Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Jiří Oberfalzer: Vystoupit z Evropské unie nyní není na pořadu dne





Dnes začala v celé Evropské unii platit Lisabonská smlouva. Co to pro vás znamená?


Znamená to, že Česká republika se stává zemí závislou na proměnlivých postojích ostatních členských zemí. Kdykoli oni budou propagovat svůj názor, Česko se bude muset přizpůsobit. Pro velké země to znamená, že začíná éra, kdy v kvalifikované většině budou mít blokační minoritu, protože každé dvě z nich budou schopny zablokovat cokoliv, co by se jim nelíbilo. A naopak kdokoli bude chtít v Evropě něco prosadit, zejména v režimu kvalifikované většiny, nebude potřebovat souhlas ostatních. Jinými slovy vstupujeme do jiné Evropské unie, než do jaké jsme vstoupili referendem v roce 2004. Česká republika přestane být rovnocenným partnerem.



V portugalském Lisabonu byly v plánu oslavy této nové éry. Vy plánujete nějakou akci?


Ne, my jsme vedli nejprve politický boj, poté ústavněprávní boj, oba jsme prohráli, a tím pro nás tato věc skončila. Musíme se s tím smířit. Nehodláme bojovat na nějaké již minulé frontě.



To znamená, že podpisem prezidenta Václava Klause to pro vás celé skončilo a už nemá smysl cokoli dál podnikat? Obrátit se na soudy?


Ne, to v podstatě již není možné, vyšší instance už není. V České republice jsou možnosti vyčerpány. Co má smysl je, aby byly využívány alespoň ty chabé ochranné nástroje, které máme k dispozici - nějaká možnost parlamentního veta, tak můžeme zabránit nepříznivým tendencím, které by se mohly objevovat a zamezit převodu dalších důležitých kompetencí do Bruselu.



Poté, co v České republice skončil proces ratifikace, objevily se i hlasy vyzývající k vystoupení z Evropské unie. Byla by to pro vás varianta?


To je jen taková zajímavost, je to spíše legrační. Nicméně já si myslím, že to není řešení. My se musíme naučit žít v této pozměněné situaci, využít těch posledních pravomocí, které nám zůstaly. A kdyby politika Evropské unie měla překročit nějaký rámec únosnosti pro Českou republiku, tak teprve pak bych začal uvažovat o tom, co je výhodnější - zůstat v Evropské unii, či být mimo ní. Ale nyní to není na pořadu dne.

 
  Přístupy: 6978 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA