Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Quod licet Jovi, non licet bovi?

Zuzana Chlumská

Rekapitulace úvodem.

Jistá rodina Červeňákových opustila před lety svůj byt v Ústí nad Labem, prodali vše, co měli a odstěhovali se na Slovensko. Brzy zjistili, že tam jim pšenka nepokvete a vrátili se zpátky, dožadujíce se svého původního bytu. Nastaly tahanice Červeňákovi versus MÚ, táhlo se to dlouho a skončilo to ve Štrasburku, kde za pomoci své právní zástupkyně dr. Samkové- Veselé vysoudili na Českém státě 900 000,- korun. Toto náhlé zbohatnutí mělo ovšem vážný sociální dopad, neboť jim, jakožto majetným, byly odejmuty sociální dávky. Červeňákovi to ovšem rychle napravili. Ten skoromilion za půl roku utratili a sociální dávky mohli opět normálně proudit.

Osud druhý rekapitulovat netřeba. Raketový vzestup a pád Jiřího Čunka nás unavoval déle než se sluší. Pan Čunek je ovšem tvrdohlavým Valachem a odejít neumí. Praskni oko, praskni zub, padni vládo …. S panem Čunkem to nehne. A že už jednou mu řešení romské otázky pomohlo nahoru, zkusil to podruhé. Učinil tak na konferenci o problémech sociálně vyloučených občanů. "Tradiční romská kultura a její hodnotový systém jsou v řadě případů v rozporu s Listinou základních práv a svobod," (zde) nechal se slyšet a dodal něco o rozporu s Ústavou, zaštiťuje se při tom podobnými prohlášeními jisté paní eukomisařky. Šťastný nápad to zrovna nebyl – popudil kde koho a vykoledoval si žaloby hned od několika romských organizací. A zřejmě si vůbec neuvědomil, že, na rozdíl od něj, paní komisařka patrně máslo na hlavě nemá. Ono to ještě není tak dlouho, co jsme od pana Čunka slyšeli:"Co se týká zneužívání sociálních dávek, tuto tezi zásadně a kategoricky odmítám. Sociální dávky jsem pobíral na základě příjmů ze závislé činnosti. Podle tehdy platného zákona dávky vyměřovala a vyplácela správa sociálního zabezpečení z příjmů, a nikoli z majetku. Je pravda, že v té době jsem měl dlouhodobé úspory. Tyto úspory pocházejí ze zdaněných příjmů v předchozích letech. Proto nárok na sociální dávku nijak neovlivňovaly. Choval jsem se podle zákonů této země." ( zde )

Pan Čunek je sice známým popletou se špatnou pamětí, ale co je moc, to je přece jen příliš. Jaký že je vlastně rozdíl mezi rodinou Červeňákových a panem Čunkem – inu pan Čunek měl na kontě o něco víc…

A tak se rodina Červeňákových rozhodla žalovat Český stát o 420 000 za uniklé sociální dávky ( zde ). Oni sami to asi nevymysleli, tuším za tím něžnou ručku osvědčené právničky, ale podstatné je, co se v téhle kauze bude uvádět jako precedens. Zákony se možná v průběhu doby změnily, ovšem to, co nazýváme „dobrými mravy“, nikoli.

Pokud se pan Čunek domníval, že jest Jovišem, pak se jednalo o hluboký omyl!Zuzana Chlumská
 
  Přístupy: 11198 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA