Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Proč je nutná reforma sociálních systémů

Petr Nečas

25.06.2007, Profit

ČSSD dnes tvrdí, že žádné reformy v podstatě nejsou zapotřebí. Ekonomická situace podle ní vyžaduje pouze kosmetické úpravy. Navržené reformy považuje za příliš radikální.

Myslím, že sociální demokracie se řídí heslem "kam vítr, tam plášť" a mění názory podle aktuální situace. Koncem listopadu 2006 představila návrh reformního programu koaliční vlády "Agenda 2010", který se dnes do značné míry kryje s vládním programem. Tehdy považovala současnou politickou situaci za "vzácnou příležitost provést řadu nutných reformních změn v ekonomické a sociální oblasti". V současnosti tento materiál považují představitelé sociální demokracie za "zmetek, kterým se nikdo neřídí".

Řadu dnes prosazovaných reformních změn byla ČSSD ochotna podpořit v situaci, kdy se jednalo o její účasti ve vládě. Pokud dnes tvrdí něco jiného, svědčí to jen o neserióznosti jejího přístupu k řešení stavu veřejných financí. Od roku 1999 stouply sociální výdaje o 200 miliard korun, za poslední dva roky dokonce o 100 miliard korun. Proti loňskému roku stouply skokově téměř o 70 procent "díky" předvolebnímu populismu především levicových stran. Trend zadlužování země, kdy jen v příštím roce může rozpočtový schodek dosáhnout astronomické výše 150 miliard korun, je nutné zastavit. To je hlavní důvod reforem.

Postoj ČSSD dnes ukazuje, že alternativou současného vládního návrhu reforem jsou nulové reformy. Žádný jiný reformní koncept nemá šanci získat v daném rozložení politických sil v Poslanecké sněmovně většinu. Čím déle budeme reformy odkládat a tvářit se, že se nic neděje, tím nepopulárnější nakonec budou muset být a tím tvrději dopadnou především na sociálně slabé.Petr Nečas
Místopředseda vlády ČR, ministr práce a sociálních věcí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 34166 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA