Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Pohádka o moudrém "rebelovi"

Marek Šnajdr

HN 17. 8. 2009

Že by se v ČSSD konečně někdo umoudřil? Může se to zdát jako pohádka, hovořím však o dopisu ministra vnitra Martina Peciny všem hejtmanům ve věci regulačních poplatků ve zdravotnictví. Ministr zde sděluje, že pokud budou dále pokračovat v jejich proplácení, má možnosti, jak jim v této praxi zabránit. Jeho úřad může jednoduše zrušit příslušná usnesení krajských zastupitelstev, protože jsou v rozporu se zákonem.

Nejprve radil, jak obejít zákon

Připomeňme si pikantnost celé situace. Martin Pecina byl jmenován do vlády na základě nominace ČSSD. Není to dlouho, kdy z pozice šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (kam jej rovněž nominovala ČSSD) naopak radil hejtmanům, jak zákon obejít a jaký způsob při proplácení poplatků zvolit. Následně socialističtí hejtmani zavedli do systému regulačních poplatků chaos a diskriminaci. Například malé soukromé ordinace, nemocnice či lékárny byly znevýhodněny jen proto, že dodržovaly platné zákony, některé soukromé lékárny se dokonce ocitly na pokraji krachu.

Potom jsme se dočkali verdiktů různých soudů (třeba ve Středočeském a Moravskoslezském kraji), které praxi krajských úřadů označily za porušení hospodářské soutěže a nařídily její zastavení. David Rath rozsudek ignoroval a korunu tomu nasadil tím, že zveřejnil telefonní číslo soudkyně, ať prý si to s ní lidé sami vyřídí.

Ale možná je dopis ministra Peciny jen divadélko, které umožní hejtmanům ČSSD nesplnit sliby a vymluvit se při tom na zlý stát. Krajským rozpočtům totiž docházejí peníze nejen kvůli recesi české ekonomiky, ale také díky populistickému rozhazování.

Aktivitu ministra Peciny nemohu nepřivítat. Podle reakce hejtmanů vyhrožujících soudem se zdá, že se chová jako rebel vůči nominující straně. Uvědomme si však, že krok ministra Peciny má několik ale...

Pět měsíců mlčení... Akorát do voleb

Předně, na podobný čin mohl najít odvahu už dávno, ministerstvo zdravotnictví zaslalo vnitru svou právní analýzu se stejnými závěry již před pěti měsíci. Ministr Pecina nemusel dát hejtmanům čas na připomínky (čas na pokračování v nezákonném jednání), ale s ohledem na závažnost a míru porušení zákona, mohl rozhodnout přímo a protiprávní kroky krajských zastupitelstev zrušit s okamžitou platností.

Zdravotnictví nemuselo být tak dlouho vystavováno chaosu způsobenému tímto protiprávním postupem socialistických hejtmanů, finanční stabilita systému veřejného zdravotního pojištění nemusela být v době krize ohrožována a v neposlední řadě nemuselo dojít k prošustrování několika stovek milionů veřejných prostředků. Starostové a občané mnoha měst a obcí dobře vědí kolik neuskutečněných oprav cest, škol, domovů důchodců padlo na oltář tomuto populismu.Marek Šnajdr
první náměstek ministryně zdravotnictví
 
  Přístupy: 31214 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA