Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


ODS nečeká s návrhy až do voleb

Alena Páralová

Hospodářské noviny, 1.9.2004

Původní nekrácený text

Článek "Návod, jak se mít lépe, prozradí ODS až u voleb" (HN 26.8.) reaguje na vystoupení stínových ministrů ODS při projednávání Programového prohlášení vlády. Z článku se dovídáme, že "konkrétní recepty na lepší život opoziční politici neprozradili, někteří proto, že je nemají", že "stínová vláda tu není proto, aby obhajovala zájmy lidí, ale aby obhajovala zájmy politiků", že "stínový kabinet nemá v úmyslu připravovat ani taková řešení, která nevyžadují složitá předělávání existujících pravidel".

Oslovená autorita, politolog, říká, že "neobhajujeme zájmy lidí". Myslí tím zájmy všech lidí - jakési obecné blaho - nebo zájmy konkrétních lidí? Zájmy nájemníků nebo zájmy majitelů domů? Tam kde začíná svoboda jednoho člověka přece končí svoboda druhého. Celé hodiny se můžeme přít, a to o každém ze stovek těžkých rozhodnutí v Parlamentu, zda jsme zájmy lidí hájili nebo nehájili.

Ráda bych pohled redaktorů a jimi osloveného politologa doplnila o pohled přímého aktéra a na rozdíl od nich čtenáře HN ujistila, že nejen stínoví ministři, ale všichni poslanci a senátoři zvolení za ODS, řešení připravují a prosazují. Bojují o každý zákon, o každý paragraf, o každé slovo a brání svobodu jedince proti státu. Každý se o tom může přesvědčit na internetových stránkách www.psp.cz, kde jsou stenografické záznamy z jednání Sněmovny.

Když se mne pan redaktor skutečně telefonicky ptal, proč jsem ve svém projevu vedle kritiky programového prohlášení nepředložila alternativní řešení, které nabízí ODS, trochu mne to zaskočilo. Ve svém projevu jsem totiž komentovala některé vybrané pasáže vládního programového prohlášení a uváděla zásadní argumenty proti záměrům vlády. Tím jsem řešení ODS v podstatě uvedla. Jako příklad ocituji jeden bod ze svého projevu: "Vláda chce posilovat motivační funkci minimální mzdy. To si neumím vysvětlit jinak, než že vláda opět zvýší minimální mzdu. Výsledkem nepochybně bude další zvyšování strukturální nezaměstnanosti hlavně u lidí s nízkou kvalifikací, kteří rychleji skončí v sociální síti." Jinými slovy jsem řekla, že ODS nesouhlasí se zvyšováním minimální mzdy. Kdybych mimoto citovala pasáž z Modré šance, bylo by tvrzení silnější: ODS zruší nejen minimální mzdové tarify, ale i institut minimální mzdy.

Obávám se ale, že pokud by jednotliví stínoví ministři při projednávání Programového prohlášení vlády ČR citovali své Modré šance a chtěli představit vlastní program ODS, se zlou by se potázali. V takovém případě by předsedající brzy využil ustanovení jednacího řádu. Nejprve by vyslovil upozornění "k věci" a posléze by dotyčnému poslanci odebral slovo. Hovořit na jakékoli téma má totiž ve Sněmovně právo jen člen vlády, předseda a místopředseda Sněmovny a předseda poslaneckého klubu.

Od roku 1989, od doby komunistické totality, uběhla velice krátká doba. Zatímco např. ve Velké Británii má stínová vláda své postavení dané dlouholetou tradicí, u nás se jedná spíše o pokus o vytvoření tradice. Osobně spatřuji význam stínové vlády v tom, že za každý vládní resort je někdo v ODS odpovědný. Politiku ODS ve vztahu k jednotlivým resortům nevytváří žádný "stranický sekretariát", ale poslanci, senátoři a hlavně pak stínoví ministři. V Anglii má stínový ministr svůj úřad hrazený ze státního rozpočtu, u nás z této funkce nevyplývají žádné požitky, ale pouze práce a odpovědnost. Zatímco skutečný ministr má k dispozici ohromné finanční prostředky na vnější expertízy a stovky vlastních odborníků na ministerstvu, stínový ministr má své týmy sestavené z odborníků, kteří mu pomáhají bez nároku na odměnu. Ale těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Právě když se sestavovala Grossova vláda, uvědomila jsem si, jak je dobré stínovou vládu mít. Současní ministři obrany a regionálního rozvoje poté co usedli do ministerských křesel, klidně prohlásili, že se s problematikou resortu budou teprve seznamovat. Ministr obrany neuměl v televizním pořadu odpovědět ani na základní otázky, které se v Parlamentu mnohokrát projednávaly. Naproti tomu stínový ministr obrany za ODS je schopen okamžitě odpovědět i na složité otázky týkající se jeho resortu. Stínoví ministři jsou zvyklí na odpovědnost i hektické pracovní tempo. Denně, aniž mají k dispozici odborný aparát, musí dávat závazná stanoviska k vládním návrhům a nést za ně svou kůži na trh.

Přála bych si, aby si autoři článku na chvíli představili, že jsou stínovým ministrem práce a sociálních věcí, přečetli si programové prohlášení Grossovy vlády a napsali vzorový sněmovní projev, který by obstál před jejich vlastní kritikou. Nebo kdyby si kromě peskování a umně vykonstruovaných závěrů alespoň naše projevy přečetli a strhali je nebo pochválili. Hlavně aby polemizovali o konkrétních problémech a názorech, které se týkají skutečného života lidí. Oba autoři článku jsou špičkoví komentátoři, proto by mne jejich stínový projev opravdu zajímal.

Alena Páralová, stínová ministryně práce a sociálních věcí, 27. 8. 2004

Text, který redakce HN zkrátila a uveřejnila v rubrice Dopisy

Článek Návod, jak se mít lépe, prozradí ODS až u voleb (HN 26. srpna) reaguje na vystoupení stínových ministrů ODS při projednávání programového prohlášení vlády. Z článku se dovídáme, že "konkrétní recepty na lepší život opoziční politici neprozradili," že "stínový kabinet nemá v úmyslu připravovat ani taková řešení, která nevyžadují složitá předělávání existujících pravidel".

Ráda bych pohled redaktorů a jimi osloveného politologa doplnila o pohled přímého aktéra. Nejen stínoví ministři, ale všichni poslanci a senátoři zvolení za ODS řešení připravují a prosazují. Když se mne pan redaktor telefonicky ptal, proč jsem ve svém projevu vedle kritiky programového prohlášení nepředložila alternativní řešení, trochu mne to zaskočilo. Komentovala jsem totiž některé vybrané pasáže prohlášení a uváděla zásadní argumenty proti záměrům vlády. Tím jsem řešení ODS v podstatě uvedla. Jako příklad ocituji jeden bod z projevu: "Vláda chce posilovat motivační funkci minimální mzdy. To si neumím vysvětlit jinak, než že vláda opět zvýší minimální mzdu. Výsledkem nepochybně bude další zvyšování strukturální nezaměstnanosti hlavně u lidí s nízkou kvalifikací, kteří rychleji skončí v sociální síti." Jinými slovy jsem řekla, že ODS nesouhlasí se zvyšováním minimální mzdy. Kdybych mimoto citovala pasáž z Modré šance, bylo by tvrzení silnější: ODS zruší nejen minimální mzdové tarify, ale i institut minimální mzdy.

ASOCIÁLNÍ SOCIALISTICKÁ VLÁDA
Stenozáznam řeči Aleny Páralové z jednání Poslanecké sněmovny dne 24.8. 2004 k žádosti vlády o vyslovení důvěry.

3. září 2004



Alena Páralová
Poslankyně PSP ČR (ODS), stínová ministryně práce a sociálních záležitostí
 
  Přístupy: 5662 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA