Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Ve Slovinsku se uskuteční 21. září 2008 parlamentní volby

Martin Frélich

16.09.2008, zpravy.ods.cz




Ve Slovinsku proběhnou dne 21. září t. r. plánované parlamentní volby, které určí další osud současné vlády středopravého premiéra Janeze Janšy. Političtí analytikové s podporou předvolebních průzkumů odhadují spíše změnu a předvídají konec současné vládní koalici, kterou tvoří Slovinská demokratická strana (SDS), Lidová strana (SLS), Nové Slovinsko (NSi) a Demokratická strana důchodců (DeSUS). Dolní komora slovinského parlamentu má 90 křesel a volby probíhají každé 4 roky poměrným systémem.

Současnou dolní komoru reprezentuje sedm politických stran a dvě křesla jsou automaticky vyhrazena pro minority z Itálie a Maďarska. SDS, jako vítěz voleb v roce 2004, získala 29 křesel. Hlavní opoziční strana, Liberální demokraté (LDS), získala 23 křesel a sociální demokraté (SD), která je nástupkyní bývalé Komunistické strany, má 10 křesel. Lidová strana (SLS), vytvořena v roce 2000, má 7 křesel. Menší vládní strana Nové Slovinsko má 9 křesel a DeSUS celkem 4 křesla. Národní strana (SNS) získala v minulých volbách 6 křesel.

Hlavní souboj ve volbách o vítězství svedou sociální demokraté a lidovci. Největší opoziční strana, Liberální demokraté, přichází o své pozice a voliče. Je zajímavé, ža Liberální demokraté byli vládní stranou v devadesátých letech až do voleb v roce 2004, kdy poprvé zůstali v opozici. Lídrem Liberálních demokratů je teprve 34letá Katarina Kresal. Ta současnou vládu nazývá "vládou, která Slovinsko drží stále ve 20. století".

Vládní strana SDS premiéra Janeze Janšy bude chtít obhájit volební vítězství z roku 2004 a ve své kampani bude poukazovat na vládní úspěchy, které během svého funkčního období dosáhla. Především se jedná o realizované reformy, které nyní pomáhají k rozvoji slovinského hospodářství. Vláda považuje za úspěch začlenění do struktur NATO a EU v roce 2004 a celkový růst v oblasti hospodářství, kultury, vzdělání a ekonomické úrovně obyvatel.

Sociální demokraté do nadcházejících voleb povede Borut Pahor, který již dopředu oznámil, že nebude v případné budoucí koalici spolupracovat s Liberálními demokraty. Nová strana Zares, která vznikla v březnu 2007 a připojilo se k ní 7 bývalých členů z Liberální strany, bude voliče lákat na heslo: "Nová politika". Stranu do voleb povede Gregor Golobic, který vládní strany kritizuje za privatizace a s tím související propojenost politiky s byznysem. V červenci roku 2007 byla založena ještě další strana, Křesťanští demokraté. Jejich hlavní program má tři body: rodina, střední třída a vzdělání. Pravděpodobně však nepřekročí potřebnou hranici pěti procent. Pětiprocentní hranice by se také mohla stát značnou překážkou dvou menších koaličních stran Nové Slovinsko (NSi) a Demokratická strana důchodců (DeSUS).

Předvolební průzkumy hovoří o největší podpoře mezi obyvateli pro sociální demokracii, celkem 25 %. Následuje vládní SDS s podporou 23 %, strana Zares 9 %, Národní strana 7 %, Liberální demokraté 7 % a konečně DeSUS se pohybuje těsně kolem hranice pěti procent. Ostatní strany a politická hnutí pravděpodobně z voleb křesla v dolní komoře nevytěží.



Martin Frélich
tajemník poslaneckého klubu ODS v EP
 
  Přístupy: 45398 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA