Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


GOOGLE versus ÚOOÚ

Edvard Kožušník

Před nedávnem na sebe upoutal český Úřad pro ochranu osobních údajů pozornost tím, že oznámil, že neudělil společnosti Google registraci ke shromažďování a zpracovávání údajů v rámci systému Street View.

Jak je většinou známo, Česká republika je osmou evropskou zemí, v nichž jsou snímána za běžného provozu některá města. Auto společnosti Google projíždí ulicemi a snímá reálný život na nich, tedy včetně na ulicích se pohybujících osob a osobních automobilů. Již od zahájení této aktivity se společnost Google stala předmětem zájmu a debat ochránců soukromí. V ČR se s monitorováním ulic v Praze začalo v polovině roku a český ÚOOÚ avizoval, že se touto činností Google bude zabývat. První konfliktní situace nastala právě u procesu registrace u Úřadu, která měla být, podle českého zákona, provedena již před zahájením snímání života v českých ulicích.¨

Google se proti neudělení registrace ohradil (viz např. článek na iDnes), lze tedy očekávat, že spor mezi Google a českým úřadem bude mít pokračování.

Je však nutno připomenout, že ochránci dat nemají k této aktivitě Google zcela jednotný názor. Začátkem letošního roku např. britský úřad pro ochranu dat vydal stanovisko, že Street View neodporuje britskému zákonu o ochraně soukromí (Londýn byl jedním z prvních měst, kde Google začal pořizovat záznamy). Především proto, že Google zajistil, že tváře osob jsou rozostřeny, že poznávací značky aut byly znečitelněny a také, že pokud někdo Google sdělí, že se cítí zveřejněným záznamem poškozen, bude příslušný snímek z projekce odstraněn. Potud by tedy i záznamy z českých měst neměly do soukromí jednotlivců zasahovat. Nicméně zůstává zřejmě nevyjasněno, jak Google nakládá s původním záznamem, tedy se záznamem před provedením anonymizace osobních dat. Tato otázka je dosud nevyjasněna a je evidentně hlavním bodem kritiky ochránců soukromí (včetně např. japonských).

Některé úřady také upozorňují, že Street View nezobrazuje život v ulicích v reálném čase, ale v čase minulém. Na druhé straně švýcarský úřad pro ochranu soukromí vyzval v srpnu tohoto roku, aby Google ukončil nahrávání dat pro svůj produkt ve Švýcarsku a v listopadu podal na Google žalobu. Švýcarskému úřadu vadí, že kamery snímají obraz v úhlu 360o, což neodpovídá reálnému pohledu, a také, že kamery umožňují snímat obraz přes ploty, zdi či okna. Obdobné výhrady k Street View má francouzský úřad CNIL. Velké obavy vyplývají také z faktu, že zdrojové obrazy (před anonymizací) jsou přístupné americkým úřadům (včetně např. CIA) i bez soudního rozhodnutí, jak to stanoví USA Patriot Act. Google však namítá, že jejich software pro rozostřování obrazu je velmi efektivní, i když připouští, že stejně jako u jiných nových softwarových produktů, se mohou vyskytovat chyby.

Když v loňském roce Evropská komise jmenovala skupinu expertů, kteří měli připravit návrh na změnu Směrnice 95/46/ES (o ochraně soukromí), byl mezi nimi také Peter Fleischer, specialista pro ochranu soukromí u Google. Složení expertního týmu vyvolalo silné obavy, že by se směrnice mohla změnit k obrazu amerických privátních firem a byla velmi rychle raději rozpuštěna (výrazně k tomu přispěl např. předseda francouzského úřadu pro ochranu soukromí Alex Türk, který nedávno navštívil také český Senát).

Další vývoj sporu mezi Google a ochránci soukromí může přinést ještě mnohé zajímavé pohledy na otázku ochranu soukromí osob v moderní, technicky orientované společnosti.¨



Edvard Kožušník
Autor je vedoucí projektu Efektivní stát
 
  Přístupy: 5108 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA