Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Máte pole? Zvyšte nájem!

Hynek Fajmon

17.05.2009, iDNES.cz

Evropská unie, jak známo, rozsáhle dotuje zemědělství. Ročně jde do tohoto sektoru hospodářství v rámci celé EU cca 50 miliard euro. Česká republika stále ještě nemá v tomto sektoru rovnoprávné postavení, protože naši zemědělci dostávají letos pouze 70% úrovně dotací západoevropských kolegů. I tak ale již letos jde do českého zemědělství cca 50 miliard Kč. Největší část těchto peněz je přitom vyplácena na obhospodařovaný hektar zemědělské půdy. Ročně putuje na 1ha podle jeho polohy cca 3000 až 7000 Kč.

Dotace putují směrem k zemědělským podnikům. Ty ale u nás v naprosté většině případů hospodaří na pronajaté a nikoliv na vlastní půdě. Vlastníků zemědělské půdy je u nás kolem 3 milionů, což je obrovské číslo. Téměř každá česká rodina má nějakou zemědělskou půdu a nemám na mysli zahrádky, ale opravdu zemědělskou půdu.

Když se po roce 1989 půda vracela původním majitelům, tak si většina lidí, kteří na ni měli nárok, půdu vzala zpět. Ale vlastníků, kteří by na půdě začali opět hospodařit, bylo velmi málo. Drtivá většina vlastníků půdy ji začala pronajímat velkým zemědělským firmám. Nájmy byly přitom stanoveny na velmi nízké částky, protože zájem o půdu byl malý a dotace na půdy prakticky neexistovaly.

Po vstupu ČR do EU se ale situace radikálně změnila. O půdu už je zájem větší a dotace na půdu jsou poměrně štědré a navíc stále rostou. Nájmy jsou ale stále ještě nízké. Vlastníci polností si tedy nyní mohou říci o větší nájemné. Svaz vlastníků půdy, který hájí zájmy majitelů polí, tvrdí, že nájmy jsou u nás oproti západoevropským státům neúměrně nízké. Roční nájem u nás činí dle údajů této organizace cca 35euro za hektar, což je cca 900 Kč. V Německu je ale průměrné roční nájemné 250 euro za hektar a v Nizozemsku dokonce 490 euro za hektar.

Podobný rozdíl je také v ceně zemědělské půdy v případě jejího prodeje. Hektar zemědělské půdy se u nás prodává podle bonity a polohy v průměru za 2520 euro. V Německu je to ale 16800 euro a v Nizozemsku dokonce 36000 euro. Z těchto srovnání je zřejmé, že nájemné i cena půdy jsou u nás velmi nízké. S tím, jak se postupně srovnávají zemědělské dotace mezi námi a EU15 proto nutné dojde i ke sbližování cen a nájmu u půdy. Majitelé by se tedy neměli bát říci si o vyšší nájemné. Jako první by to měly učinit města a obce, kterým patří desítky tisíc hektarů. Majitelé pozemků tak mohou mít přímý prospěch z evropských zemědělských dotací



Hynek Fajmon
poslanec Evropského parlamentu za ODS

Osobní stránky
 
  Přístupy: 4958 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA