Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Mirek Topolánek: Nedělní partie

Přepis pořadu

Nedělní partie
16.03.2008, TV Prima
Petr Šimůnek, šéfredaktor Hospodářských novin a Moderátor Nedělnípartie
:
Dobrý den, vítejte u Nedělní partie. Jako vždy máme pro vás ty nejdůležitější hosty a téměř u všeho důležitého, co se v uplynulých dnech a týdnech stalo, byl premiér Mirek Topolánek. Dobrý den, pane premiére.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Dobrý den přeji.

Moderátor


V druhé části partie uvidíte senátorku Lianu Janáčkovou, té kvůli jejím výrokům, a teď cituji, o cikánech, kteří se nám tu množí, hrozí obvinění a trestní stíhání kvůli rasismu. Ona vám už sama vysvětlí, jak to vlastně s Romy myslí, tak se dívejte až do konce. A když se vrátíme k naší divácké otázce, k tomu, o čem vy budete hlasovat, budeme se vás ptát na premiéra Mirka Topolánka. O něm se můžete v tisku dočíst ledacos, ale jednu věc mu neupírá nikdo - že ve všech volbách, ve kterých byl, tak uspěl a vyhrál. Ale co teď, uspěl i jako premiér? Na to se vás chceme zeptat. Je podle vás Mirek Topolánek úspěšný premiér?

Moderátor

Vaši odpověď ano, nebo ne posílejte zprávou SMS ve tvaru NP ANO, nebo NP NE na číslo 906 90 09.

Moderátor

Tak hlasování začíná v tuhle chvíli, já jenom pro jistotu zopakuji tu otázku: Je Mirek Topolánek úspěšným premiérem? Moc nás zajímá, co si o tom myslíte. Pane premiére, kdybych... Vypněte si tradičně telefon, ano.


Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Už jsem si ho vypnul.

Moderátor

Kdybych se vás zeptal na tu stejnou otázku, jak byste odpověděl? Jste úspěšný premiér?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Tak nejdřív bychom si museli stanovit kritéria úspěšnosti. Pro mě úspěšný premiér je ten, který vládne ve vládě, která realizuje programové prohlášení, který pořád pro svoje hlasování získá většinu v parlamentu. A krásné by bylo, kdyby o svých krocích přesvědčil veřejnost.

Moderátor

Což se vám moc nedaří.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Pokud mám hodnotit sebe, tak já jsem po sedmiměsíčním martýriu sestavil vládu, ta vláda realizuje programové prohlášení, je úspěšná při hlasování ve sněmovně přes všechny problémy. Zatím se nám nedaří přesvědčit veřejnost. Nicméně kdybych měl vládnout krátkodobě jenom podle zpráv v televizi a v novinách, podle krátkodobých, krátkodechých průzkumů, tak bych vládnout vůbec nemohl, protože bych nerealizoval vůbec nic. Takže premiér musí mít i odvahu realizovat kroky, které se některým skupinám nelíbí, protože zapadají do kontextu a do logiky toho programového prohlášení, těch cílů, které si stanovil.

Moderátor

K tomu se všemu dostaneme.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

V tom bych řekl, že jsem úspěšný.

Moderátor

Tak dobře. Já jsem se tady minulý týden ptal Jiřího Paroubka, jaké on má teď období, jestli prožívá šťastné období svého života. Jak to máte vy?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Tak já vím, že v opozici je vždycky pohodlnější, člověk jenom kritizuje a nemusí nic dělat. Já mám období, které je naplněné prací. To musím říct, že minimálně v posledních měsících, tomu sice nebude nikdo věřit, ale ta pracovní šichta premiéra začíná velmi brzo ráno a končí velmi pozdě večer, takže já jsem spokojen.

Moderátor

Tím nás nerozpláčete, pane premiére.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Ne, já si nestěžuji, já jsem spokojený. Ta práce, kterou dělám, se mi daří aspoň podle mých kritérií, které jsem si stanovil, takže já prožívám šťastné období pracovní.

Moderátor

Já jsem mířil možná taky jenom i k vašemu osobnímu životu. Tento týden taky tisk probíral to, že jste se poprvé s Lucií Talmanovou ukázal na velmi prestižní akci, na inauguraci prezidenta republiky. Znamená to nějaký zásadnější zvrat v uspořádání vašeho osobního života, pane premiére?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Tak zaprvé víte dobře, že já pokládám svůj osobní život za tabu, o kterém nehovořím a hovořit nikdy nebudu. To, že neumím dělat ty silové kroky, neumím je předvádět před veřejností, ty silové kroky, to je jedna věc. Způsobil jsem nějakou situaci, kterou zatím spíš časově neumím vyřešit. Ale to, že bych byl takový pokrytec, že když se pracovně sejdu se ženou, o níž jsem před rokem a půl skoro prohlásil, že s ní čekám dítě a že s ní žiji, že bychom se tvářili pokrytecky, že se neznáme, to mně připadá, že by bylo špatné. Takže to, že jsme se pracovně sešli na Pražském hradě a přišli tam spolu a odešli spolu, mně připadá normální.

Moderátor

Čili žádný zvrat to není, žádný rozvod nebo něco podobného?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Já bych samozřejmě rád nepracoval 15 hodin denně a uspořádal své soukromé poměry, ale nejsem člověk, který někoho tlačí. Já na to potřebuji nějakou základní časovou kapacitu, abych to řešil.

Moderátor


Vy říkáte, že nikomu do vašeho osobního života nic není. Když si vezmeme příklad z Ameriky, tento týden odstoupil guvernér státu New York za to, že ho, že byl nachytán při tom, jak si užívá s prostitutkami. Podle vás nemá veřejnost právo vědět, jak se chovají politici v soukromém životě?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Já si myslím, že existují nějaké bariéry, které se bohužel pořád posouvají. Já ten americký příběh znám, tam to bylo přece jenom trochu složitější. Já bych to nerad porovnával s tím mým příběhem, to by nebylo úplně...

Moderátor

To jsem ani nechtěl, já jsem...

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

To by nebylo úplně korektní. Já si myslím, že...

Moderátor

Pod tlakem veřejnosti odstoupil guvernér.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


To je pravda. Musím říct, že já sám jsem zastánce bariéry, za kterou prostě není právo veřejnosti vědět, co ten politik dělá, protože ta práva jsou stejná pro všechny. Myslím si, že existují i pro politiky.

Moderátor

A ono jde o to, jestli...

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Mají právo na soukromý život, mají právo na svoji sexuální orientaci. Mají právo na to být, či nebýt věřící.

Moderátor

Pane premiére, ono jde...

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

A nemusí podle mě to nikomu zdůvodňovat, nemusí nic...

Moderátor

Pane premiére, ono jde o to, jestli to není tak, že káží vodu a pijí víno, o to jde, jestli se někdo neodvolává třeba na tradiční hodnoty rodiny a nebourá je.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


To musím říct, že tradiční hodnoty rodiny, s tím, určitě je vnímám velmi pozitivně a budu je vždycky prosazovat, to si myslím, že s tím úplně nesouvisí. To, že někdo má svůj osobní problém, tak ho musí řešit, ale tradiční hodnoty rodiny jsou přece v tom, že ji nerozmělňuji, že mám výhrady vůči tomu či onomu legislativnímu kroku. To si myslím, že je trochu něco jiného.

Moderátor

Tak a my se už můžeme podívat na naše první téma, které se bude týkat vašich životů, vašich peněženek a taky toho, jestli pro nás bude mít vláda tento rok nějaké dobré zprávy.

Autor


Ministři Evropské unie pochválili českou vládu za reformu veřejných financí. Unie ovšem Českou republiku vyzývá, že musí v reformách pokračovat, především musí uskutečnit penzijní reformu a další reformy ve zdravotnictví. Měla by také snížit počet státních zaměstnanců. Reformní balíček, který začal platit od začátku letošního roku, komise označila za krok správným směrem. Existuje ovšem i několik vážnějších rizik, která by měla česká vláda omezit, mj. nepříznivý demografický vývoj. Češi totiž stárnou téměř nejrychleji v Evropské unii. Česká republika je nadále vystavena vysokému riziku, pokud jde o udržitelnost veřejných financí, varují evropští ministři financí.

Moderátor


Pane premiére, teď vás poprosím o chvilku trpělivosti. Já vám něco přečtu, je to z vašich internetových stránek www.panepremiere.cz, kam vám občané můžou psát, co chtějí, ptát se, na co chtějí, a vy jim možná odpovíte. Tak budu citovat: "To, co se momentálně děje v naší republice, je to nejhorší, co nás kdy mohlo pod vaším vedením potkat. Rozhodně nesouhlasím s právě probíhající reformou veřejných financí. Myslím, že nebudu sám. Reforma vede pouze k tomu, že se odbourá střední vrstva obyvatelstva a budou pouze chudí a pak jenom bohatí. Rušíte skoro všechno dobré, co se tu léta letoucí budovalo - pohřebné, bezplatné ošetření, stravenky atd. atd." To je Ivo Holinský z Valašska. Druhý takový dotaz: "Dobrý den. Rád bych se zeptal, kde je Váš slib, že si lidé finančně výrazně nepohorší. Držím v ruce výplatní pásku z roku 2007 a pásku z ledna 2008. Při stejné hrubé mzdě mám o 1400 korun měsíčně méně než v loňském roce. Příčinou je zrušení společného zdanění manželů." Další výpočet, jak ten člověk prodělal na tom, jak vláda udělala reformu. Pane premiére...


Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Tak jenom mimochodem, jestli drží v ruce pásku z ledna, tak to je prosincová výplata, takže nemá pravdu, ale to jenom mimochodem.

Moderátor

Pane premiére, vy jste přesvědčili ministry financí Evropské unie, že děláte správné kroky, ale zatím se vám to nepodařilo přesvědčit o tom občany.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Já si myslím, že jsme nemuseli přesvědčovat ministry financí. Ministři financí Evropské unie sami bojují ve svých zemích za prosazení reforem v důchodovém, sociálním, zdravotním systému, protože ten demografický vývoj v celé Evropě až na výjimky asi dvou zemí je negativní a všechny země musí dělat v těch veřejných pilířích prostě výrazné změny, které se setkávají s daleko větším odporem ještě než u nás, se stávkovým hnutím. A já tomu celkem rozumím. Málokdo se chce vzdát určité výhody a nezajímá ho, co bude za 50 let.

Moderátor

Ale pojďme se vrátit...


Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Tzn., já se k tomu vrátím. Bertelsmannova nadace mj. označila Českou republiku v dané chvíli jako lídra transformačních změn. Myslím si, že...

Moderátor

To bylo hodnocení za posledních deset let, ano.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Hodnocení za posledních deset let, ale to je v pořádku. My jsme země, která opravdu probíhá negativním demografickým vývojem. A já si nemyslím, že to můžeme řešit nějakým, tak, jak měl ty Husákovy děti, nějakým propopulačním opatřením anebo dovozem mladých, zdravých a vzdělaných, jak to chtěl Vladimír Špidla. Domnívám se, že ta cesta je prostě opačná a tu, kterou se snažíme realizovat, a to je změna důchodového systému pro ty dnešní mladé a změna zdravotního systému obecně, protože tam ty nůžky se rozevírají velmi rychle. A to jsou kroky, které jsou logické. A ty se těžce můžou setkat s podporou veřejnosti, která zaprvé je matena v případě důchodců tím, že se to týká ještě dnešních důchodců, netýká.

Moderátor

Myslíte důchodová reforma.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Myslím důchodovou reformu. Netýká. Anebo prostě mají pocit a pořád žijí v tom přesvědčení, že zdravotnictví je zadarmo. A to nikdy nebylo.

Moderátor


No, oni poprvé musí sáhnout reálně do peněženek a platí ze svých peněz to, co platit doposavad nemuseli.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Platí neméně ze všech zemí OECD, ale to není asi argument, na který by veřejnost slyšela. Já mám tady anketu, která byla prováděna mezi tou stranou zdravotnické veřejnosti, tj. ti, kteří ty poplatky vybírají. Bylo tam zhruba sedm otázek a všechny hodnotí ten krok pozitivně. Nechtějí výjimky, protože ten systém deformují. Zdá se jim ta částka uměřená atd.

Moderátor

To, že to nechtějí doktoři, že doktoři to vítají, tomu se nedivíme.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Ne, to není jenom proto, že jim to na jedné straně, ty otázky zněly i tak, jestli jim to neubralo v podstatě pacientů. Oni říkají: Je to naopak, máme více času, na hodnocení potřebujeme delší časové období, ale zatím hodnotíme pozitivně a ta mediální kritika je nezasloužená. Říkají ti, kteří jakoby jsou na druhé straně.

Moderátor


Pane premiére...

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Ti, kteří mají platit, těm se to přece nebude líbit nikdy.

Moderátor

Pane premiére, kdybychom vzali to, že ty kroky, které děláte, jsou správné a že jsou potřeba, vy jste je nedokázali úplně dobře prodat veřejnosti. Vy jste teď ve druhém roce vládnutí. Vaše osobní popularita je na bodě mrazu. 22 % lidí vám důvěřuje, ještě před rokem to bylo 33 %, 72 % lidí vám nedůvěřuje. Kdybych nepočítal Jiřího Čunka, který má ještě větší nedůvěru, tak jste pro lidi nejméně důvěryhodný politik v ČR. Jaký máte plán, abyste to vylepšil?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Tak já si myslím, že ty plány jsou dva. Ta první věc je, že ty věci skutečně začnou fungovat, a proto se snažím za každou cenu tu vládu udržet, aby měla profit z toho, co se ukáže ve třetím roce vládnutí jako pozitivní. A to už třeba nárůst čistých mezd jasně ukázal.

Moderátor

Čili letos ještě nemáme čekat, těšit?


Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Toto je výroční zpráva vlády za rok 2007, určitá novinka, kterou jsem zavedl. Nemíním tady bombasticky vyhlašovat zprávu o stavu unie, jako dělají Američani. Toto je výroční zpráva, kterou budu zítra prezentovat na tiskové konferenci, která hodnotí ten rok, my jsme dostali důvěru, myslím, 19. ledna, takže od 19. ledna do konce roku, kde jsou ty kroky popsány, kde to nejsou jenom ty šoty z těch zpravodajství v televizi, kde to je v celém kontextu a kde z toho vyplývá, co se nám daří, jakým způsobem a jak rychle v jednotlivých resortech, v jednotlivých oborech realizovat. Já jsem s tím, co se nám daří realizovat v programovém prohlášení, naprosto spokojen.

Moderátor

A vy vůbec tedy neberete v úvahu ty průzkumy veřejného mínění, které vám osobně přisuzují velmi nízkou popularitu a vaší straně pokles voličských preferencí o deset bodů?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Víte, to je asi jako s těmi vízy. Já jsem premiér České republiky a ne Evropské unie, takže mě zajímá to, co se dotýká českých občanů. A proto dělám dobré nebo dobré kroky pro české občany a považuji to za správné. Stejně tak považuji ten náš plán střednědobě za velmi správný. Ty jednotlivé dílčí kroky můžou být vnímány jako nepopulární. Ale kdybych jako politik se řídil jenom průzkumy veřejného mínění, tak bych v podstatě jel dál na té vlně populismu, která tady byla v posledních letech, nezrealizoval bych žádné pozitivní změny, my bychom se dostali do problémů, začali bychom podvazovat ekonomický růst. A potom by mě právem ti voliči vypráskali, protože bych způsobil jejich chudnutí, což se při realizaci těchto reforem samozřejmě nestane.

Moderátor

Tak vy jste říkal, že příští rok všichni zažijeme ty pozitivní důsledky, výsledky vašeho vládnutí. Jakou dobrou zprávu...

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

To já jsem neřekl, to jste řekl vy.

Moderátor


Vy jste říkal v roce 2009.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Já jsem říkal, že potřebujeme vládnout tak dlouho, aby se změny provedené např. v loňském roce už projevily v peněženkách lidí a hlavně v myšlení lidí, protože v peněženkách už se projevily dávno.

Moderátor

Jakou dobrou zprávu budete mít tento rok pro občany této země, jestli nějakou budete mít?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Tak já si myslím, že první dobrá zpráva je, že ta koalice je schopna dále vládnout, protože ty alternativy jsou samozřejmě děsivé a jsou horší. Tak to je první dobrá zpráva. Druhá dobrá zpráva je, že opravdu realizujeme ve velké většině to, co jsme slíbili před volbami. To si myslím, že je druhá dobrá zpráva. Ta třetí dobrá zpráva...

Moderátor

To je pro někoho špatná možná.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Ale nemůžete se zavděčit všem, že. Ta třetí dobrá zpráva je, že ty kroky, které musíme udělat a které můžou někoho bolet, tak jsou v podstatě vyčerpány, že už teď jsme u těch, já neříkám u měkkých problémů, jako je reforma policie a reforma justice, která samozřejmě probíhá, ty šoty v televizi sledujeme, ale nevidíme tu logickou posloupnost a ten cíl, že budeme zásadně něco dělat s veřejnou správou, že budeme reformovat celou řadu věcí, to jsou jenom dobré zprávy. To žádné špatné zprávy nejsou. To, co musíme udělat ještě letos, a my na to moc příští rok čas mít nebudeme, protože budeme předsedat Evropské unii, což bude jistě zátěž pro celou administrativu a pro politiky a pro vládu jako takovou, tak musíme opravdu schválit a prvním čtením už prošla ta první etapa důchodové reformy. Musíme...

Moderátor

A proti té se bouří nejenom všechny odbory, ale speciálně třeba hornické odbory, které vám vyčítají, že oni se, pokud ta reforma projde...

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Pane Šimůnku, buď mě necháte domluvit, anebo se dotkneme hornických odborů.

Moderátor

Tak zkuste být trošku stručnější, pane premiére.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Jsem tak stručný, jak umím. To znamená, musíme se shodnout v koalici na zdravotní reformě a musíme ji být schopni prosadit. To znamená, když se mě budete ptát, kam až jsem schopen ustoupit, já jsem schopen ustoupit tam, co povede ke 101 nebo k většině Poslanecké sněmovny, abychom to prosadili. K těm odborům jenom tolik: Odbory dnes, oni mají právo na stávku. To si myslím, že je výdobytek, který je správný. Nicméně oni dneska reprezentují zhruba 10 % zaměstnanců. Ukazuje se, že jejich některá opatření, která posadily v minulém funkčním období s komunisty, tak Ústavní soud označil za přehnané ambice odborů. Ukazuje se...

Moderátor

Mluvíte o zákoníku práce.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


O zákoníku práce. Ukazuje se, že jsou dneska odbory identifikovány se sociální demokracií více, než by nezávislým odborům slušelo. To znamená, to jsou argumenty, kterými já nenaznačuji nic jiného než to, že s nimi budeme diskutovat a budeme je přesvědčovat, aspoň s těmi, kteří chtějí naslouchat. Hornické odbory, já jsem jeden z mála lidí v parlamentu, který dělal u OKD, který, i když ne denně, tak přece jenom fáral. Vím o té práci, myslím si, daleko nejvíc snad kromě Cyrila Zapletala, poslance, který možná o tom ví daleko víc. Ale já si myslím, že je ten problém je úplně opačný. Ten problém je v tom, jestli my víme, že ta hornická práce poškozuje zdraví, tak není cílem snižovat odchod do důchodu, to není dneska celoživotní zaměstnání, cílem je snížit expoziční dobu, oni tam prostě nebudou pracovat tak dlouho. Pokud oni vědomě jdou do oboru, který poškozuje jejich zdraví, tak zaprvé musíme usilovat o zvýšení standardu, aby to prostředí nepoškozovalo zdraví, a zadruhé zkrácení té doby expozice, takže ten problém je úplně naopak.


Moderátor

To znamená, úplně vylučujete jakoukoli výjimku pro specifickou profesi?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Celý svět kráčí v důchodovém systému k jedné kategorii a socialisti měli osm let na to, aby kategorie znovu zavedli. A neudělali to a ví proč. Je to prostě nesmyslný postup. Řešit musíme možnost těch lidí z této profese odejít jinam, být na to připraveni a mít několik zaměstnání během profesního života. Ale já nesouhlasím s kategoriemi taky proto, že se ukazuje ve světě, že tento postup je dávno překonaný.

Moderátor

Vy jste taky zmínil reformu zdravotnictví, která vás čeká tento rok. Jestli vám něco přineslo velkou nepopularitu jako vládě, tak jsou to určitě poplatky ve zdravotnictví. Na letošní rok podle těch plánů, o kterých víme, chystá vláda další platby např. za sanitky, za plomby u zubaře atd. atd. Pořád podporujete svého ministra Julínka v tom, co dělá?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Já bych řekl, že absolutně. Jestli jsem mu někdy něco vyčítal, což už mu teď nevyčítám, tak je, že není schopen o těch věcech úplně komunikovat, protože se jim nahrnulo strašné množství práce v tom prvním roce. Dneska si myslím, že ta komunikace, teď ale neříkám, že ty lidi přesvědčil, ale minimálně je schopen se s nimi o tom bavit. Já pokládám těch sedm zákonů za naprosto klíčových. My budeme zítra ve vládě ty zákony projednávat. Já si nemyslím, že je projednáme napoprvé, najednou. Je tam několik, ale z celého toho množství těch problémů, které to řeší, jsou tam zhruba tři, nebo čtyři kontroverzní věci. Já vás ubezpečuji, že se o nich dohodneme. Vytvořili jsme na to speciální pracovní komisi.

Moderátor

Co je podle vás nejkontroverznější?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Já si myslím, že lidi z důvodů spíše psychologických vnímají negativně převod na akciové společnosti, přestože ho, myslím tím třeba lidovci, přestože ho máme v koaliční smlouvě. Musíme si to vysvětlit, protože kdyby existoval, a já doufám, že do obchodního zákoníku se dostane instrument jiný, než je akciová společnost, tak, protože ta akciová společnost tak, jak je koncipována, je téměř bez zisku, je s obrovskou regulační kontrolou, téměř jako penzijní fondy. To znamená, je to spíše nepochopení, musíme si to vysvětlit, musíme najít takovou formu toho zákona, aby byla průchozí, protože to je cílem. Cílem není to shodit ze stolu.

Moderátor

Pane premiére, pojďme se vrátit k poplatkům. Vy jste slíbili teď, že budete dělat inventuru nebo revizi toho, jak to celé funguje, už po třech měsících, tzn. na konci března.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Ukazuje se, že ta data už jsou natolik průkazná, že jsme schopni se nad tím zamyslet. My jsme řekli...


Moderátor

Co prokazují ta data?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Ta data prokazují, že to funguje, to je první věc, že to opravdu...

Moderátor

To znamená, že se chodí méně k doktorovi?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


To mimo jiné také, ale důležité je, a ta první data to ukazují už za leden, že jsou lidé, kteří, a to jsou ti nejvíce potřební, to jsou ti lidé, kteří mají onkologické onemocnění, kteří kupují drahé léky, že ti se dostali už v lednu na pětitisícovou hranici, to znamená, že podle tohoto systému vlastně letos už nezaplatí žádné další peníze. Dovedete si představit, kolik platili v těch minulých letech lidé, kteří byli skutečně nemocní. To znamená, to je první věc, která se ukazuje jako nesmírně pozitivní. Ten pětitisícový strop na poplatky a na to, co vlastně platíte do systému, je takový poměrně revoluční, nicméně záležitost, kterou musíme udržet. Ta funguje ale ve vazbě na ty poplatky, abyste mohl udržet tento strop, musíte držet ty poplatky. Ta solidarita je solidarita, řekl bych, opravdu zdravých s nemocnými a ne naopak, takže to je první věc, která se ukazuje jednoznačně. Ukazuje se, že existují kategorie, které vyvolávají zase spíše psychologicky než fakticky takovou nevoli, že se prostě vyplatí se o nich bavit.


Moderátor

Myslíte třeba novorozence nebo děti?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

To jsou třeba novorozenci. Tady je třeba říct, že on to nikdo z těch lidí neposuzuje z pohledu své peněženky, protože by musel vědět, že dostal samozřejmě slevu na dani na dítě, že dostal rodičovský příspěvek, že fakticky není pravda, že je na tom ekonomicky bit. A jestli to ale působí takový problém, tak to je přesně ten moment po těch třech měsících na základě dat, o kolik případů se jedná, je třeba to řešit systémově, nebo jednotlivě.

Moderátor

A tam vy jste ochoten ustoupit?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Samozřejmě, že jsme ochoten ustoupit. My jsme to řekli dopředu.

Moderátor

A jste ochoten ustoupit třeba tak daleko, že by poplatky neplatily žádné děti do 18 let, jak to...

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Tak to je nesmyslné opatření, děti žádné poplatky neplatí, platí je rodiče. Já považuji, a myslím si, že to ukazuje i ta praxe, že čím víc bude výjimek, tím méně to bude fungovat. Ten princip měl několik cílů, ty se ukazují, že budou tímto naplněny. A musím říct, že ta psychologická válka kolem toho vyvolaná je nebezpečná v tom smyslu, že málem abychom dělali referenda o daních a o sociálních příspěvcích atd. To prostě nejde. Vláda má tu odpovědnost a musí to obhájit.

Moderátor

Pane premiére, můžete ubezpečit naše diváky, že těch sedm zákonů, které se ve zdravotnictví budou projednávat, žádným způsobem už nezvýší jejich spoluúčast?

Mirek Topolánek (ODS), premiér: Mirek Topolánek (ODS), premiér:

To jsem nikdy neřekl, my máme nejnižší spoluúčast ze všech. My musíme nastavit ten systém tak, aby ten systém obhospodařoval ty nejvíce postižené.

Moderátor

Čili na co se máme připravit?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Proboha, tady je zhruba 250 tisíc lidí v této zemi, kteří opravdu potřebují drahou, velmi nákladnou, někdy každodenní intenzivní zdravotní péči. Celý zdravotní systém je stoprocentně solidární a je budován tak, aby toto jedno, jak říká Julínek, krajské město dostalo standardní péči i v těch nadstandardních podmínkách svých potřeb, to znamená, celý systém je stoprocentně solidární. A jestli někdo není ochoten přispět do toho solidárního budgetu na to, aby se postaralo zdravotnictví právě o ty nejvíce potřebné, tak potom já s ním nesouhlasím.

Moderátor

A těch 9 750 000 zbývajících lidí se má připravit na to, že budou platit víc u lékaře?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Nebudou. Já si myslím, že ty hlavní negativní zprávy už máme za sebou, nebudou platit víc, ale že se ten systém musí změnit, je nabíledni. A pokud se bavíme o financování zdravotnictví, to vůbec není předmětem tohoto funkčního období. My jsme zřídili ten kulatý stůl taky proto, aby připravil průřezově stranami ten pohled na budoucí financování zdravotnictví. My děláme změny, které vedou k tomu, abychom měli kvalitní zdravotní péči, lépe informovaného pacienta a dostupnou zdravotní péči. A to jsou ty změny, které jsou obsaženy v těch zákonech.

Moderátor

A ta věc je, sám jste to zmínil, hodně politická. Vy jste tento týden měli koaliční jednání, po kterém jste, mimo jiné řekl, že chcete demonstrovat vůli koalice řešit problém společně a nikoliv jako jednotlivé návrhy jednotlivých poslanců právě u poplatků. A skoro jste to ještě nedořekl a místopředsedkyně poslanců KDU-ČSL už dala návrh, jak právě zrušit poplatky u novorozenců.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Tak protože nevěděla, že jsme se dohodli.

Moderátor

Ona to nevěděla?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Nemohla to vědět, že jsme se dohodli, když jsme se zrovna dohodli. Michaela Šojdrová, a já pevně věřím a mám i ty informace, na základě toho mechanismu, který jsme zahájili, a to je v podstatě velmi hluboká diskuse o tomto problému, analýza těch čísel, které máme k dispozici po třech měsících, což bylo teď na konci března, může vést ke změnám. A já mám signály, že v takovém případě ona ten návrh ve správné chvíli stáhne. To, že byl podán, přece není nic dramatického.

Moderátor

Takže my se v dubnu máme těšit na to, že udělá vláda skutečnou revizi toho, jak ty poplatky fungují, a že třeba některé zruší?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Pane Šimůnku, pokud byc ten náš pořad měl být o poplatcích, sice rozumím tom, že je z toho mediální téma, nicméně to je přesně...

Moderátor


Ono je to lidské téma, víte, nám chodí desítky a stovky dopisů od diváků, kteří toto řeší každý den.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

To je přesně ten segment, který se ukáže za ty dva, nebo tři roky. Já bych mohl na osobním příkladu uvést, že můj malý syn Nicolas má za sebou sedm vyšetření. A podle toho, co dneska platí v tom zákoně, my jsme platili jenom jednou a nebyla to žádná výhoda, byla to prostě buď prevence nebo tak, jak je to dneska v tom zákoně popsáno. Myslím si, že lidé nemají úplně pravdu, že podléhají té mediální rétorice. A je třeba se dívat, kolik jim to dělá, ta sleva na dani, protože těch osm návštěv u lékaře mají placeno v té slevě na dani. A to oni už nepočítají, musí...

Moderátor

Oni to především řeší důchodci, kteří žádnou slevu na dani nemají.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Ale u důchodců přece ten systém, jestliže 80 % všech nákladů ve zdravotnictví jde právě na seniory, tak je asi dobré, aby ty peníze, které jdou většinou na seniory, byly vynakládány účelně. A já vás ubezpečuji, tenhle systém vede k účelnějšímu vynakládání těch prostředků. A že možná to někteří důchodci krátkodobě pociťují jako újmu a až by se dostali na 5000 a kdyby si to skutečně počítali oni sami a ty informace my budeme mít konečně a budeme je mít ne na průzkumu, ale budeme je mít na datech, které jsou naprosto tvrdá, která jsou jednoznačně přiřazena k jednotlivým osobám, tak potom se ukáže, že na tom důchodci nemůžou prodělat.

Moderátor

Tak ať si to sami spočítají, oni to budou vědět.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Za rok.

Moderátor

Za rok. Pojďme se podívat na další téma a to téma je, povídali jsme si teď o plánech vlády, ale otázka je, jestli ta vláda vůbec přežije rok 2008.

Autor


Lídři vládní koalice se v tomto týdnu na schůzce v Kramářově vile shodli na tom, že koaliční projekt má budoucnost a jejich společným zájmem je prosadit co nejvíce z vládního programu ještě před předsednictvím republiky v Evropské unii, které Česko čeká od ledna příštího roku. Návrat Jiřího Čunka koaliční devítka neřešila. Premiér na tiskové konferenci uvedl, že musí existovat dohoda mezi lidovci a ministrem zahraničí za zelené Karlem Schwarzenbergem, který se zotavuje v zahraničí po operaci srdce a který zvažuje demisi, pokud šéf lidovců dostatečně nevysvětlí své rodinné finance a vrátí se do kabinetu. Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek novinářům také řekl, že fungování zdravotnických poplatků koalice zhodnotí už po třech měsících a ne až po půlroce, jak bylo původně v plánu. Jejich dřívější revizi žádali lidovci, kteří prosazují zrušení poplatků pro děti a seniory.

Moderátor


Poplatky jsme probrali. Pane premiére, vy jste si tento týden v koalici slíbili lásku a věrnost. Co podle vás ale v tuhle chvíli ohrožuje nejvíc koaliční soudržnost?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Tak samozřejmě jsou to individuální návrhy ve sněmovně, a proto tak detailní diskuse o poplatcích a o věci, kterou já pokládám za třetí, čtvrtou úroveň té diskuse, protože my se musíme bavit o systému a o tom, že věříme tomu, že bude fungovat. Myslím si, že to je nejvýbušnější. A my jsme se fakticky bavili celou tu dobu o tom, jak těmto případům, protože těm se nedá úplně zamezit. Já sám jsem podal individuální návrh o stravenkách, takže jakým způsobem nastavit mechanismy, aby, když k tomu dojde, tak to bylo nejdřív projednáno v tom klubu patřičné strany, aby to potom bylo projednáno koaličně, abychom se nepřekvapovali. To si myslím, že je to hlavní. To je jedna věc, která bude nějakým způsobem při tom vybalancovaném počtu ve sněmovně tu koalici ohrožovat. A to ji ohrožuje po celou dobu a pořád jako by ta hlasování vyhráváme. Je za tím spousta práce, ale dá se to. Může ji ohrožovat samozřejmě to, že ty menší strany, a kdybych si chtěl teď hrát na politologa, tak bych tady dokladoval, jak KDU-ČSL vždycky v polovině funkčního období se začne od své stávající koalice přiklánět k té opoziční straně. To se stalo i v minulém funkčním období.


Moderátor

A to se děje?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Ale to je celkem přirozený jev u té strany, která působí ve středu politického spektra. A my to musíme vědět a musíme to eliminovat. To znamená, ty obě malé strany, pro které znamená pád o tři, o čtyři procenta preferencí téměř existenční starost, samozřejmě začínají daleko více pociťovat tlak svých spolustraníků, než je to u té velké strany ODS, která, když přijde jakoby krátkodobě o 6 %, tak to krátkodobě, dejme tomu, ustojí. A pořád mluvím o tom krátkodobě, střednědobě.

Moderátor

Takže, takže ohrožuje tu vládu nervozita malých stran.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Velká nervozita v těch malých stranách, pnutí v těch malých stranách, jejich pocit mimochodem neoprávněný, že na té koalici jako by programově prodělávají. To, když budu trochu jízlivý, tak řeknu, že dnes realizujeme ze všeho nejvíc program KDU-ČSL před volbami, ale to je trochu jízlivost. To znamená, je to druhý faktor, který může tu koalici ohrožovat. Musíme se o tom bavit, musíme dát partnerům šanci, aby si v těch stranách ty věci vyříkali. Ale ustupovat z koaličního projektu v tomto smyslu je nesmyslné, to by ta vláda ztratila smysl jako taková.

Moderátor

Baví vás v tom kontextu ještě odpovídat na otázky, kdy se vrátí Jiří Čunek...

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Baví, baví.

Moderátor

... podotknu, s 80 % nedůvěryhodný politik podle CVVM, kdy se vrátí do vlády? Baví?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Baví, protože na to říkám pořád to samé.

Moderátor


A kdy? Až se dohodnou s lidovci, až se dohodnou lidovci se zelenými?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Řekl bych, že první věta je, že předseda koaliční strany ve vládě být má. Poté, co minimálně, řekl bych, trestněprávní připomínky k jeho minulému konání byly nějakým způsobem vyřešeny, není podle mě žádný faktický důvod jeho nenavrácení. Na druhé straně byl bych špatný premiér, to je jedna z těch rolí, kterou mám, kdybych Jiřího Čunka vzal do vlády a ta vláda se druhý den rozpadla, tak to by bylo trochu směšné. To znamená, já chci dát čas. Jiří Čunek, já jsem s ním dneska znovu mluvil, připravuje pro Karla Schwarzenberga všechny potřebné materiály, bude to auditováno nezávislým způsobem. Karel Schwarzenberg nebude mít další důvod protestu, doufám, že se ta věc urovná. Nechme panu ministrovi Schwarzenbergovi čas na zotavenou, Jiří Čunek se vrátí bezprostředně poté, co oni nějakým způsobem uzavřou ten osobní spor, který destabilizuje tu koalici v tom smyslu, že by bylo opravdu...


Moderátor

Čili Jiří...

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Tady říkají: Je to Topolánkova věc, ať Topolánek rozhodne. Topolánek rozhodl: Domluvte se a pak Jiří Čunek půjde zpátky do vlády.

Moderátor

Ono je to právě, protože Jiří Čunek je trochu symbolická postava jednak v tom, že podle něj...

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

To je mediální problém daleko víc jak věcný.

Moderátor

Počkejte, pane premiére. Podle něj se bude hodnotit, co politik musí, nebo nemusí říct o svých úsporách, aby vysvětlil, kde vzal peníze na to či ono. To tedy říkáte, že vysvětlí Karlu Schwarzenbergovi, ale vysvětlí to i veřejnosti?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Já doufám, že ano. Nicméně celý ten příběh je trochu umělý a pokud, protože je to otázka vyšetřovacích spisů a já v tomto smyslu ty informace beru za tajné, to znamená, neveřejné, tak kdyby tam opravdu nějaký problém byl, tak byl Jiří Čunek zcela jistě za to obviněn atd.

Moderátor

Na veřejnosti je to tak, že zatím nevysvětil několik miliónů svých úspor, kde je vzal.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Tak to je mediální interpretace.

Moderátor

Záleží teď na Jiřím Čunkovi, aby to vysvětlil.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Já to beru, že to je velmi vážný problém. Je to problém pro mě víc než personální, tzn. otázka kolem Jiřího Čunka, je to problém koaliční, protože ta koalice, jak už jsem řekl, je ohrožována kromě těch věcných problémů případným návratem Jiřího Čunka a rozpadem té koalice a na druhé straně neplněním koaličního programu, což je problém těch poplatků a těch detailů, které musíme dořešit.


Moderátor

A vy se...

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Ale já to jako musím říct, že...

Moderátor

Poslední otázka k tomuto tématu. Vy se v tom chováte trošku jako chytrá horákyně, říkáte: Čunek ano, ale vyřiďte si to sami.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Tak mně doporučte, pane redaktore, tak mně doporučte nějaký...

Moderátor

Já nejsem premiér.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Jasně a já jako premiér se chovám hlavně zodpovědně, to znamená, neudělám žádný krok, který by vedl k rozpadu té koalice. Zatím se chovám naprosto korektně v tom smyslu, že říkám: Tu koalici nenechám rozpadnout. Buď se dohodnete a pak to prostě proběhne, nebo se nedohodnete a neproběhne.

Moderátor

A přesto vás berlínské noviny Berliner Zeitung minulý týden vyhlásily za jednoho z nejvíce riskujících politiků v Evropě. Proč podle vás?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


To hodnocení, pokud jste skutečně ten text četl, tak bylo spíše pozitivní jak negativní. Jestliže jsem si opravdu vzal za úkol sestavit vládu a realizovat to, co je potřebné, tak je evidentní, že nemůžu hrát při zdi, protože je to vybalancované, je to opravdu o tom udržet tu koalici, odkomunikovat všechny problémy, to znamená, musím chodit do střetů, což mně nepřináší popularitu, to je evidentní. Musím řešit celou řadou vážných problémů, které by nenastaly, kdybychom měli 120 hlasů. Takže v tomto smyslu dělám možná kroky, které připadají někomu zvenčí riskantní. A oni mají svoji hlubokou logiku a prostě buď bych na to rezignoval a odešel někde do politického důchodu, anebo se snažím to udržet. A dělám to v tom případě správně.

Moderátor

Pane premiére, vezměte to tak, že to děláte správně. Ale myslíte, že jsou správné kroky jako třeba lyžování v Insbrucku nebo rychlý odjezd na tenis? Pomáhá vám tohle?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Tak já jsem nikdy v Insbrucku nelyžoval, já v Insbrucku nelyžuji, tedy mimochodem. To jsou přesně, když se opravdu začne ukazovat, že ten Topolánek by to nemusel dělat špatně, to se vždycky najde, já teď nechci říkat, že to je všechno zaplacené, protože ona tam vždycky nějaká PR práce těch Dimunů atd. je. Ale jsou to naprosto umělé problémy, já jsem nic neporušil. V té věci jsem neporušil vůbec nic a je to...

Moderátor

Ono jde o to, jak to zvenku vypadá, když jedete na tenis velkou rychlostí, není to úplně elegantní.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Pane redaktore, ona to nebyla zase tak velká rychlost. A za druhé já jsem neřídil.

Moderátor

190.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Já jsem neřídil, pane redaktore, to je třeba říct, že v tomto smyslu já zcela věřím těm lidem, kteří mi dělají ochranu a kteří řídí. Já se o tu rychlost absolutně nestarám.

Moderátor


Chápu, ale berete to jako svoji chybu, že to bylo něco, co jste udělal, neudělal dobře, že jste to nevysvětlil?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

To musím říct, že v tomto případě jsem se omluvil za jedinou věc, kterou jsem pokládal za důležitou. A to je to, že pokud jsme jeli rychleji, na což podle zákona máme právo, že jsme nepustili majáky po celou dobu. To si myslím, že stálo za omluvu. A tu jsem udělal.

Moderátor

Udělal jste nějakou chybu za ten poslední rok, za kterou se stydíte, kterou byste nerad opakoval? Jiří Paroubek říkal, že třeba v poslední době udělal chybu v tom, že nevysvětlil svoji cestu do Sýrie dopředu.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Já bych řekl, že politickou chybu v tom smyslu, která by měla nějaké fatální dopady, jsem neudělal. Drobných chyb dělá každý člověk spoustu. Kdyby si jich nebyl vědom, tak to by byl monstrum, to by nebyl člověk. Jsem přesvědčen o tom, že ty věci se mi daří prosazovat taky proto, že se snažím nedělat chyby. A pokud mi někdy ujedou nervy, což to jedno promile prostě těch, této chyby tam je, tak...

Moderátor

Jedno promile?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Je to jedno promile, určitě je to míň ještě možná, je to prostě jeden případ z miliónu. A to mě vždycky mrzí, protože se nechám vyprovokovat buď nějakým brutálním útokem anebo něčím, co v té dané chvíli prostě odpověď zaslouží. A já nejsem Mirek Dušín a když někdo sáhne na moji rodinu, na moje děti, na moji vnitřní integritu, tak se budu bránit vždycky. A je mi celkem jedno, co si kdo o tom myslí.

Moderátor


Ale nestálo by, pane premiére, zato, kdybyste možná svoji přímočarost a podle někoho prostořekost trošku omezil a zbrzdil?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Já teď nechci rozebírat ty dva, nebo tři případy za poslední dva roky. Já si myslím, že nikolivěk. Já prostě neustoupím ze svých zásad ani o milimetr.

Moderátor

Vaše pozice po vyhraných prezidentských volbách v ODS je asi silnější, než byla před tím. Jak vnímáte ale to, že se při té prezidentské volbě úplně naplno ukázalo, že máte za zády dvojku, která by chtěla být jedničkou - Pavla Béma, i když on tady v partii říkal, že je vlastně strašně spokojený, že je dvojka?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Tak tady vycházíte z něčeho, co si myslím, že v politických stranách tak nefunguje. Vy vycházíte z nějakého status quo a neměnnosti toho stavu. Pokud se podíváte na ty politické strany, u těch dochází i v poměrně v krátkých obdobích k celé řadě změn. To znamená, dělník je smrtelný, práce je živá. Já to nemám jisté navěky, nikdo za mnou to nemá jisté navěky. V tomto smyslu mě to, že existuje celá řada lidí, kteří si myslí na to a mají ambice, že by mohli tu stranu vést, že by mohli vést vládu, tak to je nesmírně pozitivní zpráva pro všechny.

Moderátor

Bude Pavel Bém vaším vyzyvatelem, myslíte, na volebním kongresu, který vás čeká?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Pokud bude, tak se s ním rád utkám. Myslím si, že v tom případě by nebyl vyzyvatelem jediným, ale já to nevidím jako negativní, naopak.

Moderátor

Tak my můžeme jít už na další téma a to téma můžeme nazvat třeba Amerika, Izrael a radar.

Autor


Až 70 zásahů palestinskými raketami za jediný den zažilo v minulosti město Sderot, kam na závěr své návštěvy Izraele zavítal český premiér Mirek Topolánek. Během jeho několikahodinového pobytu žádná raketa do města u hranic s palestinským pásmem Gazy nedopadla. Terčem útoku se však v té době stalo sousední město Aschkelon. Většinou střílejí ráno, aby zasáhli děti cestou do školy, a pak zase odpoledne, kdy se vracejí domů, řekl premiérovi jeho místní průvodce ve skladišti raketových úlomků. Na jednání se svým izraelským protějškem Ehudem Olmertem předchozí den podpořil český premiér izraelský boj proti terorismu, současně se však vyslovil i pro aktivnější zapojení Česka to mírového procesu na Blízkém východě.

Moderátor

Tak zahraniční téma. Vy jste, pane premiére, v minulých dnech a týdnech byl na dvou důležitých zahraničních cestách - ve Spojených státech a na Blízkém východě, v Izraeli a v Jordánsku.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

A v Kanadě taky.


Moderátor

A v Kanadě. Jak může být ČR nápomocna mírovému procesu na Blízkém východě, když tam se střetají zájmy všech světových mocností? Není to příliš velikášský cíl nebo ambice?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

To je velká ambice. Já jsem taky nikdy neřekl, že je to naše absolutní ambice. Ty cesty jsou zcela cílené, dlouhodobě připravované a řekl bych, že kopírují naši zahraniční politiku. Jsou i symbolické, jako symbolika je, když jedu do Sýrie, která financuje Hizballáh, který nepůsobí v tom regionu nijak pozitivně, anebo jedu do Jordánska za Abdullahem II., který naopak působí v tomto regionu jako integrující...

Moderátor

Nepojede váš ministr financí do Sýrie náhodou?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Ale to se nevylučuje, když to udělá někdo takto demonstrativně, tak to je přece jenom rozdíl, když tam je plánovaná cesta a jdeme se bavit o tom, jak v tom regionu prostě zabezpečit fungující businessové vztahy, aby podnikatelé a ne politici byli součástí toho řešení. Ta cesta do Jordánska a Izraele byla zcela cílená. Já jsem bohužel nestihl cestu do Palestiny. Sejdu se hned s palestinským chargé d´affaires v Praze a mám v plánu jet na palestinská území, protože tam je klíč toho problému - posílení palestinské samosprávy, budování palestinského státu.

Moderátor

Co v tom může udělat Česká republika?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


My tam už děláme. My dneska provádíme projekt elektrifikace části území na West Banku, to znamená, na západní straně Jordánu v tom palestinském samosprávném území. My jim cvičíme policisty v rámci dalšího projektu a slíbili jsme si, že teď dáme dohromady další jeden, nebo dva projekty, které posílí tvorbu institucí, posílení institucí, infrastrukturu, vůbec budování toho státu, aby nebyl umělý.

Moderátor

Čili to bude naše role, ne nějaká vyjednavačská?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


To si myslím, že je jedna z možných rolí. Já jsem byl také v Akabě. Akaba je dneska speciální zóna, řekl bych, v tom zálivu Rudého moře. Na druhé straně je Eilat, což je izraelské středisko. Už tam dnes probíhají společné práce, jakým způsobem na obou březích Jordánu zabezpečit ekonomickou spolupráci. Abdullah II. je opravdu integrujícím prvkem celého regionu a to jednání s ním bylo úžasné. Já jsem velmi spojen. Naše role, my jsme země, která má historicky nadstandardní vztahy s většinou arabských zemí v regionu. My jsme země, která má nadstandardní vztahy s Izraelem, taky jsme stáli u zrodu státu Izrael. My jsme země, která bude příští rok předsednickou zemí Evropské unie. V rámci kvartetu je přece evidentní, že OSN jako organizace, která má určité problémy s vlastním fungováním, s ničím převratným nepřijde. Ten postoj americký a ruský bude vždycky trochu v kontrapunkci a Evropská unie musí sehrát výraznější roli v regionu, tzn. Česká republika nemá ambice zbořit svět, ale chceme zvýšit aktivitu hlavně pro navázání businessových, podnikatelských vztahů a taky aktivitu ve věci toho, co já jsem nazval cukr a bič, tj. posilování Abbásovy role jako prezidenta té palestinské části, no a samozřejmě tvrdší postup vůči pásmu Gazy, které právě tvoří dneska velmi senzitivní bod celého regionu.


Moderátor

Pojďme se, pane premiére, vrátit k té předchozí návštěvě a to jsou Spojené státy. Vy jste s prezidentem Bushem mj. jednal taky o radaru. Říkal jste, že chybí tři slova na to, aby byla smlouva dodělána a podepsána. Vydržte chvilku. Ale dvě třetiny lidí podle posledního průzkumu CVVM nesouhlasí s tím, aby byl radar na našem území. A Vy říkáte, že se jim to budete snažit vysvětlit a přesvědčit jak poslance, tak veřejnost, aby pochopila, proč chcete radar. Jak to budete dělat, když doposavad spousta lidí prostě zaprvé říká, že nemá informace, a zadruhé je striktně proti?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Já se domnívám, že by veřejnost nedostávala informace. Pokud...

Moderátor

Ona si to myslí.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


To, že si to myslí, to je jedna věc. Ale kromě pravidelných zpráv parlamentu a parlamentních výborů a nejrůznějších dalších informací opravdu běží server, kde jsou všechny dostupné informace velmi detailní, já bych řekl, donedávna ještě důvěrné a tajné. To je ten server www.protiraketam. To je problém, který já bych popsal možná na příběhu, když se Daladier a Chamberlain vraceli z Mnichova, tak je vítaly rozjásané davy spoluobčanů a drtivá většina France považovala Daladiera za zachránce míru pro Francii. Byli vítáni jako hrdinové, zakrátko byla Francie obsazena. Já nesouhlasím bytostně s politikou appeacementu. Myslím si, že naše role v tom světě je předcházet rizikům pro občany v této zemi. A jestliže je tady nějaká iniciativa Ne základnám, já rozumím té iniciativě proti raketám. Já prostě nikdy nebudu dávat zelenou pacifismu, antiamerikanismu anebo, řekl bych, malé vůli k obraně proti terorismu a těm novým hrozbám, které existují. Budu vysvětlovat lidem, že opravdu patříme k nějakému civilizačnímu celku a že není možné potenciálně pouze konzumovat nějakou kolektivní obranu, že se na tom máme také podílet, že to je to nejmenší, co pro to můžeme udělat.


Moderátor

A co říkáte ale na argument, jeden z velmi častých, že jen jsme se zbavili Rusů, tak teď lezeme do chomoutu Američanům? Není...

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

To je samozřejmě strašně sprostý argument, který nemá žádné opodstatnění, protože 30. června odešel poslední okupant z této země, byl to ruský okupant. Musím říct, že rakety SS-.0 nebyly obranného charakteru, byly namířeny právě, dejme tomu, z Brdů na západoevropská města. Já si myslím, že to je... A tehdy jsme se ani nemohli rozhodovat, jestli tam ty rakety chceme, nebo ne. Teď prostě tady je vláda, která něco domlouvá - Špidlova, Grossova, Paroubkova, teď Topolánkova, předložíme to parlamentu jako orgánu, který o tom může rozhodnout. Je to legitimní, demokratické rozhodnutí. Před tím se nás přece nikdo neptal, jestli tady ty Rusy chceme, nebo ne.

Moderátor


Ale ta otázka, jestli musíme mít, já rozumím té symbolice, že chceme posílit spojenectví se Spojenými státy, musíme kvůli tomu mít základnu na svém území?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Já nevím, jestli se stejně tak lidé ptali v západní Evropě, když 14 zemí západní Evropy má na svém území nějakou americkou základnu, podstatně větší, leteckou, já nevím jakou. Toto je zařízení vysloveně obranného charakteru. Má eliminovat potenciální rizika z nosičů, z balistických střel, kdy ten Izrael konkrétně je v první linii a my hned v druhé. Tzn. jestliže existuje taková potenciální možnost, tak jsme povinni minimálně se o ní bavit, zabezpečit podle bezpečnostní doktríny České republiky schvalované za vlády, myslím, Stanislava Grosse, zabezpečit to, co je potřebné. Já prostě, kdybych se měl opravdu vézt na vlně populismu a dát na všechny průzkumy, tak bych opravdu tu zemi vystavil takovým rizikům, to bych si nikdy v životě neodpustil. Pořád musíme mít toho Churchilla a Chamberlaina proti sobě, ten Churchill to tehdy při řeči v britském parlamentu, v dolní sněmovně řekl naprosto jasně.

Moderátor


Tak jak daleko jsme od podpisu smluv se Spojenými státy, pane premiére? Vy jste říkal, že chybí tři slova.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


To je častá otázka, ale to nezáleží... Symbolicky chybí tři slova. Myslím si, že ten problém, který se týká životního prostředí, budeme umět vyřešit. A ony jsou ty smlouvy dvě - ta velká smlouva, kterou můžeme podepsat vzápětí po vyřešení tohoto problému, což je záležitost týdnů, a ta malá smlouva, která je spíše záležitostí několika měsíců, protože je daleko, pardon, daleko detailnější. Já si myslím ale, že pořád je třeba mít na paměti, že existuje vztah a společný postup s Poláky, kteří se dostali trochu do vlastní pasti, řekl bych, přemíry požadavků. Nepochybuji o tom, že je vyřeší. Každopádně bych chtěl, aby, ne ani podpis, ale aby se dostal ten problém do parlamentu, pokud to bude možné ještě do červnové schůze, protože jinak by to bylo velmi komplikované to letos řešit. Takže mám v tom naprosto sice svůj jasný názor, ale ovlivněný tolika vnějšími vlivy, že nejsem schopen to rozhodnout.

Moderátor


Pane premiére, očekáváte, že vám v tom pomůže nějak taky blížící se summit NATO v Bukurešti, že tam třeba spojenci řeknou, že to je věc, kterou podporují?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

To oni řeknou určitě. Teď je otázka toho, jaké bude závěrečné ujednání. To, že se v NATU to bere už jako samozřejmé, že to bude součástí protiraketové obrany Severoatlantické aliance, je jasné.

Moderátor

Myslíte, že vám to pomůže přesvědčit vaše politické odpůrce třeba, aby hlasovali...

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Tak ty výhrady byly zhruba trojího druhu. První, že to bude škodit zdraví, ty jsme vyvrátili snad hodnověrně, druhé, že to musí být alianční, nikoli jenom česko-americká záležitost, to se podaří a třetí - co na to Rusko a to si myslím, že je opravdu na vážnou diskusi jak s Ruskem, tak na úrovni NRC, to je ten NATA-Russia nebo, řekl bych, alianční-ruský výbor, protože stejné potřeby protiraketové obrany bude mít Rusko stejně jako NATO. A myslím si, že tam musí nakonec dojít k dohodě.

Moderátor

Pane premiére a my se teď můžeme podívat na to, jak dopadlo dnešní hlasování. Je Mirek Topolánek úspěšným premiérem? 59 % si myslí, že ano, 41 % si myslí, že ne. A hlasovalo 15 tisíc diváků, což je...

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

A to jsem si musel vypnout telefon.

Moderátor

To by bylo 15 tisíc a jeden. Kdo všechno hlasoval u Topolánků?

Mirek Topolánek (ODS), premiér:


Já nevím, já nevím. Víte dobře, jak se dívám na podobný typ anket. Ale jediné, co řeknu na závěr: Není to, jestli já se cítím nebo vy si myslíte, že jsem úspěšný premiér, ale důležité je, jestli ty věci, které jsem slíbil, jestli je naplním. To si myslím, že je důležité.

Moderátor

Díky, pane premiére, že jste s námi byl dnes v Nedělní partii.

Mirek Topolánek (ODS), premiér:

Já vám děkuji za pozvání.

Moderátor

Tak a vy neodcházejte, protože nás čeká jenom krátká reklamní pauza a po tom, jak jsem vám slíbil, senátorka Liana Janáčková.



Přepis pořadu
Nabízíme Vám přepisy významnějších diskusních pořadů, které stojí za to si přečíst!
 
  Přístupy: 29072 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA