Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Podpora Havla přinese ODS nové body

Zbyněk Klíč

Pro někoho překvapení, pro jiného logický důsledek pohybů na politické scéně. Tak se lišily komentáře na zjevné sblížení Václava Havla a jím dříve neoblíbené ODS. Přestože řada argumentů, například prezidenta Klause, hovoří o přeměnu v Občanské hnutí, blíže skutečnosti je pozitivní pohled na nárůst voličské základny ODS.

Václav Havel v minulosti podporoval tzv. hnutí pravdy a lásky, kam lze zařadit strany jako Zelení, Unie svobody, SNK-ED, Věci veřejné a další. Čili strany, které mají výrazné zázemí ve větších městech a mezi liberálním elektorátem. Tedy přesně tam, kde loví voliče ODS. Snaha oslovit tyto skupiny proto znamená jednoznačný signál všem pravicově smýšlejícím občanům k volbě největší pravicové alternativy. ODS tak má větší šanci se vyhnout situaci po posledních volbách, kdy jí hlasy menších pravicových stran mohly přinést vysněný sto první hlas. Soupeřit s těmito skupinami nedává logiku, chce-li ODS ve volbách uspívat.

Řada komentátorů mluví o přílišném rozkročení ODS a hrozbě dezintegrace z toho vyplývající. To je pouze jedna strana mince. ODS za Václava Klause se výrazně profilovala především na ekonomických otázkách a voliči jí tak také vnímali. Vedle ní však existuje řada pravicově smýšlejících voličů, kteří požadují morální a hodnotovou profilaci ODS, která byla dosud odsouvána do pozadí. Integrace skupiny okolo Václava Havla do ODS může přinést ODS tento rozměr. Na druhou stranu zřejmě nikdo nezpochybní, že Alexandr Vondra, Tomáš Pojar a další jsou pravicoví lidé a rozšíření reprezentace ODS je naopak ideovým stmelením a zkompletováním.

Odtržení se od Klause a příklon k Havlovi také znamená jasnou mezinárodně-politickou profilaci. O Václava Klausovi se totiž dlouhodobě mluví jako zastánci větší orientace na Rusko, což je v rozporu s inklinací ODS k Západu. Z tohoto pohledu je krok ODS jasným signálem, že se hlásí k západnímu dědictví a euroatlantickým hodnotám. Tím se deklaruje pravicově, resp. konzervativněji než za Václava Klause.

Kritika Klause
Václav Klaus rozhodnutí ODS spojit se s Havlem pochopitelně nelibě nese. ODS se proměňuje v něco, co nevytvořil a na co nyní nemá vliv. Je však nutné dodat, že Václav Klaus zakládal ODS ve zcela jiné době, kdy teprve docházelo k vytváření stranického systému a nebylo proto třeba hovořit o všech charakterech politické strany. Stačilo jí prostě vytvořit a vymezit, bez ohledu na to, že politické strany na Západě již tou dobou šly cestou, jakou se nyní vydává ODS pod Mirkem Topolánkem.

Politická strana jako organizace sui generis je definována svojí snahou o převzetí moci. To samozřejmě ví i Václav Klaus. Co mu však již zřejmě uniká je, že k zisku moci pro ODS potřebuje více voličů. V době, kdy ČSSD láká feministky, lidskoprávní organizace a zelená hnutí, je větší záběr nevyhnutelný.


Proto Mirek Topolánek zvolil cestu Václava Havla (který mj. na rozdíl od Klause jasně podpořil radar), který má k občanské společnosti velmi blízko a nelze říci, že to není občanská společnost (středo-)pravicová. Spor o Havla je tak sporem o otevřenost k občanské společnosti. Topolánek se otevřel a má šanci uspět.



Zbyněk Klíč
výkonný redaktor CEVROREVUE
 
  Přístupy: 12112 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA