V Řecku se bojuje o charakter dnešní civilizace
Zbyněk Klíč
blog.idnes
Připomíná to šedesátá léta a pařížské barikády. Studenti zahalení v maskách ničí vše co jim přijde pod ruku, vypalují obchody a háží kamení na policii. Kulisy se moc nezměnily, ale situace ano. Přesto i dnes hrozí obrat civilizace na slepou stezku.
V šedesátých letech šlo o kulturní revoluci – proti pravidlu, řádům, tradici. Přestože revoluce nebyla úspěšná, zanechala za sebou neblahé důsledky – volnomyšlenkářství, nezodpovědnost, neúctu k hodnotám.
V jistém smyslu jde o to stejné v dnešních Aténách. Kontext je sice jiný – ekonomická a sociální situace v zemi, metody a obhajoba však stejné. Slova jsou jako vystřižená z revoluční Paříže: "Však my jen ničíme ty obchody, my nikomu neubližujeme. A ti obchodníci mi dost lezou na nervy. Starají se jen o svůj byznys a o to, jak před Vánocemi co nejvíc vydělat., "Podpálíme parlament,", "Chceme, aby odstoupil ministr vnitra. Ani nás moc nezajímá, jestli vládne pravice, nebo levice, ale chceme, aby policie neměla takovou moc." Podobná slova jsme slýchali i z úst francouzských revolucionářů.
Jistě, prostředkem revoluce je sociální frustrace podpořená údajnou (nepotvrzenou) vraždou, motivace je ale stejná jako před padesáti lety – kulturní revoluce, vzpoura mladých, revolta proti establishmentu. Převedení moci na studenty, kteří dosud nic nevybudovali, ale prostřednictvím zničení symbolů stávající moci jí chtějí převést na sebe. "Musíme nějak přežít. Jde nás vždycky celá skupina, dáme si kukly na hlavu a jdeme hlavně do supermarketů. Bereme si, co chceme. A prodavači? Ti už to znají, nechávají nás jít. Nekrademe ale v malých obchodech, nechceme naštvat soukromníky.“ Nikoliv tedy řecký obchod, ale nadnárodní supermaket.
Jde o vzpouru proti západnímu způsobu života, zavedeným hodnotám a úctě k pořádku. Ne náhodou nepokoje vypukly v Řecku, pověstném obecně levicovým smýšlením a silnou a radikální komunistickou stranou. Tedy ideologiemi, které již tuto civilizaci jednou málem zničily. Cílem odpovědných vlád by mělo být revoluci okamžitě zastavit a obnovit fungování práva v zemi.
Zbyněk Klíč
výkonný redaktor CEVROREVUE