Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Slevy na pojištění ušetří zemědělcům až dvě miliardy

Petr Gandalovič

19.03.2009, Právo

Zatímco Praha na sklonku minulého týdne hostila první akci evropského formátu v oblasti zemědělství, pod okny českého ministerstva i místa konference demonstrovali někteří zemědělci nespokojenost se současnou situací v resortu.

Jejich námitky, že česká vláda v tíživé době nedělá nic nebo jen málo, musím striktně odmítnout. Celá řada kroků, které jsme dojednali ať už právě na evropské půdě, nebo přímo ve Strakově akademii, směřuje cíleně k podpoře tohoto sektoru.

Zavedení slev na sociálním pojištění pro zaměstnavatele, které na začátku března schválila vláda jako součást Národního protikrizového plánu, je jedním z takových kroků.

Návrh může zachránit 50 až 70 tisíc pracovních míst zaměstnanců s nízkými příjmy. Zemědělství patří k odvětvím s vůbec nejnižší úrovní průměrné mzdy napříč resorty. Proto bude mít toto opatření právě v zemědělství největší efekt.

Sleva bude mít degresivní charakter. To znamená, že největší slevu na sociálním pojištění získají podle návrhu firmy (zemědělské podniky) za zaměstnance s minimální mzdou. Například u průměrné mzdy v odvětví zemědělství kolem 16 tisíc korun bude sleva činit zhruba 400 korun za každého zaměstnance.

Protikrizové opatření bude platit do konce roku 2011. Tato úleva by také měla mít zpětnou platnost od počátku letošního roku. Pokud by byla schválena zákonem například k 1. červenci, firmy by si v dalších měsících mohly z placeného sociálního pojistného odečíst slevu, na kterou získaly nárok během prvních šesti měsíců roku. To znamená celkovou podporu resortu téměř 2 miliardy korun.

Toto opatření považuji za důležitou součást podpor pro české zemědělské podniky, která může významným způsobem pomoci stabilizovat situaci zejména chovatelům dojného skotu. Proto chci apelovat na agrární organizace, aby přes dosavadní výhrady návrh na slevy sociálního pojištění pro zaměstnavatele před projednáním v Poslanecké sněmovně podpořily.Petr Gandalovič
ministr zemědělství
Osobní stránky
 
  Přístupy: 73888 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA