Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


První prosincový týden v médiích

Martin Kupka

07.12.2009, zpravy.ods.cz


Na úvod se odvážím jednoho vážného obecného soudu na adresu současné žurnalistiky. Několikrát už zaznělo na adresu některých novinářů, že se pomalu proměňují jen v blogery, kteří mají rychle zaznamenat tok událostí a jít od tématu rychle pryč. Na stránkách deníků se ale objevuje stále častěji ještě jiný významný jev. Tam, kde jsme byli dosud zvyklí číst politické zpravodajství, se stále častěji objevují komentáře. Nejsou to ale komentáře známých politických komentátorů a glosátorů. Jsou to texty dosavadních "zpravodajů", které ale ztrácejí rozměr klasického zpravodajského článku a proměňují se v nový tvar názorového článku s množstvím subjektivních soudů a závěrů.

Tento vývoj má ale přinejmenším dvě nebezpečné pasti. Ke čtenářům, kteří byli zvyklí na prvních stranách číst zpravodajství, se dostává předem výrazně názorově předznamenaný obsah, včetně jasně hodnotově laděných přívlastků a slovních obratů. Taková záměna formátu může samozřejmě významněji ovlivňovat názory čtenářů v duchu pisatelova přesvědčení. Druhá past spočívá v tom, že tento nový názorový prostor neopanovali zkušení novináři s širokým politickým rozhledem a s hlubokým vědomím odpovědnosti za napsané slovo. Nejsou to, alespoň zatím, Peroutkové moderní doby, kteří by svými názory dodávali politickému dění novou inspiraci a politikům skutečně věrohodnou reflexi.

Zajímavé je i vysvětlení tohoto jevu, které jsem právě v uplynulém týdnu zaznamenal. Zpravodajství se prý stává doménou internetu. Noviny musejí s touto konkurencí bojovat změněným obsahem. Možná je můj soud příliš konzervativní, ale připadalo by mi správnější, kdyby se noviny snažily více o skutečné a kvalitní zpravodajství s věcným popisem souvislostí, historie a třeba i příznačných analogií. Tím by se podle mého názoru od zpravodajských serverů odlišily více než novinkou v podobě skrytých zpravodajských komentářů na prvních stránkách novin.

Mezi nejvýraznější mediální události uplynulého týdne určitě patřilo jmenování tří nových členů vlády a také projednávání návrhu státního rozpočtu v druhém čtení. To druhé mimo jiné poodhalilo limity Kalouskovy ekonomické přísnosti a pravicovosti. Ze zásadového postoje se nakonec vylíhl požadavek na vyčlenění 2 miliard korun pro malé obce a města. Můžeme ale prý zůstat klidní, protože celý návrh má být rozpočtově neutrální. ODS nakonec zůstala jedinou politickou stranou, která bez vlastních "vylepšení" respektuje politickou dohodu na Janotově balíčku a takto postaveném rozpočtu. Dlužno podotknout, že si toho novináři všimli a po řadě článků zpochybňujících ekonomické postoje ODS se i v médiích objevilo opatrné pozitivní hodnocení.

V nadcházejícím týdnu nás čeká první veřejná diskuse o Vizi 2020. Uskuteční se už v pondělí v podvečer v Praze a tématem bude naše zapojení v EU, zahraniční politika a obrana. Sledujte tedy náš web www.ods.cz/vize2020 a spolu se mnou média, co se v nich nakonec z této aktivity a konkrétní diskuse objeví.Martin Kupka
Martin Kupka, vedoucí mediální sekce HK ODS
 
  Přístupy: 80440 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA