Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Zlý úmysl nebo jen obyčejná blbost?

Jana Dědečková

Znáte to. Nikdy to nesmí být úplná lež. Tuto disciplínu absolventi žurnalistiky zvládají v praxi ze všeho nejdříve. V souvislostí s neprůhledným zadáváním zakázek se zveřejní i krásná vila důležitého úředníka nebo politika ze strany zadavatele. Moc dobře vědí, že fantazie konzumentů médií už sama dokončí své. Poprvé jsem tímto mediálním výstupem byla šokovaná v době televizní krize. Česká televize rozjížděla kampaň proti Zdeňkovi Drahošovi, řediteli brněnského studia. V souvislostí se zakázkami, které studio zadalo nějaké stavební firmě, hovořil reportér také o stavbě vily, kterou si pan ředitel stavěl. Na záběrech byla vila jako hrad a za ní v pozadí malá bouda. Nikoho z diváků by nenapadlo, že Drahošova je pouze ta bouda s nářadím u čerstvě vykopaných základů budoucího domu. Podprahové sdělení, které tehdy Česká televize se zlým úmyslem /nebo díky vysoké neprofesionalitě/ odvysílala, vytvořilo mýtus o Drahošově vině. Tu vilu mu dozajista postavila dotyčná stavební firma. Zapochybovali dokonce i lidé, kteří ho znali jako čestného člověka.

Pominu všechny hloupé a neprofesionální mediální výstupy, jimiž nás naše média zásobují v souvislostí s útokem na Mirka Topolánka. Každý z nich by si zasloužil podrobnější rozbor, ale na ten opravdu nemám čas. Nehodlám komentovat ani neuvěřitelné chování útočníků, kteří - obdaření svaly Ramba a drzostí pubescenta – přišli sami sebe udat na policii a hodlají podávat trestní oznámení, protože nedostali doplatek za svou dobře odvedenou práci(sic!). V duchu této neskutečné absurdní parodie, kterou média zaznamenala jen zcela okrajově, mi už chybí jenom články o „špatné platební morálce“ završené zvoláním „ do hajzlu s kapitalismem“.

Docela by mě však zajímalo, zda zveřejnění dvou fotografií Mirka Topolánka, které zobrazovaly zcela rozdílné zranění, ačkoli jen jedna byla identická pro text s incidentem na koupališti, byly publikované záměrně s úmyslem vyvolat spekulace, nebo to byla jen obyčejná blbost editorů. To se však, stejně jako v případě reportáže o Drahošově vile, už asi nikdy nedovíme. Každopádně byli čtenáři těchto médií celé tři dny klamáni a Mirek Topolánek poškozen. On i čtenáři by si zasloužili přinejmenším omluvu. Místo omluvy strkají hlavu do písku a nadále spekulují.

Ať již má tento případ, velice připomínající hry zpravodajských služeb jak je popisuje Frolík, a to ať se již týká samotného útoku na Topolánka či následnou záměnu fotografií, na svědomí kdokoli – a možná je i symbióza plánování, blbostí editorů a docela obyčejných náhod, mohli si zadavatelé velmi rychle ověřit i reakce obecenstva a spočítat výsledný efekt. Člověk nemusel chodit daleko a stačilo si jen přečíst komentáře na tomto webu. Takových Milen a Jindrů, kteří si na základě „faktů“ z bezesporu „objektivních a pravdivých“ mediálních zdrojů, jimž sice nevěří (ale když se jedná o Topolánka, že ehm?), utvořili pevný názor, že si útok na Topolánka objednala ODS, bude u nás mnohem více. Tři dny přesvědčovali na všech možných diskusních serverech o lžích Topolánka a přestože včera vyšlo najevo, že fotografie dokumentuje zcela jiné zranění a že se jedná pokud ne o úmysl, tedy zcela jistě o neprofesionální přístup editorů, objevil se komentář nějakého chytrolína, který píše:

„Já už opravdu pro ty Topolánkovy lži nemám vysvětlení... Proč takové průhledné nesmysly..? Přece museli všichni kolem něj vědět, že to praskne, že existují důkazy, že ta drobná zranění měl už PŘEDTÍM...
Je to prostě Sedmilhář... „


Že Topolánek nikdy netajil, že by zranění neměl předtím, ani nikde neuváděl, že drobná zranění na levé části obličeje pocházejí z incidentu na koupališti, to je přece tak nepodstatné!! Taková je propaganda. A výše vidíte její výsledný efekt. Z dějin, a to i těch novodobých, moc dobře víme, co dokáže. Víme to, a přesto se jí znovu a znovu necháváme vláčet.

Topolánek, tak jako nikdo z nás, jistě není dokonalý. Ale je to předseda ODS. Je to člověk, který byl demokraticky zvolen do čela této politické strany. Je správné kritizovat jeho chyby, musí to ale být chyby skutečné, nikoli médií zveličené nebo dokonce zcela smyšlené. A že těch„mediálních šumů, naprosto neúmyslných novinářských chybiček, zaškobrtnutí, tklivých komentářů, zcela pravdivých a objektivních zpráv a naprosto přesvědčivých argumentů „ bude s postupující volební nervozitou přibývat, na to se musíme připravit. Neříkám, že máme slepě věřit, ale určitá důvěra v námi volené představitelé, obzvlášť v této předvolební atmosféře, je na místě. Tak, jako jsme z jednání a stylu chování Václava Klause nikdy nevěřili Vladimíru Mlynářovi, že by mu mohl někdy říci, že je svině, neboť to nekorespondovalo s Klausovou osobností, tak bychom už měli znát i Mirka Topolánka. S jeho přímočarou osobností zase nekorespondují podrazy, nepřímé jednání a faleš.

A na takových základech je celá tato kauza řízené provokace zbudovaná.


Fotografie, kterou těsně po útoku pořídila a médiím poskytla ODS

Fotografie, kterou média tři dny doprovázela text o incidentu na koupališti, která ovšem dokumentovala starší zranění. Tuto fotografii si média buď sama pořídila nebo stáhla z webových stránek www.topolanek.cz


Jana Dědečková
Bývalá členka Rady ČT v období tzv. televizní krize. Šéfredaktorka Virtually a místopředsedkyně a mluvčí Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů
 
  Přístupy: 9932 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA