Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Školky doplní nové formy péče

Petr Nečas

31.08.2009, Lidové noviny


Program ODS podpory rodiny je nutné vidět v mnohem širším kontextu než vypíchnutím jednotlivého bodu, kterým je příspěvek na péči o děti (LN, 28. 8. 2009: "ODS chce po volbách rozdávat peníze"). Především jsme rodinám snížili daně, a tím kompenzovali posílení adresnosti sociálního systému. Dnes chceme nabídnout rodinám nové služby, běžné ve vyspělé Evropě.

V současné době se část rodin potýká s problémem, že nemohou umístit děti do veřejných předškolních zařízení, především mateřských školek. Může jich být až 20 tisíc, což je způsobeno zvýšenou porodností v posledních letech. Přestože stát není zřizovatelem školek ani jeslí, nejhorší by bylo v této situaci nedělat nic. Nabízejí se dvě varianty řešení. Podpořit rozvoj soukromého sektoru, který šetří státní kasu a umožní za jednoduchých podmínek doplnit spektrum služeb předškolní péče o děti. Druhou variantou, kterou nabízejí socialisté, jsou státní dotace do veřejných mateřských školek a jeslí v souladu s tzv. barcelonskými cíli, což znamená vynaložit až desítky miliard korun na výstavbu a provoz těchto zařízení. S nejasným výhledem, jelikož porodnost může v následujících letech zase klesat. ODS jde první cestou.

Péče o děti jako živnost V první řadě chceme rozšířit možnosti předškolní péče o děti výhodnými finančními i provozními podmínkami pro zřizování firemních, soukromých, obecních a dalších nestátních miniškolek, živností péče o děti nebo vzájemné rodičovské výpomoci. Budou vhodným doplňkem nadále dominantních mateřských školek především tam, kde jiné služby nejsou k dispozici. Tyto formy péče o děti umožní daňově zvýhodnit jak zaměstnavatele, tak rodiče.

Příspěvek v maximální výši dva tisíce korun je určen jen rodičům, kteří prokazatelně neseženou místo ve veřejném předškolním zařízení a využijí tyto nové formy péče o děti. Návrh je výrazně levnější než platit výstavbu a provoz klasických školek. Měsíční provozní náklady u jeslí mohou dosahovat výše až 15 tisíc Kč na jedno dítě.

Chceme tak zvýšit dostupnost předškolní péče pro ty, kteří jsou znevýhodněni nedostatkem jiných možností. To se bude týkat maximálně 10 tisíc rodičů (3 %), kteří si část této služby budou muset doplatit, se zanedbatelnými ročními náklady maximálně 200 mil. Kč. Ty se navíc vrátí na odvodech pečovatelských služeb a pracujících rodičů, protože podmínkou je nepobírání rodičovského příspěvku. I všechny další prorodinné návrhy ODS, včetně dvourychlostní mateřské, jsou rozpočtově neutrální a zvyšují zaměstnanost.

Dále chceme motivovat zaměstnavatele k vytváření částečných pracovních úvazků nejen pro rodiče s malými dětmi, ale i pro studenty, starší pracovníky a zdravotně postižené. Podíl těchto úvazků je u nás na evropské poměry extrémně nízký. Nejvíce jich je v Nizozemsku, které má nejnižší nezaměstnanost v EU. Proto není důvod toto opatření zpochybňovat (LN, 28. 8.: "Řada slibů ODS vyvolala údiv"), stejně jako zachování podmínek pro státní podporu hypoték včetně možnosti daňových odpočtů nebo tzv. dočasnou dávku sociálního bydlení pro ty, kteří mají prokazatelně nízké příjmy a mohli by být postiženi deregulací.Petr Nečas
Místopředseda vlády ČR, ministr práce a sociálních věcí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 47702 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA