Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually

Nedělní partie 21.3.2004

přepis pořadu


Daniel TAKÁČ, moderátor

Pěkné odpoledne, vážení diváci, je jednadvacátého března, jaro je tady, i když se to pravda zatím ještě moc neprojevilo. Tak doufáme, že v naší Nedělní partii vám ten dnešní den alespoň trochu rozjasníme. Pravda témata, která jsme vybrali, jsou velmi závažná. Jaká jsou konkrétně?

redaktorka

Vítězí zatím ve válce s terorismem teroristé nebo protiteroristická koalice? Jak je možné účinně bojovat s teroristy, vyjednáváním a ústupky? Nebo je v tomto případě nejlepší obranou útok? Prezident Klaus kritizoval velké množství našich zákonů, a také jejich nepřehlednost. Naordinují zákonodárci českému právnímu řádu redukční dietu? Jsme opovrženíhodným lokajem Spojených států a šplhounem Washingtonu, jak tvrdí kubánský ministr zahraničí? Není spíše pan ministr, s dovolením, lokajem svého vůdce Fidela?

Daniel TAKÁČ, moderátor

Diskusi o tom všem vám tedy v dnešní Nedělní partii nabídneme? A kdo, že to bude diskutovat? Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, dobrý den, vítejte u nás.

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

Dobrý den.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A předseda horní parlamentní komory, předseda Senátu, Petr Pithart, dobrý den.

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

Dobrý den.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Do Nedělní partie se tak jako obvykle samozřejmě můžete zapojit i vy. Máme pro vás připravenu otázku, o které můžete hlasovat, a ta dnes zní. "Měli bychom spojencům nabídnou vojenskou pomoc, pokud Španělé stáhnou svoje vojáky z Iráku?" Ano, nebo ne? Pokud hlasujete ano, tak vytočte telefonní číslo 776999001. Pokud chcete hlasovat ne, tak 776999002. Přijímáme i krátké textové zprávy, tzv. esemesky, ve formátu prima np ano nebo ne, to podle toho, kterou odpověď vyberete. A tyto esemesky posílejte na číslo 9001106. Já vám ještě zopakuji otázku, kterou jsme pro dnešní Nedělní partii připravili a ta zní: "Měli bychom spojencům nabídnout vojenskou pomoc, pokud Španělé stáhnou své vojáky z Iráku?" Hlasovat můžete už teď a my se právě teď vrhneme na první téma Nedělní partie, a to se bude týkat projevu prezidenta republiky Václava Klause v Senátu. Pan prezident, mimo jiné totiž řekl, že máme příliš mnoho nepřehledných zákonů.

redaktorka

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek navštívil Senát. Určitě bychom měli usilovat spíše o redukci dnešního rozsahu zákonnou formou revize existujícího stavu, než pasivně podléhat z mnoha stran podporovanému extenzivnímu procesu tvorby nových, často velmi parciálních právních norem. "Přál bych si, aby se i Senát podílel na redukční dietě našeho příliš přetučnělého právního systému." Prohlásil, mimo jiné, Václav Klaus.

Daniel TAKÁČ, moderátor

To jsou základní fakta ze čtvrtečního projevu Václava Klause v Senátu. Dámo a pane ztotožňuje se s projevem prezidenta republiky?

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

Je-li řada na mně jako první, tak já musím říci, že bezvýhradně se ztotožňuji s výrokem prezidenta republiky a asi by to bylo málo, kdybych to řekla jenom takhle, ale je zatím docela dlouhodobá má osobní aktivita, minimálně dva roky trvající, kdy se snažím na toto upozorňovat nejenom tedy Poslaneckou sněmovnu jako jednu z komor našeho parlamentu a přimět ji k tomu, aby se zamyslela nad tím, jaké zákony a v jakém množství, v jaké kvalitě a v jakém čase přijímáme, ale snažím se toto téma i vnuknout společnosti k veřejné debatě, protože si myslím, že to je jeden z limitů, které ovlivňují náš život velmi výrazně.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Co jste tedy třeba konkrétně navrhovala ve sněmovně, jak náš právní řád zjednodušit?

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

Já jsem, teď to řeknu jakoby po formální stránce, pravidelně před každou schůzí zasedá organizační výbor, který stanoví program sněmovny. Ten se v průběhu může měnit. Ale ten organizační výbor má přece povinnost určit takovou organizaci schůze, aby během této schůze mohly být stanovené body projednány. Na tomto organizačním výboru, tedy jako na prvním místě, rok nejméně zpátky apeluji na tom, abychom množství bodů nějak zmenšili, stáhli na to, co je prakticky možné projednat. Většinou nejsem úspěšná. Čili tu aktivitu prodlužuji na jednání Poslanecké sněmovny, kde znovu před dvěma sty svými kolegy předstoupím a řeknu jim, dokonce jsem použila metodu takovou, že jsem přinesla všechny zákony, které jsme v listopadové schůzi měli projednat a bylo jich na výšku asi dva metry. A snažila jsem se jim touto pomůckou, svým kolegům, vnuknout myšlenku, že za čtrnáct dnů není možné nastavit kvalitní právní rámec pro naše občany projednávání takovéhoto množství zákonů. Třetí krok, ten už prakticky je ten, že se podílím na úpravě Jednacího řádu Poslanecké sněmovny, který by měl zpomalit přijímání zákonů. To je hlavní teze, kterou já považuji za užitečnou, jakkoli je někdy veřejnosti podsouváno, že čím rychleji...

Daniel TAKÁČ, moderátor

Zpomalit ten proces, jak se schvaluje ten zákon, nebo zpomalit to, že vám někdo posílá ty zákony, aby bylo jasno.

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

Zpomalit proces projednávání. Já nemohou ovlivnit to, kdo a v jaké míře nám pošle zákon, tedy vláda a nebo kraje a nebo jednotliví poslanci, ale mohu ovlivnit to, jakým tempem je budeme projednávat a jaká kvalita nakonec bude tou výstupní za naší komory. Čili se snažím oddálit projednávání. Jak víte, to projednávání probíhá ve třech čteních a druhé čtení, které je takové docela důležité, během druhého čtení v Poslanecké sněmovně padají pozměňující návrhy. Mnohdy jich padne stovky, mnohdy desítky. To je různé od jednotlivého zákona se to mění. Ale je-li jich sto a nemáme už druhý den, nebo třetí den o těchto návrzích hlasovat, je jasné, že většina mých kolegů nemůže vědět hloubku změn, které svým hlasováním ovlivňuje. Proto navrhuji zpomalení, a to takové, bychom omezili i vliv lobbistů, kteří samozřejmě mohou ovlivnit to, když je velmi krátký čas mezi přednesením návrhu a jeho hlasováním. Pak se otvírá na konečné pole všem lobbistům, kteří si dovedou zařídit, aby ten zákon posléze sloužil jim a nikoli občanské veřejnosti.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Pane předsedo, vaše hodnocení projevu prezidenta republiky v tom smyslu, že je u nás složitý právní řád.

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

Já nejdřív budu reagovat na to, co řekla paní místopředsedkyně. To Senát jenom uvítá. My jsme na tom totiž ještě mnohem hůř. My máme třicet dnů podle ústavy na projednání návrhu zákona, který nám posel přinese z Poslanecké sněmovny. Vy přece jenom tou normou se zabýváte často v průběhu měsíců. Ano, v poslední chvíli je tam potom ten, ta tlačenice pozměňovacích návrhů, ale to je jenom zpomalení.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No dobře, ale zase nemusíte ty zákony, vy nemusíte probrat úplně všechno, co vám sněmovna pošle.

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

My to většinou děláme. V loňském roce jsme navrhli zamítnutí, tuším, šestnácti návrhů zákonů. Sněmovna to v polovině případů akceptovala, ale to pořád není podstata problému. To je zpomalování, je to určitě prostor pro pečlivější úvahu, ale proč vzniká tolik návrhů. Jakási elementární netrpělivost zákonodárců a nejenom u nás, skoro všude v moderním světě. Norma se usazuje v tom systém, zejména soudním, tři, čtyři, pět let. Lidé, veřejnost si utváří představu o tom, co to pravidlo znamená. Jak mu rozumět ještě mnohem déle. A v moderním světě je to tak, že když něco začíná neklapat, tak se okamžitě přichází s novou normou. A já mám ještě jednu poznámku, pan prezident dobře mluvil o množství norem a o nepřehlednosti. Stále se ještě nepodařilo sestavit ty dva základní kodexy. Občanského práva a trestního práva. Doufejme, že v tomto volebním období se to pořadí, takže trestní zákon má dneska 47 nebo kolik novel. V tom se nemůže vůbec nikdo vyznat. Kdyby to byl kodex přehledný, který by platil, dobré kodexy platívaly i desítky let, tak by těch norem nebylo, ale byly by přehledné, takhle opravdu...

Daniel TAKÁČ, moderátor

Právě ta nepřehlednost působí řadě lidem problémy. Já se vás teď zeptám, víte vůbec, co stojí takový právník? Protože bez právníka se dnes v našem právním řádu skoro pohybovat nedá. Máte představu, kolik takový právník stojí?

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

Já musím říci, že jsem snad na štěstí neměla zatím osobní zkušenost s tím, že bych potřebovala právníka krom nějakých řízení dědických. Tak tuto sumu samozřejmě znám. Jinak na tento váš dotaz musím říci, že ta částka samozřejmě je různá podle toho, jak kvalitního právníka právní zastoupení žádáte a potřebujete. A jestli bych mohla ještě od té ceny toho právního úkonu se vrátit k té příčině, kterou zde zmínil ještě pan předseda Senátu. Já bych k tomu chtěla říci, těch příčin je několik. My, jako ODS, jsme popsali sedm takových nešvarů, které způsobují, že právo je nepřehledné, pro soudy je obtížně vymahatelné, a tudíž naši občané v zoufalství se obracejí jako k poslední možné instanci ke štrasburským soudům, kde z části uspějí a bude to tedy znamenat velké finanční náklady pro Českou republiku, tím s dostávám zpátky k penězům. Pokud všichni, kteří nyní v tuto chvíli nejsou spokojeni s tím, jak probíhá jejich právní pře a domnívají se, že je příliš dlouhá, na což Evropská unie má parametr, že co trvá déle než tři roky, pak už je považováno za prodlevu při soudním řízení, tak pokud se tito všichni odvolají, tak nás to bude stát ohromné peníze. Ale když se...

Daniel TAKÁČ, moderátor

Já bych se pana předsedy tedy teď zeptal, jestli on tuší, kolik takový právník stojí, protože ono to má samozřejmě velké dopady potom. Vy to jako právník nepotřebujete asi.

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

Obrovské peníze a zejména když si firma najme nějakou mezinárodní právní firmu, tak jsou nepředstavitelné sumy.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Vy jste předseda Senátu, takže máte nějaké možnosti, jak tu redukční dietu, jak to bylo nazváno, naordinovat. Jak byste ji tedy naordinoval?

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

Když Senát vznikl, tak jsme měli předsevzetí přicházet s vlastními návrhy zákonů. Musím říct, že jsme se v tom velmi omezili a že jich je za rok jenom několik. A všechno to přichází z vlády nebo z Poslanecké sněmovny a o těch příčinách jsem už mluvil. My...

Daniel TAKÁČ, moderátor

Tady jde jenom o to, jestli jste navrhoval, co s tím udělat. Jenom to, že Senát nebude navrhovat?

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

Kdybychom nebyli pod takovým tlakem, tak bychom přinejmenším měli čistit ten právní řád od norem, které jsou úplně, jak se říká, obzolentní. Prostě už jsou mimo.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Takže navrhovat zrušení některých zákonů třeba.

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

To také není úplné řešení, ale přece jenom by to projasnilo, pročistilo ten právní řád, ale my na to nemáme čas.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Paní místopředsedkyně, vy nosíte metry zákonů na zasedání organizačního výboru.

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

A skoro zbytečně, musím říci.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A má ODS něco v plánu, jak ten právní řád pročistit?

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

ODS si představuje, že bychom měli určitě přistoupit k několika krokům. Tím prvním krokem je, dovolte číslo na úvod, odvolat myslím dnes, jestli jsem to špatně nepočítala, uplynulo 626 dnů a za tu dobu máme na stole v Poslanecké sněmovně zhruba stejný počet zákonů, mezinárodních smluv či zpráv, které jsou v projednání. To znamená jeden zákon denně, což je naprosto nenormální počet a je jasné, že nemůže být projednán kvalitně ku prospěchu našich občanů tak, jak jsem o tom mluvila. Čili ty kroky musí být postupné. První je, zabývat se tím, do jaké míry máme opravdu přijímat specifické nové zákony. Zda to, co potřebujeme, tak jak se vyvíjí společnost, popsat, opravit, nestačí v rámci zákonů stávajících. Čili jakási inventura toho dosavadního a velmi obezřetně přistupovat k přijímání nových norem. Druhý krok je bezpochyby další inventura a ta na téma, co nám všechno opravdu předepisuje Evropská unie a co si předepisujeme prostřednictvím socialistické vlády my sami. A já bych k tomu chtěla říci, že si předepisujeme více, než co nám předepisuje a co po nás žádá Evropská unie. Jako příklad poslední doby poslouží zákon o dani z přidané hodnoty, kde jsme byli ujišťováni, co všechno musíme přijmout, co všechno musíme zdražit. Ukázalo se, že jak vodné a stočné, tak svoz komunálního odpadu, tak například časopisy zdražovat nemusíme a že to po nás nikdo nechce. Čili vláda se prostřednictvím té hezké věty, "chce to po nás Evropská unie", plní vlastní kapsu na to, aby mohla utrácet. Čili tento krok znamená, ten krok určitě je podstatný a znamená, nepřipustit zaplevelení našeho právního řádu nad skutečnou míru toho, co po nás chce Evropská unie. Dalším krokem bezpochyby je to, abychom se vyvarovali chyb, kterými, které potom musí řešit Ústavní soud. To znamená, že i současná vláda v mnoha případech vědomě předložila zákony, které posléze zrušil Ústavní soud. Příkladem může být převod nemocnice na kraje velmi zadlužených státech socialistickou vládou zadlužených nemocnic převedených na kraje, čímž byl porušen princip samosprávnosti v tom, že tedy kraje s takto zadluženými nemocnicemi nemohly řádně hospodařit, aby zajistily jiným zákonem stanovenou péči, čili takovéhle kroky...

Daniel TAKÁČ, moderátor

Takové jsou tedy představy ODS. Vypadá to, že jsme lokaji našich zákonů, které se musejí schvalovat. My bychom se chtěli ale podívat také na to, kdo je a nebo není lokajem Spojených států amerických.
21.03.2004 Prima TV - 13:00 Nedělní partie hod.
Pořadí zprávy: 2/3 Tichý boj České republiky s Kubou


redaktorka

Česká republika je opovrženíhodným lokajem Spojeným států a šplhounem Washingtonu. Na zasedání OSN v Ženevě to prohlásil kubánský ministr zahraničí. Tichý boj Česka s Kubou trvá už delší dobu. Začalo ho prosazení první rezoluce OSN odsuzující porušování lidských práv na Kubě v roce 1999. A po té pokračovalo uvěznění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na Kubě v roce 2001. Vztahy údajně vyhrotil i exprezident Václav Havel, který se v otázkách porušováním lidských práv kubánským režimem otevřeně angažuje. Na situaci na tzv. strově svobody, ze kterého při každé příležitosti prchají tisíce lidí. V minulých dnech na to upozornilo i improvizované vězení na Václavském náměstí. Jednu hodinu v něm strávil i předseda Senátu Petr Pithart.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Kubánský ministr zahraničí označil Českou republiku na zasedání OSN pro lidská práva v Ženevě za opovrženíhodného lokaje Spojených států a šplhouna Washingtonu, to jsem citoval doslova, co kubánský ministr zahraničí řekl. Co říkáte na tuto nálepku?

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

My jsme spojenci Spojených států, to je vše. Pokud vím, nechystáme se koupit americké stíhačky, ačkoli Amerika na to hodně naléhá. Je to tak, že Kuba má skutečně,současný režim má na nás hodně spadeno. Socialistické Československo skutečně mimořádně podporovalo v sedmdesátých a osmdesátých letech Castrův režim. Není se co divit. Fidel Castro, jak známo, posvětil okupaci Československa a souhlasil s invazí vojsk Varšavské smlouvy k nám, takže něco za něco. A nám se pak podařilo, naší diplomacii v letech 99 až 2002 prosadit v Ženevě, v komisi pro lidská práva OSN ty tři rezoluce, které nám Kuba neodpustí. Oni skutečně, a já jsem to poznal i v rozhovoru s Fidelem Castrem, ono je to jaksi zvlášť mrzí, že to děláme my, a proto tak silná, silácká slova. Ale my jsme si tady prožili podobný režim, my víme, co jsou to političtí vězňové a je naše povinnost na Kubě, všude jinde, v Bělorusku, v Tibetu prostě se o tyto lidi prostě, těchto lidí se zastávat a proti takovýmto praktikám protestovat. Jinak nevím, jaké poučení jsme si vzali z té doby, kterou si ještě všichni dobře pamatujeme.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Co říkáte vy k nálepce lokajů?

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

Já určitě souhlasím s tím, co řekl pan předseda. Je pozoruhodné pozorovat slovník. A to slovník, který je tedy současný, to jest ministra zahraničí Kuby a slovník komunistických exponentů, tedy představitelů totalitního režimu, vzpomeňme na padesátá léta, Urválkův řev o klubku hadů a zmijí a vzpomeňme na Husákovy, prezidenta Husáka projevy na téma těch, kteří emigrovali před tímto komunistickým děsem mimo naše hranice a jak popisoval jako opelichané pelikány a kohouty a já nevím jaké všechny tituly těmto osobám dával a ten slovník se vůbec nemění.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Takže žádná překvapení pro vás.

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

Je jednou z charakteristik totalitního režimu a jako totalitní režim se projevuje i touto formou. Čili utvrzuje sám sebe z té totality.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Je tady jedna konkrétní, řekněme, pomoc kubánským disidentům. Vy jste se osobně zúčastnil oné akce na Václavském náměstí Stop represím na Kubě. Šlo o to, že symbolicky se sedělo ve vězení, ve vězeňském mundúru, proč jste přistoupil k tomuto kroku?

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

Protože to byl způsob, který jakkoli byl pro nás, co jsme v té kleci byli, vlastně to byl pranýř. Člověk si prožije, co to byl středověký pranýř, přestože to bylo velmi nepříjemné, protože se tam sběhli lidé, kteří vám vyjadřovali podporu, ale samozřejmě také takoví, kteří na vás prostě doslova křičeli z velmi teda nepřátelských pozic. A taky tam přišlo spousta lidí trošku pomatených a já jsem si říkal, jak je to bezvadný, že ti lidé, kteří prostě na mě tam mohou prostě ječet z toho chodníku, že to můžou dělat, protože to je ten obrovský rozdíl. A já doufám, že jsem to zaregistroval nejen já, který jsem byl vevnitř, ale všichni ti ostatní. Křičeli, nadávali mně a svobodně odešli. A o to jde, aby to mohli dělat i napříště.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Seděl někdo za ODS?

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

Byli tam mojí kolegové, určitě tam byl pan poslanec Bracký a možná další aktivitu, kterou bychom krom téhle té mohli zmínit, protože určitě s panem předsedou sdílíme toto přesvědčení o nedemokratickém režimu na Kubě, tak bych ráda zmínila třeba setkání předsedy ODS Mirka Topolánka na Floridě s emigranty kubánskými, se všemi čtyřmi skupinami, protože tam ten exil je trošku rozdělený. Nicméně vzniká zde už taková platforma, program, který by mohl poté, kdy Kuba tedy tato pouta zlomí a prolomí, tak který by mohl nastartovat demokratické procesy a mohl by tu společnost přetvořit docel rychle. Ta shoda v tom, že tyto exilové skupiny jednají i s námi, zajímá je naše zkušenost po pádu komunismu. Jak se utvářela naše společnost, jaké kroky přijala, jak v tom byla úspěšná, někdy více někdy méně, tak to si myslím, že je další významná aktivita, která stojí za zmínění.

Daniel TAKÁČ, moderátor

V tomto tématu se tedy asi shodujete, takže můžeme pokročit o kousek dál, asi k tomu, co je nejdůležitější v těch posledních dnech, zejména po Madridu, bohužel, a sice jak se vypořádat s terorismem.
21.03.2004 Prima TV - 13:00 Nedělní partie hod.
Pořadí zprávy: 3/3 Protiteroristická bezpečnostní opatření


redaktorka

Nový španělský premiér hrozí, že stáhne vojáky z Iráku. Ihned po vítězství své strany ve volbách tak zareagoval na teroristické útoky z minulého týdne, při kterých na španělských nádražích zemřelo 200 lidí a 1 500 bylo zraněno. V souvislosti s teroristickými útoky byla přijata i u nás zvýšená bezpečnostní opatření. Na ruzyňské letiště dorazil obrněný transportér. Kupodivu tentokrát bez jediné nehody a závady. Na hraničních přechodech byla zpřísněna kontrola dokladů. V ulicích se objevilo více policistů se psy. Ministr vnitra Stanislav Gross také opět obnovil svůj zájem o přípravu tzv. protiteroristického zákona. Některé instituce, které se věnují ochraně před terorismem, by totiž chtěly mít více pravomocí kontrolovat podezřelé osoby a zasahovat do jejich soukromí. Jakýkoli takový zákon ale prý rozhodně nepodpoří poslanci ODS.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Jaká byla přijata opatření v České republice, to jsme slyšeli v uplynulém příspěvku, jenomže je tu i kritika. Bývalý šéf vojenské rozvědky Andrej Šádor tvrdí, že tato opatření přišla pozdě, že se nemělo čekat, až se vyhodnotí, kdože to v Madridu vlastně útočil, že se mělo přistoupit k opatřením hned, protože by se tím nic nepokazilo. Váhala vláda zbytečně se zavedením opatření?

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

Určitě každá země a já doufám, že je tomu i u nás, nejsem specialista na všechny špionážní služby a kontrašpionážní, to určitě ne, ale jako občan bez toho, že bych teď chtěla prostřednictvím televizní obrazovky strašit své spoluobčany, doufám v to, že alespoň tyto základní systémy fungují. Jestli se prokáže, že opravdu bylo nutno učinit některá opatření dříve, potom je to velmi vážný signál o tom, že nefungují tak tyto služby, tak potom velmi špatně jsou řízeny vládou. Já se domnívám, že samozřejmě těžko lze vyjmenovat jednotlivé kroky, které měla v každém okamžiku jakákoli státní reprezentace, tím nemyslím jenom naše, učinit. Pokud bychom měli nějaký seznam toho, co by bylo ještě možné učinit, debatujme o něm. Jakékoli zvýšení míry bezpečnosti bez extrémního zásahu do občanských svobod a do privátního života já osobně uvítám.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Pane předsedo, váhali jste zbytečně? Jste reprezentant vládní koalice?

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

Takovýchto neštěstí je velmi snadné zneužívat k laciné kritice. Řeknu, že Španělsko je země, která se potýká s terorismem déle než kterákoli jiná evropská země a s terorismem mimořádně krutým, a přesto se i ve Španělsku stalo, co se stalo. Já nejsem a nikdy nebudu fatalista. Musíme udělat naprosto všechno, ale počítejme s tím, že se prostě budou dít věci, kterým nebude možné zabránit.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Tady jde ale o to, jestli jsme udělali všechno a dostatečně rychle. To byla kritika bývalého šéfa vojenské rozvědky, takže odborníka na tajné služby.

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

Nikdy nikdo neudělá všechno. Musel by společnost, zem ohradit ostnatým drátem, zrušit všechny svobody, nikdy nikdo neudělá všechno. Těmito opatřeními se s terorismem, tím ho můžeme omezit, ale nemůžeme ho potřít, porazit, to asi bude vyžadovat něco jiného a obávám se, že dnes málokdo na světě si dovede představit, co všechno to bude.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Vy jste mluvil o španělské zkušenosti, nejsme ohroženi my o něco více, protože řada teroristů z islámských zemí se tady u nás za komunistického režimu školila, měli zde své základny, dobře to tady znají.

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

Jsou různé hypotézy, že právě proto, že se jim tady dobře žilo a možná dobře žije, tak nejsme touto ohroženou zemí. Je to všechno nevypočitatelné, neodhadnutelné, jak vysvětlíme, že v Bagdádu vyhodili do povětří tu budovu, kde sídlilo OSN? Agentury OSN, vždyť přece o to v tom sporu o válku v Iráku šlo. Jestli bez sankce OSN Amerika s ochotnými a nebo OSN a ti teda, kteří tam představovali OSN se stali také objektem toho atentátu. To nemá vůbec žádnou logiku. A já myslím, že to nemá mít žádnou logiku. To má prostě celý tento systém západní civilizace znejistit, dostat do paniky, do nějaké křeče. To je jediný smysl. Odhadnout, vypočítat, kdo je na řadě, je nesmysl. A oni také opustili zřejmě už tu teorii, která se v souvislosti se Světovým centrem objevila, že budou útočit na symboly, symboly západní civilizace. Tři v podstatě dělnické, úřednické vlaky, jaký symbol? Španělská veřejnost je navíc proti té válce v Iráku. To vůbec žádný smysl nemá. Takže dělejme všechno, ale nepředhazujme si potom, když se přece jenom něco stane, stalo se to i ve Španělsku.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Vy si myslíte, že jsme více ohroženi tím, teroristé z islámských zemí tady u nás mají dobré zkušenosti, znají to tady.

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

Já se obávám, že tito teroristé prošli celý svět, všechny kontinenty a tak řečeno si obšlápli terén a budou-li chtít udeřit, tak udeří bez toho, zda to tady znají lépe, milují více tím, že tady prošli nějakým školením, mají hlubší vztahy. Obávám se, že takto jakoby na té citově etické úrovni žádný terorista nejedná. Určitě jsme ohroženi stejně jako ostatní svět. Válka s terorismem nenašla bílé místo na mapě světa, které by bylo si jisté, že tam nemohou tyto síly udeřit. Já bych ještě na to téma k Madridu, možná, že to stojí za zamyšlení a bavme se o dalším motivu, který já tam vidím a velmi se i obávám, a to jest velmi silný politický motiv. Jestliže udeřili čtyři dny před volbami teroristé na ten vlak, jak popisoval pan předseda, spíše dělnický, tedy lidi, kteří jeli do práce. Jestliže udeřili ve chvíli, kdy věděli, že strana, která soupeří s dosavadní vládní lidovou pravicovou stranou, tedy Strana socialistická si dala do svého programu, že stáhne své vojáky z této války v Iráku, že nebude participovat na tom jednotném postupu společně se Spojenými státy americkými, tak si vytipovali přibližného spojence a ve jménu této vazby, podle mého názoru, určitě také udeřili. Nemůže být náhoda, že čtyři dny před volbami, po té co ta pravicová vláda uspěla, udělala pokroky ve snižování nezaměstnanosti, ve státním dluhu, najednou byla vymetena touto...já se obávám velmi, ta teze stojí za to...

Daniel TAKÁČ, moderátor

Prosím jednu jedinou větu, pane předsedo, protože mám další důležité téma.

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

Já k tomu musím něco říct. Bylo to tak, že ta vláda několik dní před volbami měla jasnou převahu v preferencích, přestože Španělé nesouhlasí s angažmá v Iráku. Ale ta vláda lhala. Ta vláda lhala a odváděla pozornost k ETĚ. A zato byla trestána.

Daniel TAKÁČ, moderátor

My už se teď nebavíme o Madridu. Bavím se o důsledcích pro nás, pro Českou republiku. A ty mohou být takové, které jste naznačil a že budeme na každém kroku špehováni. A tak jsme se politologů zeptali: "Hrozí podle vás nebezpečí, že vláda pod záminkou boje proti terorismu, bude omezovat občanské svobody?"

Bohumil DOLEŽAL, politolog FSV UK

Myslím, že situace se změnila, nebezpečí hrozí, nicméně vláda musí být pod kontrolou. Nehrozí nám velké nebezpečí od vlády, hrozí vám velké nebezpečí do teroristů.

Ladislav CABADA, politolog

Já bych řekl přesně, že vláda bude omezovat, možná se o to bude pokoušet, nebo někteří ministři. Můžeme se dočkat některých pokusů omezit některé z občanských svobod, případně nějak výrazněji zasahovat například do soukromí telefonátů a dalších záležitostí. Samozřejmě tady je otázka třeba listovního tajemství, případně preventivní kontroly mailů a je tady samozřejmě otázka preventivních kontrol vůči osobám například arabského vzhledu, nikoli jenom původu.

Michal ROMANCOV, politolog

Já se obávám, že je to velmi reálné nebezpečí. Každá vláda na světě v okamžiku, kdy získá nějaké kompetence, tak se jich velice nerada vzdává a i kdyby nakrásně, na úrovni těch spojených ministrů a tak podobně byla vůle toho v okamžiku, kdy ta situace pomine, přestat využívat, řekněme, tak nevěřím tomu, že ten úřednický aparát, policie a tak podobně, budou ochotni se těchto kompetencí vzdát. Pokud získají možnost, já nevím, nějakým způsobem monitorovat telefonní linky například, já nevím, otevírat poštu ex cetera, že prostě ten systém je ta zbyrokratizovaný, tak obrovský je to moloch, že prostě nebude existovat šance, jakým způsobem to umravnit na nějakou tu předchozí míru.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Pane předsedo, mají naše tajné služby dostatek pravomocí, aby mohly účinně odvracet nebezpečí terorismu?

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

Záleží, s jakými poměry to srovnáváte. Odborníci říkají, že ve srovnání s tím, čím dnes disponují srovnatelné služby ve Spojených státech, je to jedna desetina, možná, že přehánějí. Mnohem dál jsou v tomto také v Británii, v zemi klasických svobod, a dokonce i u našeho souseda ve spolkové republice, kde už přijali antiteroristický zákon, který dává policii v určitých situacích daleko větší možnosti, než normálně. Takže ve srovnání s těmito zeměmi má málo pravomocí, ve srovnání s jinými jich má dost. A já jsem tak jako paní místopředsedkyně pro, abychom v každém případě vyčerpali všechny rezervy, které máme ještě předtím, než sáhneme na lidská práva. Bude to znamenat mnoho nepohodlí pro nás, ztrátu času při různých kontrolách. Bude to po všech stránkách nepříjemné a teprve, a bude to stát opravdu hodně peněz, a teprve když všechny tyto možnosti budou vyčerpány, tak možná budeme muset sáhnout, pod kontrolou parlamentu, na určité omezení svobod. To znamená především ochran soukromí. Jsou země, jak už jsem řekl, kde to udělali. A nejsem prorok, netroufám si říct.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Vy posilování pravomocí odmítáte? Vaše důvody.

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

Odmítáme je v tuto chvíli zejména z toho důvodu, že se domníváme, že ona analýza, která by řekla, kterými nástroji disponují současné služby bezpečnostní v České republice, a jsou čtyři, zda jsou dostatečné nebo ne. Tuto analýzu nikdo nepředložil, pokud tedy nejsou, tak platí slova Andreje Šándora, která jste zmínil, že něco není v pořádku. V tom případě se ptám, proč nás vláda neinformovala před měsícem, před půl rokem, před rokem? To nebezpečí je zde od 21. září minimálně, nedělala nějaké kroky v tomto smyslu. Proto já se opírám o to, že je potřeba nejprve analýzu, zjistit, co současné služby dělají, jde je ještě nějaký prostor, a pak se zabývat tím, než sáhneme každému z nás na jeho soukromí.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Petr Pithart tady už o tom mluvil, že teroristický útok se může odehrát v podstatě odehrát kdekoli. Kdyby se něco takového stalo u nás, byli byste ochotni osobně jít do války proti terorismu, v případě, že by se něco takového u nás stalo? To jsme se ptali vás, našich televizních diváků. A nebo by bylo lépe s teroristy vyjednávat?

osoba
Já bych nebyla moc platná ve válce. Moje děti taky ne, manžel taky moc ne. Ale myslím si, že vyjednávat se s nimi nedá. Takže vyjednávání do určité míry a potom už asi teda je, já nevím, nějak vysmahnout.
osoba
Tak já myslím, že ano.
osoba
Ne.
osoba
Myslím si, že jsou k tomu lidi jako dost lépe připraveni než já.
osoba
Myslím si, že je lepší snad vyjednávat, než jakoby vlastně válku nějakou. Nevím, myslím si, že bych to neudělala. Sice to je hrozný, ale neudělala.
osoba
Asi ne, nevidím do toho tolik. Nebyl a myslím, že se s nimi nedá vyjednávat, ale jinak si myslím, že možnost tomu zabránit jako na místě není.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Toto si tedy o případném vyjednávání nebo válčení s teroristy myslíte vy, naši televizní diváci. Já vám teď přečtu několik výňatků z Koránu, a to nejsou žádná prohlášení, ale jsou to doslovné citace z Koránu. Náboženstvím jediným u Boha jest věru Islám, což znamená, vážení diváci, že kdo nevěří v Alláha, tak je podle tohoto pravidla nevěřící. Dále, jak se mají muslimové k nevěřícím podle Koránu chovat, opět doslovné citace. Zabíjejte je všude, kde je dostihnete a vyžeňte je z míst, odkud oni vás vyhnali, vždyť svádění od víry je horší než zabití. A když se střetnete s nevěřícími, udeřte je do šíjí a až jim způsobíte úplnou porážku, pevně je spoutejte. A jestliže se nebudou držet stranou od vás a nevzdají se vám na milost a nesloží své ruce, tedy je chyťte a zabte, kdekoli je naleznete. A nad těmito vám dávám pravomoc zřetelnou. To byly doslovené citace. Ještě jednou to připomínám. Trochu rozboru si také dovolíme od odborníka, politologa Roman Jocha z Občanského institutu, dobré odpoledne, pane Jochu. Pane Jochu, slyšíme se, jsme ve spojení s vámi?

Roman JOCH, Občanský institut

Ano, dobrý den.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Je možné bojovat proti teroristům, kterým přímo jejich víra přikazuje, aby zabíjeli nevěřící?

Roman JOCH, Občanský institut

Nejenom, že je to možné, je to dokonce nezbytné, protože lidé, kteří jsou ochotni zabíjet nás, my je nemůžeme žádným způsobem usmířit. A ten boj musí být v podstatě dvojí. Jednak boj pro zpravodajské služby, jejich zatýkání, likvidování, ale i bojem proti těm režimům, které v minulosti podporovaly nebo i podporují dnes. Jinými slovy vládcové těchto režimů se nebojí vlastní smrti, na rozdíl od teroristů, a lze je zastrašit. Tudíž svržení těch vládců, kteří v minulosti podporovali teroristy a zastrašení ostatních je rovněž cestou boje proti terorismu.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A jaký je charakter Islámu? Je to mírumilovné náboženství nebo spíše válečnické?

Roman JOCH, Občanský institut

Vůbec nelze říci, že je jednoznačně mírumilovné. Již ty citace, které jste zmínil, o tom svědčí. Neexistuje žádná centrální autorita Islámu, která by závazně mohla interpretovat Korán pro všechny. Tudíž setkáme se s lepšími, benevolentnějšími interpretaci. Ale bohužel zkušenost ukazuje, že mnozí muslimové interpretují Korán způsobem krvežíznivým. Historická zkušenost, ale i současnost říkají, že je nelze prohlásit jednoznačně za mírové náboženství.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A jaký problém s Islámem by mohl nastat v České republice?

Roman JOCH, Občanský institut

Zkušenosti se západní Evropy, ze zemí jako je Francie, Nizozemí, Belgie, ukazují, že problémem je zvýšená míra islámské imigrace. Totiž ten problém není s první generací imigrantů. Ti častokrát hledají práci a lepší život pro sebe. Ale problém je druhé, třetí generace. S mladými muži, kteří již vyrůstali v západním prostředí, nikoli v bídě, ale v blahobytné střední třídě, a přesto se radikalizují a stávají se z nich teroristé. Myslím si, že naše státní autorita by měla k otázce imigrace muslimů zaujmout postoj rozvážný, prozíravý a neučinit naše hranice naprosto otevřenými.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Roman Joch z Občanského institutu. Já vám děkuji, na shledanou.

Roman JOCH, Občanský institut

Prosím.

Daniel TAKÁČ, moderátor

To co jsme slyšeli úplně na konec. Měla by se nějakým regulovat, nebo mělo by se nějakým způsobem regulovat přistěhovalectví z islámských zemí, to naznačil pan Joch.

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

Tak určitě stojí za to, mít taková pravidla, která vyloučí pokud možno nevíc rizik spojených s tímto přistěhovalectvím. Tedy takovou metodu, takový zákon, který tato rizika vyloučí, ovšem musíme si být vědomi toho, že jsme součástí spojující se Evropy. A kdybychom izolovaně postupovali my nějakým směrem, tak nám to vůbec nic nebude platné, protože od 1. května budou našimi spoluobčany, bez jakékoli regulaci pohybu či čehokoli jiného, také ti, když bych chtěla říci, ta část z nich, kterou lze označit za rizikovou skupinu jak německých, ta francouzských či jiných, takže tady ta podpora, myslím, že to je pro celou Evropu.

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

V Americe žije pět milionů muslimů. Ve Francii, jestli se nemýlím, tři. Ti atentátníci v Madridu, ukazuje se, byli Maročané, kteří žijí ve Španělsku také, také muslimští Indové. Nepřeceňujme tu otázku, co teď uzavřeme specielně jim Arabům hranice, když jich prostě plná Evropa. To je opět řešení, které se zdá být svůdné, snadné, ale prostě není to řešení. My musíme mít odvahu vidět ten problém v celé jeho obrovitosti a neupínat se na takováto technická opatření. A musím říci, že ty vaše citáty z Koránu, já s tím prostě nesouhlasím. Ta praxe toho Koránu není a skoro v každé víře byste při jisté píli našel podobná stanoviska nebo srovnatelná. Ta praxe taková není. Islámský fundamentalismus je něco jiného než Islám.

Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR

Ale na té hypotéze se opírají právě ti teroristé a hledají v nich základ pro své další činy. V tomto je nebezpečí bezpochyby.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Paní místopředsedkyně, nechte mi pár minut na to, abychom vyhodnotili anketu, na co jsme se ptali našich diváků. Měli bychom spojencům nabídnout vojenskou pomoc, pokud Španělé stáhnou své vojáky z Iráku? Ano, či ne, ty výsledky jsou relativně vyrovnané. 42 % říká, že ano. 50 % diváků Nedělní partie říká, že bychom naše vojáky nabízet neměli. Taková byla Nedělní partie 25. března 2004, za účast děkuji místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, na shledanou.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A předsedovi horní parlamentní komory panu Petru Pithartovi. Díky, na shledanou.

Petr PITHART, předseda Senátu /KDU-ČSL/

Na shledanou.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A vám přeji pěkný zbytek neděle, na shledanou.



Přepis pořadu
Nabízíme Vám přepisy významnějších diskusních pořadů, které stojí za to si přečíst!
 
  Přístupy: 16388 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA