Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Útlum

Jindřich Plzák

Je dobré v čase celoevropského hospodářského útlumu mluvit o těch druhých. Přesně tak to dělá vedoucí německý ekonomický denník Handelsblatt. Proč mluvit o Německu, když tu máme Anglii?

Země za Kanálem nastartovala prý tisk nových peněz – jako kdyby to neudělali ještě mnozí jiní v Evropě a jinde. Stát vydává stále nové dluhopisy, ty jsou skupovány bankami, které se tím pádem raději vyhýbají svému prvořadému úkolu, půjčovat lidem (rozumí se především, firmám) peníze. Peněz je dost, ale banky na nich sedí a ukládají je u centrálních bank. Tím si vylepšují své hrůzostrašné bilance. Věc je samozřejmě trochu komplikovanější, než zde popsáno, ale je to tak.

Skrblení penězi má za následek prohloubení útlumu hospodářské činnosti a krachování dalších firem. Handelsblatt tvrdí, že Anglie nemá alternativu. Nakolik se toto tvrzení vztahuje výhradně na Anglii, se nedá odhadnout. Psát o vlastní zemi, by novinám zřejmě způsobilo mnoho obtíží.

Anglická vláda nemá žádné alternativy pro řešení krize. Další soubor oživovacích opatření prý už si nemůže dovolit. A kde v Evropě (je potřeba se starat o vlastní problémy a ne virtuálně zachraňovat celý svět) si ještě něco dovolit mohou? Pan prezident Klaus má pravdu: Chřipka léčená trvá sedm dní, neléčená týden. S hospodářskou krizí je to to samé.

Zbývá jen věc domyslit, samozřejmě jen ale v případě Anglie, do konce. Labouristy přestane bavit nechat si ze všech stran nadávat a vypíšou volby. Ty prohrají a konservativci, jak mnohokrát slíbili, vypíšou referendum k Lisabonské smlouvě. Pro smlouvu se angličtí voliči nevysloví ani náhodou. Co asi potom udělají naši EU spasitelé?



Jindřich Plzák
 
  Přístupy: 22646 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA