Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually

Nulová tolerance se týká jen nesmyslných návrhů

Petr Nečas

Právo, 16.05.2005

* Změní se vztah ODS k vládě Jiřího Paroubka proti bývalému kabinetu Stanislava Grosse?

To se uvidí. Skutečností je, že pan Paroubek, i díky svému působení na pražské radnici, nemá žádné předpojaté postoje, jak měl například pan Špidla.

* Znovu se diskutuje o míře takzvané nulové tolerance. Tento termín je podle vašich představitelů jen mediální klišé. Občanští demokraté však v minulosti zmíněný výraz opakovaně používali. Jaký je tedy vztah ODS k vládě?

Je to mediální klišé ve smyslu, že to nikdy neznamenalo, že odmítáme všechno, co předkládá vláda. Nulová tolerance se vždy vztahovala k nesmyslným krokům vlády. Najdete hodně vládních předloh, pro které my jsme hlasovali.

* Očekáváte tedy, že nulová tolerance oslabí, protože Paroubkova vláda bude předkládat lepší zákony?

My nemáme žádný důvod mluvit zvlášť o Paroubkově vládě. To je přece pořád ta samá Špidlova a Grossova vláda, akorát bez pana Špidly a pana Grosse. Pokud by se nynější vláda chovala jinak a předkládala rozumnější zákony, bylo by to jenom příjemné překvapení.

* ODS vyjmenovala několik oblastí, v nichž by byla ochotna spolupracovat. Co považujete za nejnadějnější?

Mohl by to být například zákon o konkursu a vyrovnání, který už jsme dokonce podali. Jednoznačně byl schválen hospodářskými i odbornými kruhy. Jen ho část sociální demokracie zaplevelila takovým způsobem, že byl pro většinu Sněmovny v podstatě nepřijatelný. Takže určitě tady jsme připraveni na debatu o přijatelném zákonu.

* Řekli jste, že byste podpořili snížení daní, ale pouze v případě, že vláda přistoupí na váš princip rovné daně. Myslíte to vážně?

Kolega Vlastimil Tlustý přesně zformuloval myšlenku, že podpoříme takové snížení daní, které se bude týkat všech. Nejlépe samozřejmě variantu rovné daně. Jsme přesvědčeni, že není možné prohlubovat další progresi daňového systému, že to má jít spíše opačným směrem. Návrh, o kterém mluví sociální demokracie, jednoznačně prohlubuje progresi. Pouhá jedna šestina daňových poplatníků, pokud mluvíme o dani z příjmu fyzických osob, platí celou polovinu celkového výnosu. Pět šestin platí tu druhou polovinu. To je obrovská míra progrese. Útočí na vysoce kvalifikované odborníky, na střední vrstvu. Tohoto my se nezúčastníme. Že u toho chce asistovat Unie svobody a KDU-ČSL, to je jejich věc, ale trošku to rozmlžuje jejich profil jako středopravých stran.

* Stále neexistuje dohoda na způsobu přijetí evropské ústavy. Jste ochotni ustoupit ze svého termínu, aby se jednorázové referendum konalo ještě letos, pokud by se vláda vzdala požadavku na přijetí zákona o obecném plebiscitu?

Zaprvé je otázka, jestli vládě vůbec o referendum jde. Zadruhé vláda směšuje s referendem o evropské ústavě naprosto jiný problém přijetí zákona o obecném referendu. To je naprostý nesmysl. Takže já postoji vlády vůbec nerozumím.

* Ale pokud by byl na stole kompromis, že by se vláda obecného referenda vzdala?

Říkám, že to není žádný kompromis. Vláda obchoduje s něčím, co je absolutně bez šance, to nemá žádnou hodnotu. Oni nasadili obecné referendum, které je nesmyslné v kontextu s evropskou ústavou, aby takzvaně měli z čeho ustoupit, ale my to jako ústupek nebereme.

* Takže výsledkem bude, že neustoupí ani jedna strana a i ODS ponese odpovědnost za to, že o euroústavě rozhodne parlament.

Ne. Pokud jde vládě o referendum, tak přistoupí na náš návrh.

* Na referendum už letos?

Nemusí to být letos, ale v žádném případě to nesmí být s volbami.

* Nejzazší termín je říjen 2006. To znamená, že by mohlo být referendum příští rok v září?

Anebo naopak před volbami. Dovedu si představit rozumnou diskusi například o prodlevě tří měsíců.

16. května 2005Petr Nečas
Místopředseda vlády ČR, ministr práce a sociálních věcí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 3270 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA