Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Komunismus byl také prorežimní psaní

Ivan Brezina

LN 25.8.2004

Diskuse LN: Lze postavit celý národ před soud?


Vladimír Just vyčítá Jiřímu Pehe neadresnou kritiku českého vypořádávání se s minulostí, které prý "nikoho nezavazuje k osobní odpovědnosti" (Celý národ nelze postavit před soud, LN 23. 8.). "Přibyl nebyl jediný a musí následovat kritika dalších ostudných kariér," napsal a upozornil na "trapnou nedůslednost". Just byl mezi prvními signatáři petice za Přibylovo odvolání.

V české mediální krajině se stalo proslulým Justovo nadužívání termínů "bolševik" či "bolševické myšlení". Obsesivní opakování klišé, sloganů, hantýrek, tiků, partiových metafor a slovních smogů (viz kniha Vladimíra Justa Slovník floskulí) o autorovi často prozrazuje, že má s nadužívaným termínem vnitřní problém. Nechci se plést do řemesla psychologům, ale nemůže být v Justově nutkavém verbálním boji s komunisty podvědomý pocit viny, že jim jako publicista sám sloužil?

Odpověď nabídl loni v LN Josef Zeyval z Příbrami, který napsal: "Just by proti znárodňování ani proti gottwaldovskému socialismu zřejmě nic nenamítal. Lze tak usuzovat z doprovodného textu k desce Humor Vlasty Buriana z roku 1983, ve kterém pan Just uvedl, že v Burianově luxusní vile podávali si, jak známo, dveře i ,nejpochybnější doboví prominenti s ne právě pokrokovou vizitkou (Baťa a jiní)', nebo, že linie komiky Vlasty Buriana ,je živou, stále inspirující součástí divadla naší socialistické přítomnosti' ".

Z Justových polistopadových mediálních vystoupení a z jeho podpisu petice proti Přibylovi víme, že je neohroženým antikomunistou - teď, když už se to smí. Z jeho předlistopadového textu naopak víme, že v dobách, kdy se ještě proti "bolševikům" psát nesmělo, jim svým perem snaživě pomáhal budovat jejich "socialistickou přítomnost". Pokud se tedy dnes Vladimír Just vydává za antikomunistu, je to buď zázračná proměna Šavla v Pavla, nebo etiketní podvod, či upocená snaha dohnat revoluční zásluhy.

Just cituje Peheho, podle něhož jsme minulý režim "tak či onak spoluvytvářeli všichni - i ti, kdo ze strachu a z vypočítavosti dělali nejrůznější kariéry, získávali tituly a zavírali oči před bezprávím". Čtenáře jen zapomněl upozornit, že mluví sám o sobě. "Šlo o to, aby velitel palachovských pendrekiád nezastával vrcholný úřad," říká. Správně - podle stejné logiky by lidé jako on neměli volat po vypořádání s minulostí a dávat lekce z morálky. Je to totiž ostudné a trapně nedůsledné. Komunismus přece nebyl jen bití, ale taky prorežimní psaní.

Lokajové zbabělosti

Kdyby si Břetislav Rychlík přečetl Justův text z roku 1983, možná by kromě petice proti Přibylovi napsal i toto: "Ďábel měl jen své kumpány a na psaní své Justy. A teď tedy petici proti Husákovým policajtům podepisuje Husákův publicista. Vás to neuráží? A to jsem proti tomu, aby tihle Justové do smrti trpěli za svoji minulost, ale čest by velela necpat své jméno pod petice proti těm, jejichž zrůdnou moc tehdy legitimizovali. Pokud pan Just čest a stud poztrácel ve svých textech z osmdesátých let, měli by ji mít ostatní organizátoři petice. Co disidenti a studentští vůdcové - Petr Placák, Jáchym Topol, Vladimír Merta, Roman Švanda, Martin Mejstřík? Just jim nevadí? Všelijací Justové byli jen jedněmi z lokajů zla a zbabělosti. Vím, že v české mediální krajině se chyby nepřiznávají, natož etická selhání. Přesto si myslím, že tento bezskrupulózní podpis není v pořádku."

25. srpna 2004



Ivan Brezina
ekolog, redaktor časopisu Maxim
 
  Přístupy: 8006 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA