Změnu voleb jen se změnou ústavy
Petr Nečas
02.08.2006, Právo
V souvislosti se současnou politickou situací začaly být diskutovány změny v ústavě a volebním zákonu, které by snížily pravděpodobnost opakování politického patu. Změna musí být komplexní, měla by v sobě zahrnout zavedení lichého počtu poslanců a změny ve volebním zákonu, které povedou k snadnějšímu vytváření vládních většin.
Cesty jsou dvě, buď další posílení většinových prvků, včetně zavedení většinového volebního systému, nebo zvláštní "prémie" v podobě vyššího počtu mandátů pro vítěze voleb.
Obě tyto změny však musí být v souladu s ústavu, která žádá volby do Sněmovny podle zásad poměrného zastoupení. Aby se neopakovala situace z roku 2001, kdy Ústavní soud zrušil návrh volebního zákona pro jeho rozpor s ústavou, musí být provedeny i změny ústavy tak, aby nový volební zákon s ní byl v souladu.
Nemá cenu rozebírat správnost rozhodnutí Ústavního soudu z ledna 2001, ale z tohoto rozhodnutí je nezbytné vycházet jako z faktu. Proto s pravděpodobností hraničící s jistotou jakékoliv další případné posílení většinových prvků bude muset být doprovázeno změnou ústavy, aby nedošlo k hrozbě zrušení zákona Ústavním soudem.
Zvýšení počtu obvodů na 18 až 22 bez náležité úpravy ústavy je vysoce riskantní krok a tvrzení například pana Jičínského (Právo, 21. 7.), že by bylo v souladu s ústavou, je bezcenné. ODS už nikdy nebude riskovat zrušení dohodnutých změn volebního zákona Ústavním soudem.
Proto ODS nepřistoupí na žádné návrhy s posílením většinových prvků beze změn v ústavě. Řečeno jinými slovy, bez ústavní většiny v obou komorách parlamentu nelze dále posilovat většinové prvky v poměrném systému.
A řečeno úplně jasně a zřetelně, ČSSD svými hlasy v Senátu není schopná přispět k ústavní většině. Je zde nezbytný třetí politický partner. Posílení většinových prvků v poměrném systému pouze na základě dvojstranné dohody ODS a ČSSD je politický a ústavní nesmysl. ČSSD navíc není schopna nabídnout svůj konzistentní postoj v této otázce. Jak chce uzavírat vážné politické dohody, když sama deklaruje potřebu celých měsíců na vnitřní diskusi?
ČSSD nabízí šek, o kterém ví, že je nekrytý. Dvojbarevná dohoda ČSSD a ODS o změně volebního systému do Sněmovny je tak pouze politickou léčkou.
Petr NečasMístopředseda vlády ČR, ministr práce a sociálních věcí
Osobní stránky