Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Technoparty? Vinni jsou politici

Pavel Bém

Lidové noviny, 09.09.2005

Hitem letošního léta se stal postmoderní kulturní žánr - "technoparty". Po nesmyslném zákroku policie proti účastníkům CzechTeku na Tachovsku dokonce přerostl do podoby politické rebelie. Zatím poslední technoparty u Příchovic na Plzeňsku skončila bez vážnějších incidentů, přesto si zaslouží přinejmenším stejnou pozornost jako brutální incident u Mlýnce. Dokazuje totiž, že současná politická diskuse včetně nářků nad kompetencemi policie a snah o vytvoření nového zákona má za účel jediné: zakrýt do nebe volající selhání vlády v čele s premiérem Paroubkem, který v honbě za politickými body zneužil svých pravomocí a zvolil místo racionálního profesionálního zákroku populistickou demonstraci policejní síly.

Naopak u Příchovic policie ukázala, že bez vměšování politiků si přeci jen umí s rozdováděnou mládeží poradit. Co je ale ještě nejdůležitější - policie ukázala, že umí současně ochránit majetek občanů. Vina za srpnové fiasko tak plně padá na hlavu politiků, především premiéra Paroubka.

Jeho politická objednávka policejního zásahu je jasným obrázkem toho, jak si stávající vedení sociální demokracie představuje dodržování práva a pořádku v této zemi. Rozehnáním CzechTeku policie jednoznačně porušila právo vlastnické, které nezahrnuje jen státem chráněné právo držby, ale také právo na využití předmětu nájmu. Je neuvěřitelné, že tento fakt unikl jak předsedovi vlády, tak ministrovi vnitra. Možná je toto opomenutí způsobeno hluboce zakořeněnými návyky z doby, kdy byl současný předseda vlády funkcionářem někdejší Československé strany socialistické, která v Národní frontě bojovala proti kapitalismu i proti samotným principům soukromého vlastnictví.

V této souvislosti mne nepřekvapuje, že zpackaný policejní zásah hájí Jiří Paroubek tím, že individuální právo končí tam, kde začíná právo druhého. Podle něj to zřejmě v praxi znamená, že při ochraně držby jedněch vlastníků je legitimní bránit právu na užití vlastnictví druhého vlastníka. Právě toho se totiž policisté rozhánějící CzechTek dopustili. Přitom stačilo jen odvést profesionální práci. Vpustit technaře jen na jimi řádně pronajatý pozemek a veřejné cesty, což jim zaručuje právo dané Listinou základních práv a svobod, a vytvořit kolem daného území bariéru tak, aby jim zabránila ve vstupu na pozemky přilehlé, jejichž vlastníci si mládež na svém majetku nepřáli. Zásah by vyšel levněji, obešel by se bez zmatku způsobeného zablokováním dálnice i zbytečné krve na obou stranách barikád.

V tomto světle je záměr ministra Bublana vytvořit zákon, který by starostům obcí umožňoval podobné akce zakázat, zcela lichý. Navíc taková právní norma by povyšovala představitele samosprávy na samovládce. Mohli bychom se pak dočkat toho, že některý z budoucích pražských primátorů zatrhne například koncert Rolling Stones nebo bratrů Nedvědů jen proto, že nesnáší rokenrol či folk.

Jsem si jist, že k řešení problému technoparty nám bohatě stačí profesionálně pracující policie, stávající právní normy, a především politici a vláda, která zodpovědně zachází se svými pravomocemi a dává přednost racionálnímu uvažování před populistickým sbíráním volebních preferencí.



Pavel Bém
MuDr. Pavel Bém- Primátor hlavního města Praha
Osobní stránky
 
  Přístupy: 4248 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA