Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Zákoník práce - pravda a lži

Petr Nečas

26.10.2006, Právo

Prvního ledna 2007 má vstoupit v platnost nový Zákoník práce. Jeho podoba byla přijata na základě ideologických důvodů převahou levice v minulém volebním období s obcházením tripartity a ignorováním názorů Legislativní rady vlády.


Návrh byl doplňován v průběhu horečnatého projednávání ve Sněmovně velkým množstvím někdy chaotických pozměňovacích návrhů. Výsledkem je norma s takovým množstvím chyb, jaké je i v českém právním prostředí nebývalé.

Pomiňme nyní, že některá ustanovení zákoníku mohou být v rozporu s ústavou, protože konstatovat protiústavnost může jen Ústavní soud. Ale podle právních analýz je Zákoník práce v nesouladu se zákonem o advokacii, zákonem o střetu zájmů, zákonem o sociálních službách, zákonem o evropské družstevní společnosti, zákonem o uznávání výsledků dalšího vzdělávání, zákonem o nemocenském pojištění, zákonem o zaměstnanosti a služebním zákonem.

Zákoník také počítá s přijetím antidiskriminačního zákona, který však nebyl ještě schválen. Úprava rovného zacházení se zaměstnanci a zákazu jejich diskriminace v novém Zákoníku práce je proto jen dílčí, neobsahuje úpravu nástrojů k obraně zaměstnanců proti nerovnému zacházení a diskriminaci, není v souladu s předpisy Evropské unie a nebude možné ji prakticky aplikovat. Tento stav je evidentně proti zájmům zaměstnanců.

Nový Zákoník práce také pracuje s pojmem pracovního lékařství, který měl být zaveden zákonem o zdravotní péči. Ten však nebyl schválen a Zákoník práce se tak odkazuje na neexistující zákon. Tento stav v tak důležité oblasti, jako je ochrana zdraví zaměstnanců, je evidentně proti jejich zájmům.

Nechci nasazovat české levici psí hlavu, protože jsem přesvědčen, že šlo o nedopatření, ale při úpravách textu ve Sněmovně před schválením Zákoníku práce bylo nechtěně vyloučeno použití vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství v případě převedení zaměstnankyně na jinou práci s nižší mzdou ze zdravotních důvodů. Tedy opět ustanovení, které je evidentně proti zájmům zaměstnanců. V zákoníku chybí možnost, aby nárok na náhradu nákladů na výživu pozůstalých při náhradě škody na zdraví zaměstnance, vzniklý podle dosavadního Zákoníku práce, bylo možné řešit podle nového zákoníku, jestliže by to bylo pro pozůstalé výhodnější. Tedy chybí ustanovení, které by evidentně bylo v zájmu zaměstnanců.

To jsou jen některé popsané problémy plynoucí z nového Zákoníku práce a které jdou proti zájmům zaměstnanců. Celkem bude nezbytné novelizovat téměř 80 (!) bodů v Zákoníku práce a s tím souvisejících dalších 14 (!) zákonů. Změny paragrafů tak budou na více než 20 stranách textu, jedná se tedy o více než rozsáhlou novelu.

Do života má vstoupit tedy mimořádně nekvalitní norma, plná chyb, omylů a nedopatření, které budou mít závažný dopad na zaměstnance. Může odpovědná vláda a odpovědný ministr práce a sociálních věcí jen přihlížet, jak tato ve Sněmovně zpackaná norma vstupuje v život, nebo je jejich povinností pokusit se tyto chyby opravit?

Část odborářských předáků z neznalosti věcného problému, část ze své přímé politické angažovanosti ve prospěch levice klidně odsouhlasí platnost legislativně a právně špatného zákona, a to jen z prestižních politických a ideologických důvodů. Používá k tomu i nepravdivé argumenty, že vláda chce zrušit Zákoník práce.

Ano, někteří právní teoretikové tvrdí, že ustanovení Zákoníku práce mohou být doslovně obsažena v obchodním a občanském zákoníku. Já však plně respektuji tradici zvláštního pracovního kodexu a nehodlám na tom nic měnit.

Všechny uvažované změny v Zákoníku práce, o kterých je zde řeč, mají legislativní a právní odborný obsah, podpořený Legislativní radou vlády jako odborným nepolitickým orgánem. Není cílem znovu otevírat politicky konfliktní ustanovení zákoníku.

Cílem je zabránit nepříznivému dopadu chyb a omylů na zaměstnance. Ani předáci odborů nezpochybňují výčet omylů a chyb v zákonu. Jen před ním strkají hlavu do písku.

Tvrdí, že zákon, který je plný chyb a omylů a poškodí zaměstnance, je vlastně v pořádku. Hájí část odborářských předáků opravdu zájmy zaměstnanců, nebo se jen zapojují do volební kampaně české levice?



Petr Nečas
Místopředseda vlády ČR, ministr práce a sociálních věcí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 11676 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA