Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Cíl? Brno, centrum výzkumu

Tomáš Julínek

26.01.2010, Deník

Nejsem přítel dotací. Kazí charakter, křiví vztahy mezi lidmi i podnikateli. Přinášejí korupci, ničí přirozená partnerství privátních a veřejných subjektů. Při jejich rozdělování se do rozhodování zapojí politici, nekompetentní lidé, jsou zneužívány k politickému boji. Než jsou přiděleny, ztratí se nejméně 20 % na administrativu a počet úředníků roste.

Dotace ale mají i pozitivní tvář. Urychlují rozvoj aktivit v podnikatelském prostředí, zvláště v dobách krizí, upozaďovaných. Jsou to nepochybně vzdělávání a výzkum.

Brno dostalo obrovskou příležitost. Může se stát významným univerzitním centrem, centrem výzkumu, díky iniciativě profesora Tomáše Káry a kvalitní sestavě vědců obou brněnských univerzit i mezinárodním centrem medicínského výzkumu. Navíc nasměrování vědecké spolupráce kromě EU i do USA představuje záruku dynamického rozvoje a soutěže. Proto pro mě nebylo žádným problémem bojovat za udržení a dotažení projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) a zajištění financování investice do lékařských přístrojů a nových objektů Fakultní nemocnice u sv. Anny z pozice ministra zdravotnictví. Čerstvá zpráva o připojení VUT k projektu měvelmi potěšila.

Mám radost i z projektu Středoevropského technologického institutu (CEITEC) .

Mám ale i obavy, že se díky osobním a partikulárním zájmům budou síly na vybudování důležitých center tříštit. Už se tak stalo v nedávné minulosti v Brně několikrát. Ať už šlo o politické půtky okolo tzv. "posunutí nádraží" či akce zelených, které nás připravily o peníze na důležité dopravní investice. V prvním případě jsme si v Brně v reálu zamítli rozšíření starého centra a výstavbu nového Jižního centra, kde stále vévodí lebeda. V případě druhém si připravujeme kolaps dopravy v celém Brně. V obou případech jsme se připravili o desítky miliard, které by přinesly podnikatelské a pracovní příležitosti do Brna. Když vidím v Praze, jak se bez vnitřních rozporů v tichosti objevila nová vlaková trať s tunelem v Karlíně za desítky miliard pár metrů vedle té staré, musím si přiznat zhrzený brněnský patriotismus.

Pevně věřím, že boj o veřejné peníze a dotace mezi dvěma nadějnými výzkumnými projekty neskončí vzájemnou likvidací obou. Mrzí mě, že se mi nepodařil prosadit zákon o univerzitních nemocnicích, který by umožnil vstup soukromých peněz do medicínského výzkumu. To stejné platí o CEITECu, který by také potřeboval injekci ze soukromých zdrojů. Spojení soukromých prostředků s veřejnými je v budoucnu jedinou možností, jak zrealizovat podobné projekty. To požaduje i EU.

Měli bychom se zasadit o rozvoj Brna a jižní Moravy. Zde musejí jít politické půtky i profesní zájmy stranou. Jako vždy jde o peníze, aspoň v případě výzkumu a vzdělávání by měly skončit v Brně. Cílem je dobrá značka našeho města: Mezinárodní centrum výzkumu Brno.Tomáš Julínek
ministr zdravotnictví
 
  Přístupy: 30422 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA