Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Srážky s Milanem Kunderou

Martin Daneš

www.danes.cz

Dle nedávné zprávy ČTK vyšla Milanu Kunderovi v Paříži nová kniha, jejíž název by se dal přeložit jako „setkání, ale také jako střetnutí nebo srážka“. „Kundera vydává Srážku,“ převzala domácí média hromadně nejnevhodnější ze tří nabízených převodů francouzského substantiva „rencontre“.

Jako by nechuť přijít dnes 80letému odrodilému prozaikovi na jméno sublimovala v neschopnost kulturních redaktorů věrně přeložit alespoň názvy jeho francouzsky psaných děl. Kunderův prozatím poslední román „L‘Ignorance“ do češtiny (ne)převedli pejorativně znějící Ignorancí. Názvy novějších Kunderových děl jsou povýtce jednoslovné a velmi obecné, definující celou filozofickou kategorii; v uvedeném případě je jí Nevědomost. Předchozí román „L’Identité“ zase neznámý kutil do češtiny přelouskal celý a šířil jej po internetu pod názvem Totožnost; námětem je však otázka lidské Identity v milostném vztahu, nikoli shody čili totožnosti.

Loni na podzim odhalil týdeník Respekt Kunderu coby původce policejního udání z roku 1950; kauza autorovi uštědřila ránu z milosti, po níž je v Česku nejspíš navždy odepsán coby „morální autorita“. Francouzi přijali obvinění s mnohem větší skepsí, přesto ani u nich nemá Kundera na růžích ustláno. Renomovaný pařížský novinář se mi před časem svěřil, jakou že chybu prý Milan učinil, když přestal psát česky. Názor, že Kunderovy francouzsky psané knihy stojí za starou belu, je v pařížských intelektuálních kruzích vcelku rozšířený, nejvíce tam, kde žádnou z nich nečetli.

Jedna z kapitol Kunderovy čerstvé knihy esejů Setkání hovoří o černých listinách. Autor sám figuruje na vícero takových seznamech, ten český je ale ze všech zdaleka tím nejčernějším.Martin Daneš
V roce 1991-92 byl diplomatickým poradcem v Kanceláři prezidenta republiky. Pracoval jako redaktor v Lidových novinách, Metropolitanu, Českém deníku, šéfredaktor Denního Telegrafu (1993-94) a měsíčníku Mezinárodní politika (2002). V současné době žije a pracuje ve Francii
Osobní stránky
 
  Přístupy: 101044 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA