Zrno a plevy
Martin Daneš
Zamýšlet se nad některými premiérovými výroky může být vcelku poučné. Pod tlakem vlny demonstrací proti tvrdému policejnímu zákroku na ChzechTeku koncem minulého týdne Paroubek poprvé připustil, že někteří policisté při něm mohli chybovat. Ve svém tiskovém prohlášení ze 4. srpna uvedl: „Došlo-li ze strany policie k chybám nebo dokonce k porušení zákona…, musí inspekce ministra vnitra i státní zastupitelství konat… Je potřeba oddělit zrno od plev.“
Kdyby měl premiér zrno od plev oddělovat opravdu důsledně, jako největší (kyprou) plevu by musel odhalit sám sebe. Krátce před osudným zásahem s bilancí více než sto zraněných totiž veřejně vyhlásil: „Já jsem panu ministrovi vnitra řekl, aby postupoval… co nejrázněji… Očekávám od policie, že bude konat velmi rázně.“ Je vysoce pravděpodobné, že u nejednoho policisty mlátícímu na louce u Mlýnce kolem sebe pendrekem hlava nehlava sílu i razanci jeho pažím dodávala právě zmíněná premiérova slova.
2. srpna publikoval Paroubek v Lidových novinách svou analýzu hnutí techno. „Věci… jsou mezinárodně… dokonale dokumentovány. …jádro tvoří nebezpečně posedlí lidé s anarchistickými sklony… Provokují masivní, alkoholem a drogami přiživované silácké demonstrace proti pokojné společnosti… nutno také počítat s narušováním životního prostředí i elementární hygieny, rizika šíření AIDS, žloutenky, salmonely atd.“
Srovnáme-li pozorně čtyři levicové premiéry, kteří se u nás vystřídali za posledních sedm let, zjistíme, že nejblíže k představitelům husákovského socialismu 70. a 80. let má „pravicový“ Paroubek. , Soudruzi, neváhejte a konzumujte, všeho bude dostatek, , říká. , O to, aby vaše pokojné trávení neohrozily žádné rušivé živly, se už postaráme!,
Martin DanešV roce 1991-92 byl diplomatickým poradcem v Kanceláři prezidenta republiky. Pracoval jako redaktor v Lidových novinách, Metropolitanu, Českém deníku, šéfredaktor Denního Telegrafu (1993-94) a měsíčníku Mezinárodní politika (2002). V současné době žije a pracuje ve Francii
Osobní stránky