kdy diváci uvidí a uslyší skupinu A další, židovský orchestr Šarbilach, TamTamV Orchestra a hru polského dramatika Ingmera Villquista Helverova noc. Představení reflektuje příčiny a průběh holocaustu, lze ho však vztáhnout na stalinské čistky, na řádění nacis-tických bojůvek v Sudetech, na zvěrstva banderovců v jihovýchodním Polsku, na divoké odsuny Němců z polských nebo českých území, na irské nebo balkánské konflikty, na intifádu nebo džihád teroristů...

Festival zakončí 19. června strhující vystoupení dětského romského souboru Kesaj Čhave (Děti Kesaj) z Kežmaroku spolu se skupinami Fekete Seretlek a Red Baron Band.

Samostatnou skupinu festivalových dnů tvoří dva charitativní koncerty, jejichž výtě-žek se organizátoři rozhodli věnovat tam, kde je pomoc hodně zapotřebí. V rámci Dne pro Jedličkův ústav (pondělí 11. června) vystoupí např. Wabi Daněk, Tereza Terčová, Strašlivá podívaná a samozřejmě i The Tap Tap orchestr. „Na krev…“ je název koncertu věnovaného hematologii vinohradské nemocnice a vystoupí v něm v neděli 17. června např. Petr Bende, Jiří Korn a 4TET, Václav Neckář, 0609 Band či Tazafarou.

Organizátoři festivalu už od prvního ročníku počítali s doprovodnými programi pro děti, rodiny a seniory a ani letošní rok není výjimkou – dětská dopolední představení divadla Příbram jsou na programu každý festivalový den. Nedělní odpoledne pak budou zpestřena netradičními zpracováními klasických děl – Strakonický dudák J. Dvořáka či melodram Máchův Máj souboru Majcrew s doprovodem hudby skupiny Queen


TISKOVÁ ZPRÁVA
„Pozvali jsme pro pražské diváky přes sto účinkujících ze čtyř zemí Evropy s celou řadou výjimečných představení. Chceme festivalem však nejen podpořit evropský kulturní dialog, ale hlavně všem hostům a divákům připravit krásné chvíle pohody v nezapomenutelném prostředí Vyšehradu…“, říká hlavní organizátorka festivalu Martina Dimmerová. A dodává: „Podařilo se nám sestavit pestrou mozaiku divadelní a hudební tvorby zemí Visegradské skupiny, která v Praze letos zřejmě nemá obdoby a je zárukou kvalitních uměleckých zážitků pro všechny diváky“.
Poděkování pořadatelů patří zejména hlavním partnerům festivalu, kterými jsou Stre-doevropská nadace a Slovnaft, člen skupiny MOL, Mezinárodní visegradský fond, Magistrát Hlavního města Prahy a Národní kulturní památka Vyšehrad.

 
  Přístupy: 13090 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA