Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Události uplynulého týdne v médiích

Martin Kupka


14.12.2009, zpravy.ods.cz

Dominantní událostí uplynulého týdne bylo bezesporu schválení rozpočtu. Z médií jsme o něm slyšeli mnohé. Většina rozumných hlasů jej po zásazích levice označila za nebezpečný, špatný nebo dokonce děsivý. Zajímavé bylo sledovat mediální ohlasy a interpretaci postoje jednotlivých stran. Paradoxem je, že špatnou známku nakonec v mediálním zachycení dostala i ODS. Nic nepomohlo, že rozhodování jejích poslanců mělo rysy odpovědné a státnické rozvahy. Při daném složení sněmovny byla totiž ODS předem odsouzena k neúspěchu v hlasování. Ve výsledku tak zvažovala, jaký postoj v závěrečném hlasování napáchá nejmenší škody především pro stát. A konečné rozhodnutí padlo až v okamžiku, kdy premiér Fischer v závěrečném slově před hlasováním varoval před rozpočtovým provizoriem a vyzval poslance ODS a TOP 09 k tomu, aby rozpočet nezablokovali.

Dá se poměrně jednoduše odhadnout, že mediální odezva na případné zamítnutí rozpočtu by byla drtivá. Ze všech stran by znělo, že ODS poslala tuto zemi ke dnu. Udělala to navíc uprostřed ekonomické krize. Hovořilo by se o zásadních dopadech provizoria. Jen tu a tam by se ozval opuštěný hlas některého z ekonomických redaktorů, který by se odvážil naznačit, že provizorium nemusí znamenat nutně fatální problém pro budoucnost. Většina by se ale jasně shodovala v tom, že přijetí rozpočtu i po populistických zásazích levice bylo mnohem menší zlo než rozpočtové provizorium. Z Hradu by možná zaznělo stejně: ODS selhala.

Nakonec se tedy poslanci rozhodli jinak. Nechali rozpočet po všech změnách projít a dali jasně najevo, že tak činí právě s ohledem na možné negativní dopady provizoria pro stát i občany. Nejprve se podařilo toto sdělení rozmělnit Miroslavu Kalouskovi. Prohlásil, že by bývalo bylo možné připravit jiný rozpočet a ještě do Vánoc o něm znovu hlasovat. To má však dva vážné háčky: 1) Ministr Janota dal jasně najevo, že žádný další rozpočet připravovat nebude. 2) Rozhodně by se za 10 dnů nezměnily poměry ve Sněmovně, kde má reálnou většinu levice s nezařazenými poslanci. Manévrovací prostor ODS v jednání s těmito poslanci je objektivně malý nebo dokonce mizivý. Nikoli však její vinou. Za těchto okolností by bylo opravdu bláhové očekávat, že by se podařilo schválit rozpočet jen o centimetr lepší. Možná by naopak hrozilo, že se pozměňovací návrhy rozšíří o další populistické perly.

Potom se do ODS pustil také prezident Václav Klaus. Mohli jsme tak v novinách číst titulky: Klaus drží Janotu a potápí ODS nebo Klaus se zastal Janoty a káral ODS. Důvody tohoto útoku nejsou ani komentátorům jasné. Klaus přeci dobře zná aktuální rozložení sil ve sněmovně a zná dobře nezařazené poslance, zvláště pak některé. Dobře ví, že za těchto okolností je každý boj trochu odsouzený k neúspěchu. Přesto se vystoupení poslanců za ODS v rámci rozpravy o rozpočtu nedala rozhodně označit jako málo bojovná. Samozřejmě bylo na místě, aby i z Hradu zazněla jako první kritika sociální demokracie a Jiřího Paroubka, kteří přes dohodu o Janotově balíčku nakonec prosadili své populistické návrhy změny rozpočtu. Možná ale i v tomto případě zvítězily u pana prezidenta pocity otce zakladatele, kdy je ke svému politickému potomkovi mnohem kritičtější než k ostatním.

V dalších dnech se vedení ODS určitě potká s premiérem Janem Fischerem. Povedou jednání o adekvátní reakci na zásahy ČSSD do rozpočtu. Už několikrát zaznělo, že se ODS ani vláda nemůžou tvářit, jakoby se nic nestalo a všechno mělo plynout dál jako před hlasováním o rozpočtu. Zároveň se hned v úvodu týdne odehraje další veřejná diskuse k Vizi 2020. O tématech svoboda a bezpečí, ochrana soukromí a ústavní reformy se bude diskutovat v Brně. Snad se postupně dostane Vize 2020 i mnohem viditelněji do médií. Pražská diskuse v minulém týdnu by si větší publicitu určitě zasloužila.Martin Kupka
Martin Kupka, vedoucí mediální sekce HK ODS
 
  Přístupy: 44552 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA