Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Jaká je skutečná realita zadluženosti Královéhradeckého kraje?

Pavel Bradík


Zhruba před rokem tušení, že se krajské samosprávy stanou snadným terčem populismu sociální demokracie výměnou za osobní tahák - zrušení zdravotnických poplatků - se proměnilo ve zdrcující jistotu ve všech krajích České republiky.

Nemíním se zde však pouštět do analýz či do rozebírání situace, která následovala. Chci dnes reagovat na poslední tiskovou zprávu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, která oznamuje, "..že si rozpočet kraje musí poradit se závazky ve výši přes 3 miliardy korun, způsobené předchozími vládami...“ Tedy bez odpovědnosti vedení současného vedení, protože to si žádné úvěry nevzalo.

Neuškodí tedy trochu zapátrat v historii a napsat skutečná fakta, nikoliv smyšlenky vyvolávající pocity o naprosté nezodpovědnosti minulého vedení. Kraj se skutečně rozhodl v roce 2005 vzít si úvěr ve výši 900 mil. korun.Tento úvěr byl také čerpán v roce 2006, 2007 a 2008 v celkové výši 745 mil. korun. Nové vedení kraje pak z tohoto úvěru čerpalo částku ve výši 155 mil. korun. Jednalo se výhradně o investiční akce, přinášející budoucí potenciál růstu - průmyslová zóna Solnice. Tento úvěr byl velmi výhodný, díky tehdejší velké konkurenci na bankovním trhu jsme dostali 3M PRIBOR plus nulovou odchylku (PRIBOR je zkratka používaná v bankovním sektoru. Je to zkratka pro cenu peněz, za jakou kupují komerční bankovní domy peníze od ČNB. K této ceně vyhlašované vždy ČNB si komerční ústavy připočítávají tak zvanou odchylku, což je vlastně příplatek - zisk komerčního subjektu. Pokud kraj docílil ve výběrovém řízení odchylku 0, znamená to, že banka nám poskytla úvěr bez svého zisku!!! 3M PRIBOR pak znamená, že nám banka poskytla tříměsíční průměr ceny peněz. Ten samozřejmě kolísá, je tedy velmi výhodné získat 3M PRIBOR narozdíl od třeba jen M PRIBOR, což je měsíční cena, která muže být nevýhodná.) Jen pro dokreslení - pro tento úvěr hlasovalo z jedenatřiceti přítomných krajských zastupitelů všech 31 zastupitelů, a to včetně sociálnědemokratických poslanců.

Druhým, opět velmi výhodným úvěrem byl úvěr ve výši 500 mil.Kč, přijatý tentokrát všemi hlasy (až na jeden - můžete hádat). Abych byl přesný, minulé zastupitelstvo přijalo pouze rámec úvěru, vlastní uzavření úvěrové smlouvy přijalo zastupitelstvo v lednu 2009 a nové vedení kraje tak zajišťuje zcela veškeré čerpání tohoto úvěru - v roce 2009 je čerpání 175 mil. Kč, zbytek je zapojen do rozpočtu 2010, tedy 325 mil. korun. Součet obou, na dnešní dobu velmi příznivých úvěrů, je tedy 1,4 mld. korun se splácením do roku 2018 a 2020. S tím, že minulé vedení kraje vyčerpalo z tohoto úvěru pouze 53 %, nové vedení kraje má tedy k dispozici 47 % celkové hodnoty úvěru. Jen pro připomenutí, minulé vedení kraje končilo své každoroční hospodaření s přebytkem ve výši zhruba 300 mil. Kč. V roce 2009 s účelovým určením zapojilo již nové vedení kraje "čistý zůstatek z výsledku hospodaření za rok 2008", tedy jednoznačně úsporu vytvořenou minulým vedením kraje ve výši 290 mil. Kč.

Protože chci podat reálný obraz, nikoliv ten, který je vytvořen médii, je třeba upozornit na fakt, že kvůli světové finanční krizi poklesly příjmy kraje oproti skutečnosti roku 2008 v roce 2009 o téměř 400 mil. Kč a pro rok 2010 se předpokládá výpadek ke stejné skutečnosti ve výši 600 mil. Kč. Jak by se potom sestavoval rozpočet kraje, pokud by nebyl prozíravě přijat tento úvěr? Dluhová služba dosáhla v roce 2008 pod jedno procento, v roce 2009 se předpokládá 1,17 % pro rok 2010 bude činit 5,7 %. Metodika MF ČR uvádí možnost dluhové služby do 30 % bez ohrožení finanční disponibility.

A co se týká objektu Regionálního centra Nový pivovar, záměr schválilo krajské zastupitelstvo již v roce 2004. Přímé náklady dosáhly částky 1,08 mld. Kč. Kraj vložil do nákladů 480 mil. Kč z přebytků hospodaření, a tím snížil finanční dopady akce. K realizaci tohoto záměru je uzavřena leasingová smlouva mezi akciovou společností Správa nemovitostí a firmou Immorent Praha. Objekt kraj převezme až po dvaceti letech - po úplném dofinancování. Zde však nejde o dluh ve smyslu dluhové služby kraje (metodika MF ČR), nýbrž o dlouhodobý finanční závazek rozvržený do období dvaceti let.



Pavel Bradík
Ing. Pavel Bradík, bývalý hejtman Královéhradeckého kraje
 
  Přístupy: 178 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA