Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Mirek Topolánek: Není pravda, že nebojuji



02.12.2009, MF DNES<


Pojďme si dát na úvod jasná pravidla, kdy od rozhovoru odcházíte a co je to za otázky, které nesnesete a nesmím je dát, abyste tu zůstal.


Já standardně od rozhovorů neodcházím. Je to zcela výjimečné, udělal jsem to asi dvakrát.



To je pech, že zrovna jednou to bylo se mnou.


Ano. Jsem v politice dost dlouho a jsem schopen rozeznat, kdy je otázka nekorektní, osobní, urážlivá nebo podjatá. Na všechny ostatní odpovídám velmi rád. Ještě mi vadí otázky hloupé.



Dovolím si vám jen připomenout, že studio na Primě jste opustil po mé zcela nevinné otázce, jak se vám žije v politice bez Dalíka. Co je na tom podjatého nebo urážlivého?


Ta otázka v kontextu toho, o čem jsme se bavili - a bylo to v hlavním vysílacím čase a o důležitých věcech - byla pro mne nekorektním úkrokem stranou. Na té otázce není nic zvláštního, kromě toho je nepravdivá, protože já jsem jasně řekl, že Marek Dalík je můj kamarád a to, že zrovna nechce být veřejně činný a být zatahován do politiky, je jeho rozhodnutí, ale mým přítelem zůstává dál. Takže ta otázka v tehdejším kontextu byla nekorektní.



A v dnešním kontextu je jaká?


Připadá mi úplně stejná, protože mi to nepřipadá jako něco, co by mělo někoho zajímat. To přece není hlavní výpověď předsedy strany k současné politické situaci. Je to otázka spíš bulvárního charakteru.



Jenže když si kladete za politický cíl oddělovat byznys od politiky a řadu let vám nejbližšího poradce dělá člověk, který je zosobněním tohoto propojení, tak se mi taková otázka nejeví jako bulvár.


Vidíte, tento naprosto nepravdivý mýtus vytvořený kolem Marka Dalíka je zosobněním toho nejhoršího, o čem jsem v souvislosti s českými médii hovořil.



Na kongresu ODS jste vystupoval chytře a docílil jste toho, co jste chtěl. Radil jste se o taktice s někým, nebo bylo vše z vaší hlavy?


Ať teď řeknu cokoliv, budu vypadat buď hloupě, nebo nafoukaně. Tento pokus o puč vyžadoval nestandardní metody. Můj první projev, který byl velmi kritizován - zazněla doporučení, abych šel k psychiatrovi - byl samozřejmě naprosto cílený. Celý ten kongres měl režii, na které se podílela řada lidí. Protože řada lidí měla velké obavy, aby nestandardním způsobem na nevolebním kongresu ODS nedošlo k nevratným krokům, které by ji poškodily před volbami.



Kteří jsou ti lidé z ODS, kterým důvěřujete?


To neudělám. Když jsem namátkou jmenoval tři jména v ODS, kdo by mohl vstoupit do vysoké politiky, tak je druhý den roztrhala média, naprosto nekorektně, řekl bych sprostě a vulgárně z nich udělala kmotry, udělala z nich trhací kalendář. To, že politik musí unést tento tlak, je jedna věc - z tohoto pohledu jim určitě prospělo, aby si uvědomili, co je čeká, kdyby náhodou chtěli vstoupit do vrcholné politiky. Ale já už žádná jména neoznačím. Necítím tu potřebu.



Bojíte se, že byste těm lidem dal polibek smrti?


Není to nic překvapivého, celá řada těch lidí, se kterými se radím, jsou členové grémia. Těm nedávám polibek smrti, těm už jsem ho dávno dal.



Poprvé veřejně promluvit o regionálních kmotrech - byl to dobrý nápad?


Válka s regiony byla nastartována prohranými krajskými volbami, kdy jsme dostali hrozný nářez. Stát se to samozřejmě může, ale pro ty regiony to byla hrozná rána. Představte si, že máte třináct hejtmanů ze čtrnácti, na ně navázanou celou regionální strukturu, vlivovou, mocenskou, řekl bych i byznysovou. A najednou ti lidé ztratí úplně všechno. Takže logicky se přesunul ten jejich zájem do centra a já jsem začal bojovat s těmi regionálními zájmy ještě ve vládě. Poměrně úspěšně.



Jak vypadá úspěšný boj s regiony ve vládě?


Lobbistické zájmy, tomu čelí každý ministr, snaha prosadit se na tom resortu, tady u toho, to je standardní. Ministři, kteří se tomu uměli bránit, byli moji oblíbení, ti, kteří ne, třeba museli jít i pryč. To byl první střet. Pak jsem odešel z vlády, problémy začaly eskalovat a já jsem je vnitrostranicky pojmenoval. Vyhlásil jsem boj černým duším, umělým náborům, a to už byla otevřená válka. Regiony se postavily proti mně a zbytek jste viděli před kongresem.



Myslíte si, že je i vaší vinou, že kmotři u vás ve straně vyrostli?


Jen si vzpomeňte, jak z hejtmanů vytvářela média mnohem lepší a kvalitnější politiky, než byli ti hloupí ministři v Topolánkově vládě. To byla síla. Média vyrobila obraz hejtmanů ODS.



Který z těch hejtmanů vám nadělal největší paseku?


Skokan doskákal v ODS, toho jsem pokládal za ne úplně způsobilého. Jinak si myslím, že ti lidé byli kvalitní, ale přece jen jejich obraz v médiích jako jediných spravedlivých nebyl úplně fér vůči ministrům.



Takový ministr Řebíček s tím, co kolem něj kroužilo, vám připadal v pořádku?


Kroužilo, kroužilo, ale nedokroužilo. Přišel do politiky jako na české poměry bohatý člověk, nikdy jsem nepátral kolem prodeje Viamontu. Ale nebyl jsem spokojen s jeho řízením resortu, já jsem nebyl spokojen ani s tím obrazem - ať už zaslouženým, nebo ne - a prostě z ministerstva odešel.



V momentě, kdy si kladete za cíl oddělovat politiku od byznysu, vám nepřišlo zvláštní, že jeho firma obrovsky vydělala za dobu, co byl ministr, na zakázkách od ministerstva dopravy?


Ta otázka není korektní. Jak můžete říci jeho firma, když v dané chvíli to už jeho firma nebyla.



Jak to víte?


Psalo se to. Já o tom vím to co vy. Mluví se mi o tom složitě. Nicméně v momentě, kdy jeho obraz začal přehlušovat pozitiva, která vláda dělala, byl to jeden z důvodů, proč odešel.



A dál jste si kolem něj už nic neprověřoval?


Vzhledem k tomu, že jsem provedl personální změnu, tak jsem zjevně usoudil, že Aleš Řebíček na tom resortu nemá dále pracovat. Co je za tím, necháme mezi mnou a Řebíčkem, nemíním to dál komentovat.



A vzal byste si ho zase do vlády?


Ať už ty spekulace jsou, nebo nejsou pravdivé, jeho návrat na resort je téměř vyloučený.



Ale vážně by mě zajímalo, jestli se kdokoliv z ODS snažil s kmotry, kteří symbolizují propojení politiky s byznysem, někdy něco udělat?


Ale jistě. Snažil jsem se proti propojení byznysu s politikou něco dělat mnohokrát: to byla otázka Setuzy, otázka Sazky. A podívejte se, co zbylo z kauzy Sazka. Protože Sazka je jedním z největších inzerentů v českých médiích, nezbylo nic. Nikdo to nešetří, nikomu nevadí, že hala bude stát 15 miliard a v Americe za to postavili haly čtyři, nikomu to nevadí! To není problém vrcholových politiků, ale zkorumpovaných médií, která proti velkým inzerentům nepůjdou.



Ale média nemohou vyřešit situaci v Sazce.


Mohou o ní psát. A nepíšou. N-e-p-í-š-o-u. (Poznámka redakce: MF DNES psala o kauze Sazka např. na této stránce 26. října)



A kdo má tu situaci řádně vyšetřit a fakticky řešit?


Stát.



A co dělá stát?


Stát nedělá dlouhodobě nic. Všechny informace, které jsem já dostával a měly vést k tomu, aby byla Sazka šetřena, končí na těch zájmech. Já vlastně ani nevím, jestli na nějakých jiných zájmech, než že sportovci dostávají nějaké prebendy, už jsem tomu přestal rozumět. Protože já jsem se opravdu snažil vnést do loterií a sázkových her pořádek a vždy jsem narazil na poslance a strašně silnou strukturu. Takže není pravda, že nebojuju. Ale jsem pro mnohem systémovější řešení korupce.



Sem s ním.


Tři pé: prevence, průhlednost, postih. Prevence - menší stát, méně tendrů, méně státních zakázek, méně dotací, méně přerozdělování. Míra korupce je přímo úměrná velikosti přerozdělovaného balíku peněz a počtu razítek po cestě. Průhlednost - kdokoliv žádá něco od státu, musí se odkrýt do naha. Žádné akcie na doručitele, žádné dodatky smluv, žádné neprůhledné smlouvy. No a ten postih - sem tam někoho musíte zavřít. Nepodařilo se zavřít ani ty, kteří nám na vládě zbyli po šibalech z ČSSD. Ať už to bylo chybným vyšetřováním, špatným dozorováním, prostě nepodařilo.



V regionech budete proti korupci postupovat jak?


Černý nábor členů se nám podaří vyřešit, o tom nepochybuju. Když se ti lidé nebudou chtít přizpůsobit a nebudou chtít řešit vlastní problém, zrušíme tu organizaci a budeme ji zakládat znovu. Je to ten radikálnější postup, ale funguje.



Je podle vás Ivan Langer dobrý typ na šéfa strany v případě, že oddělíte premiérské a předsednické křeslo?


Uměle vytvořený mediální problém, strana o tom vůbec nediskutuje a nikdo si to vlastně nepřeje. Ivan to možná vykopl, bouře ve sklenici vody, narazil s tím ve vlastní straně.



Bez ohledu na to, byl by Ivan Langer dobrý typ na řízení strany?


Ivan Langer dobře ví, že i on je mediálně poškozen.



Opakuji, že vaším cílem je oddělení politiky od byznysu a různých leváren. A přihlásí se Ivan Langer, že by tu partaj řídil a má za sebou tu minulost


Jakou minulost?



Ten lobbing za podnikatele Sekyru.


To byla hodně umělá kauza v souvislosti s Krakaticí. Já bych si strašně přál, aby - což se asi nepodaří - to někdo vydal celé. Aby se vědělo, že tyhle uměle vytvořené kauzičky měly za úkol pouze diskreditovat lidi, jako je Langer, ale fakticky jsou tam daleko horší věci. V době, kdy to Langer udělal, to bylo na hraně, taky jsem mu to vytknul, nicméně kolem Ivana Langera je daleko víc mýtů a byl bych rád, kdyby se nějaká věc skutečně prokázala. Jinak je to plácání.



A teď test na závěr: Když už tak bojujete proti neprůhledným nešvarům, nestálo by za to si zjistit a zveřejnit, čí je vila, ve které jste trávil dovolenou v Toskánsku?


Byla pronajatá, já jsem byl podnájemník a víc mě to nezajímá. Nevím, čí ta vila je.

(Autor: Barbora Tachecí)

 
  Přístupy: 5272 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA