Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Kim a Teng

Martin Daneš


Nevadí, jestli je kočka černá, nebo bílá, hlavně když chytá myši, přihlásil se buldozer Paroubek veřejně k výroku „jednoho čínského politika“. Tím „jedním politikem“ byl Teng-Siao-Ping, dlouholetý čínský komunistický vůdce, strůjce přechodu země ke kapitalismu bez demokracie, který symbolicky ukončil svou éru pokynem k masakru studentů demonstrujících v roce 1989 za svobodu na pekingském náměstí Tien-an-men. Originální čínská kombinace trhu s politickou nesvobodou a vládou jedné strany nebývale rozšiřuje možnosti partajních funkcionářů, kteří se sami stávají největšími kapitalisty. Zde je pravděpodobně třeba hledat vysvětlení, proč je Paroubek Čínou tak uhranut a před časem se nemálo rozohnil proti těm Čechům, kteří prý tamní režim bezdůvodně kritizují.

Spolustraníci jiného českého levicového vůdce Miroslava Grebeníčka se pro změnu zhlédli v Kim Čong-ilovi, synovi „velkého kormidelníka“ Kim Ir-sena z dědičné komunistické monarchie v Severní Koreji, a pořádají v Česku putovní výstavy oslavující jeho velikost. Zatímco ve všech komunistických stranách v západní Evropě se od severokorejského režimu nahlas pohoršeně distancují, naši grebeníčkovci se svými korejskými soudruhy čile komunikují a zdá se, že pro ně zůstávají vzorem.

Třebaže se o tom dnes tolik nehovoří, Severní Korea přežívá i díky setrvávající diskrétní podpoře pragmatických soudruhů z Pekingu, kteří přes své současné nadšení pro kapitalismus nezapomínají na své poněkud zkostnatělejší ideové souputníky. Podobně se má vztah premiéra Paroubka s Grebeníčkem: pragmatický premiér se svým spojenectvím s komunistou sice moc nechlubí, leč - nedá se svítit - jsou si zkrátka blízcí.
Kočka, s níž chce Paroubek chytat myši, není černá, ani bílá, nýbrž rudá: na rudou se průměrná česká voličská myš dá nejsnáze nachytat.



Martin Daneš
V roce 1991-92 byl diplomatickým poradcem v Kanceláři prezidenta republiky. Pracoval jako redaktor v Lidových novinách, Metropolitanu, Českém deníku, šéfredaktor Denního Telegrafu (1993-94) a měsíčníku Mezinárodní politika (2002). V současné době žije a pracuje ve Francii
Osobní stránky
 
  Přístupy: 2654 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA