Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Ať je Kraus klidně socan

Lucie Talmanová

Rada České televize chce vyšetřovat Jana Krause, zda náhodu není nevyvážený. Jistěže není. A ani nemusí. Ať si je klidně třeba socan. Ale ať se televize pokrytecky netváří, že on a další nestranně pískají rovinu.

Krausovi aktuálně vyčítají, že ve svém pořadu Uvolněte se, prosím, dal ve sporu Vondráčková Kubišová přednost první z nich. To musel vidět a slyšet každý, kdo má oči a uši. Ale Kraus už dlouhodobě válčí s vedením České televize především kvůli způsobu, jakým komentuje politiku.

Říkám rovnou, že Jana Krause a jeho pořad nemusím. Proč bych také měla masochisticky poslouchat politické názory někoho, kdo píše knihu s Jiřím Paroubkem a dává v televizi prostor exhibicím Vlastimila Tlustého či Davida Ratha? Ale když se na to někdo chce koukat a těch lidí je dost, ať se tím klidně pobaví.

Problém není v Krausovi, ale v tom úžasném pokrytectví médií, zejména těch veřejnoprávních. Pod rouškou gumových a nic neříkajících termínů, jako je "vyváženost", se skryje leccos. Jak hon na nepohodlné novináře, tak naopak zjevné politické nadržování. A nemusí jít o sympatie stranické. Mnozí významní reportéři a činitelé zpravodajství mají exkluzivní styky s konkrétními politiky a vlivovými skupinami, které pak protěžují i proti jejich vnitrostranickým konkurentům.

Je na čase nalít si čistého vína. A normálně přiznat, kdo za koho kope. V USA je naprosto normální, že existují konzervativní a liberální komentátoři a baviči, kteří se s chutí pouštějí do politiků opačného tábora. Nikdo se tomu nediví a každý si vybírá podle svého gusta. U nás se to děje také. Ale daleko méně průhledně. Někteří, jako třeba Paroubkova favoritka Kateřina Brožová, dokonce tvrdí, že se kvůli levicovým názorům bojí ostrakizace od kolegů. To už mi přijde jako vrchol absurdity.

Faktem je, že levicové postoje jsou kupodivu mezi uměleckou elitou u nás zatím v menšině. Ale je dobře známo, že společnost umělců, mezi nimiž je i zmiňovaná Vondráčková, nebo třeba Michal David, vyhledávají zejména představitelé ČSSD. V ODS prostě máme radši jinou, spíš tvrdší muziku. To je normální.

Mělo by také být normální, že Česká televize přestane trapně vyšetřovat Krause. Stejně bitvu s ním nikdy nevyhraje. Ať se raději podívá po někom, kdo by pro změnu vedl talk show, v níž by si utahoval z marťanů, populistů a demagogů. To je přece skutečná svoboda slova. Zatímco ta licoměrná hra na "vyváženost" mi spíše zavání jiným gumovým termínem: normalizací.Lucie Talmanová
Poslankyně PSP ČR (ODS)
 
  Přístupy: 9886 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA