Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Pecinův úspěch a Havlův vějíř

Jana Dědečková

Odhalení pachatelů rasového útoku ve Vítkově je bezesporu Pecinovým úspěchem, dověděli jsme se v OVM od něho samotného, ačkoli malou část úspěchu neodepřel ani policejním složkám, kterým prostřednictvím obrazovky vyslovil poděkování. Tento neskutečný populista chystá i rozhodný boj s Dělnickou stranou, kterou se rozhodnul definitivně odstranit z politické scény. Z výroků předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který nám vysvětlil proč není vhodné zaměstnávat lidi z jiných kultur, je zřejmé, že se oranžisté rozhodli převzít po Dělnické straně nejen populistické černobíle vidění světa, ale dost možná i Vandasovy ovečky. Proč ne? Jsou rozhodně dostupnější než marťané.

Mnohem zajímavější než Pecinovo naduté plácání byla druhá část OVM, kde se diskutovalo o ekonomice za přítomností ministra financí E.Janoty, který v připravovaném rozpočtu na straně výdajů už nevidí žádné rezervy pro úspory a rozpočtový deficit (230mld) hodlá řešit zvýšením základní sazby DPH z 9 na 11% a zvýšené z 19 na 20%. Jak jinak.Tento postup už důvěrně známe. Šetříš elektrickou energií? Tak ti ji zdražíme. Šetříš na odběru vody? Zaplatíš víc, abychom dosáhli na stejné zisky. Omezil jsi spotřebu a stal se z tebe šetřílek ze strachu před ekonomickou krizi? Zaplať! Tihle krizoví manažéři, kteří rozpočtový deficit umí řešit jenom zdražováním, jsou opravdu hodní obdivu! Ačkoliv na obranu Janoty je nutno přiznat, že by asi nalezl i jiné řešení. Řešení, které by pravděpodobně přivítala veřejnost, nikdy by však pro něho ruku nezvedl ctihodný zákonodárný sbor.

Ještě mnohem lepší, než státní manažéři, jsou kašpárci, vydávající se za jakékoliv experty. Jedním z nich byl druhý host otázek OVM Jiří Havel, ekonomický expert ČSSD, která za dobu svého vládnutí v době rekordního růstů HDP nadělala mnohamiliardové dluhy a stále se spoléhá na to, že je bude dělat do nekonečna. Do rozevřeného Havlova vějíře změn se totiž nevejdou ani strukturální změny rozpočtu, ani radikální úspory v mandatorních výdajích, ani zvýšení DPH. Na naléhavé otázky Václava Moravce, jaké jsou tedy ty návrhy ČSSD na straně rozpočtových výdajů, Havel neodpověděl. Naopak jsme se dověděli, že Havel počítá se zvýšeným deficitem a že zadlužování bude vesele pokračovat. Aby se ČSSD nemusela omezovat ve slibech a rozdávání, hodlá řešit deficit zvyšováním daní z příjmů právnických osob a expert Havel donutí Brusel, aby zmírnil Maastrichtská kritéria a povolil ČR pro vstup do Evropské hospodářské a měnové unie (EMU) a pro zavedení společné měny podíl deficitu státního rozpočtu na HDP ve výši 7%. Neboť, „když mohou bílí ze západu, proč by nemohli černí z východu?“ Vnímáte jak se po Paroubkovi zmocňuje slovníku Dělnické strany i Jiří Havel?

Po volbách budeme mít velkou koalici, říká v zajímavém rozhovoru pro MF Dnes politolog Petr Robejšek. Tento názor si vytvořil na základě toho, že volební boj dvou největších stran ČSSD a ODS vidí jako málo energický a dynamický, takže velkou koalici vidí jako jejich tiché přání. Nesdílím tento názor. Volebního boje se jistě dočkáme. Pouze politické strany kampaň tentokrát přesunuly do samotného závěru před volbami. Snad i vlivem toho, že je tak krátce po volbách do Parlamentu EU.
Jako svůj volební program, to znamená „strašit velkou koalicí“, si zvolil „zelený“ předseda Liška. Stará obehraná písnička malých, ještě menších a nejmenších. Pochopitelná písnička. Díky své velikosti mají vždy nejblíže k tomu, aby dobře slyšeli trávu růst.Jana Dědečková
Bývalá členka Rady ČT v období tzv. televizní krize. Šéfredaktorka Virtually a místopředsedkyně a mluvčí Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů
 
  Přístupy: 92802 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA