Lidem jsme nevysvětlili, proč by nás vlastně měli volit
Petr Gandalovič
29.10.2008, MF DNES
Když dnes přemýšlíme o příčinách volební porážky, musíme se vrátit k výsledkům voleb 2006 "sto na sto". Mirek Topolánek tehdy mohl souhlasit s pohodlnou velkou koalicí, místo toho sestavil vládu pravého středu, která dokázala oproti všem očekáváním prosadit řadu potřebných reforem. Kdo mohl doufat, že do roka bude schválena rovná daň, seškrtány deficitní sociální dávky a zavedeny regulační poplatky ve zdravotnictví? Místo toho, abychom to považovali za úspěch, nechali jsme se kritizovat "zprava", že změny nejsou dostatečné.
I my sami bychom chtěli reformy hlubší, a proto jsme podlehli dojmu, že toto "málo" nemusíme před občany tak silně obhajovat. Naopak, v dílčích a nedůležitých otázkách jsme se utvrzovali v zásadovosti, která měla spíš charakter zbytečného "nabíhání si" (rušení "stravenek" a podobně).
Jednoznačně jsme podcenili fakt, že po osmi letech vládnutí ČSSD a v období relativní prosperity nejsou občané připraveni na omezování sociálního státu. Neuvědomili jsme si, že to, co zavádíme, je od doby vlád Václava Klause první reforma, a zatímco on ty své díky osobnímu nasazení dokázal lidem zdůvodnit, my jsme se spolehli na novinové inzeráty. Nevnímali jsme sílu odmítnutí poplatků u lékaře, protože jsme viděli jednoznačně kladný efekt v poklesu zneužívání lékařské péče. Jako každé nepopulární opatření i toto potřebuje čas, aby lidé jeho pozitivní dopad ocenili, kvůli taktickým chybám jsme však způsobili, že jej možná už nebude mít. Poplatek za novorozeně v inkubátoru se stal mediální zkratkou, která vrhla negativní světlo na připravovanou zdravotní reformu jako na celek. Zásadním problémem našich reforem je to, že z velké části jejich náklady nese střední vrstva. To není novinový titulek, ale nezvratný fakt, který jsme sami uváděli ve svých materiálech. Průměrný vysokoškolák nejenže na daňové reformě nic nevydělal, v určitém rozsahu naopak prodělal (daň z příjmu, přídavky na děti). Lékaři, učitelé či malí podnikatelé nezískali během naší vlády pocit, že jsou "chtění", a proto neměli ani důvod, aby nás bránili ve volbách svou účastí proti těm, kdo svými hlasy protestovali proti ztrátám svých výhod. Velcí podnikatelé a bohatí lidé, kteří díky našim reformám skutečně ušetřili na daních, nám to také nevrátili a naopak poslední rok týrali vládu kvůli termínu přijetí eura, takže i u méně majetných lidí vzbudili dojem, že jeho rychlé zavedení by bylo pro ČR nejlepší (přičemž právě pro ně by opak byl pravdou).
Je jasné, že vliv deseti až patnácti procent negativních voličů, kteří přišli v krajských a senátních volbách "navíc", vedl k překrytí regionálních témat, takže nepopiratelné úspěchy a popularita hejtmanů i osobnosti senátních kandidátů byly smazány. To je největší ztráta těchto voleb. Jenom otevřená diskuse nám pomůže vyvodit z této porážky poučení, získat znovu důvěru voličů v koaliční projekt a přeměnit ji v budoucí výhru.