Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Zadlužená budoucnost nás trápit nemusí

Jana Dědečková

Státní rozpočet schválený, už nás nic nemusí zdržovat od předvánočního šílenství. GE Money banka nabízí z televizních obrazovek každých 20 minut svých pět tisíc zdarma navíc k 100 tisícové půjčce, tak proč se nerozšoupnout ve velkém stylu. Chvilkové pochybnosti o správností takového rozhodnutí můžeme lehce vytěsnit hrdostí nad vlasteneckou obětí, kterou přinášíme ve prospěch hospodářskému růstu. Nehledě na vedlejší efekty takového rozhodnutí, neboť příjmovou stránkou státního rozpočtu jsou nakonec i daně exekutorů.

Zadlužená budoucnost nás trápit nemusí. Miliardy, o které růžoví a rudí socialisté navýšili výdajovou stránku rozpočtu, jsou jen „titěrnosti“, jak sdělil Jiří Paroubek, dobře pamětlivý Špidlova hesla „zdroje jsou“ a svého „ dluhy se neplatí“. Vůbec proto nechápu, proč se v mediích opět strhla taková hysterie kolem ODS a Topolánka v zahraničí. To si vážně novináři myslí, že 70 modrých poslanců nebo Topolánek na poslanecké galerií by mohli něco změnit? Nebo je jen mrzí, že jim ODS vzala vítr z plachet, takže nemohou svorně láteřit, jak se ti nechutní poslanci zase hádají? I pan prezident se zlobí a vypouští falešné větičky a zlá slovíčka na adresu ODS. Na koho jiného také, že? Copak je tak snadné překonat osobní zapšklost a vnímat realitu, když jsme plní ublíženectví a zneuznání? Nadlidský úkol. Je zřejmé, že nadlidský i na génia takového formátu, jakým je Václav Klaus.

V souvislostí s výrokem Václava Klause na adresu ODS jsem si vzpomněla na dobu, kdy byl v poslanecké sněmovně podobnou koalicí přehlasován při všech důležitých zákonech, které výrazně ovlivnily život občanů a posunuly stát k větší byrokratizací a občany k nesvobodě. Pamatujete si vůbec ještě, že ODS pod vedením Václava Klause byla proti vzniku krajů i Senátu. Ani opoziční smlouva nezabránila jejich vzniku. Jen pokrčil rameny se slovy „ taková je realita, taková je početní realita ve sněmovně“.

Taková početní realita je ve sněmovně i nyní. A frustrovat se v této situaci otázkami, zda je ODS málo nebo hodně pravicová, zda měla bojovat nebo dokonce hlasovat proti rozpočtu, je naprosto zbytečné. Pokud by rozpočet neprošel, novináři by okamžitě začali vypočítávat o kolik byla ČR vinou ODS připravena. Z televizních obrazovek by ani na Štědrý den neslezli „renomovaní“ ekonomové, kteří by vyčíslovali ztráty plynoucí ze snížení ratingu státní úvěrové spolehlivosti a z nemožnosti čerpat prostředky z EU, politologové by zasvěceně hovořili o vládní krizi a destabilizaci společnosti, televizní Moravcové by na ODS řvali jako hladová podsvinčata, a Klaus by si nad nezodpovědným jednáním jeho bývalé strany ukroutil hlavu a obočí by zvedal tak vytrvale, že by mu nastálo zakrylo počínající pleš.

Ano, ODS dodržela dohody a umožnila přijetí rozpočtu. Dohody nedodržel Paroubek, věrný své politice Evropa či Česko, kašlu na to všecko. Zodpovědná za vysoký deficit je i KSČM, která hlasovala pro všechny pozměňující návrhy svých oranžbratrů, aby v závěrečném hlasování populisticky odpovědnost odmítla. Deficit zvýšili také lidovci. Můžeme stokrát opakovat, že ODS je málo pravicová, ale v levicově orientované společnosti, je to asi tak vše, co můžeme. Jedinou změnu může přinést sloučení všech sil napravo od politického středu a vystavění hráze socialismu všech barev. Ale to nám pravděpodobně nehrozí. To Češi umí jen na pár dní. Jednou za dvacet let.Jana Dědečková
Bývalá členka Rady ČT v období tzv. televizní krize. Šéfredaktorka Virtually a místopředsedkyně a mluvčí Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů
 
  Přístupy: 20908 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA