Chudák parlament
Petra Kuchyňková
Na Lisabonské smlouvě ještě neuschly podpisy a už se s ní ohánějí "reformátoři" práva i politik EU. Momentálně je o ní a o změně role Evropského parlamentu slyšet dokonce v souvislosti s chystanou reformou společné zemědělské politiky EU.
Ano, to je ta politika, která zajišťuje farmářům dotace a nám ostatním drahé potraviny. To se má prý po roce 2013 změnit. Ale zase ne moc, aby farmáři ze zemí se silnou zemědělskou lobby nepřišli příliš zkrátka. Takže se uvažuje o tom, zda zase povolit zemědělcům vyrábět bez omezení třeba mléko a jak jim platit peníze, které dostávají za to, že vůbec obdělávají půdu.
Francouzští zástupci v Bruselu teď tvrdí, že příslušné změny musí být přijaty do konce letošního roku, tedy hlavně před koncem evropského předsednictví Francie. Ne že by nevěřili následujícímu českému předsednictví a ne že by právě Francie neměla zájem na zachování výhod současného systému.
Oficiální důvod je jiný, totiž Lisabonská smlouva. Ta má od roku 2009 ukončit monopol Rady EU, tedy zástupců jednotlivých vlád členských států na rozhodování o zemědělské politice. Rozhodovat pak bude moci i Evropský parlament, tedy přímo volení poslanci. Parlament ale bude podle Francouzů v první půli 2009 paralyzovaný kvůli červnovým volbám. Takže stručně. Podle některých členských států parlamentu tolik pravomocí nepatří. Všechno přece hladce vyřeší úředníci.
Reflex, 2/2008