Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Jiná Amerika

Jefim Fištejn

ČRo 6

Všechno, co v těchto dnech podniká John McCain a volební štáb Republikánské strany, má za cíl zastínit dojem, který zanechal u voličů nominační sjezd Demokratické strany, jenž 28. srpna skončil velkolepou show na denverském stadionu. Barack Obama, který byl předchozího dne oficiálně nominován kandidátem na úřad prezidenta, pronesl před 80tisícovým davem čtyřicetiminutový projev.

Odborníci se shodli, že na rozdíl třeba od jeho berlínského vystoupení, denverský výkon sotva vstoupí do učebnic řečnického mistrovství. Na scénografii si přitom stěžovat nemohl: jeviště bylo pojato jako napodobenina schodiště Bílého domu, kde prezident obvykle dělá prohlášení pro tisk. Obama se vůbec chová tak, jako kdyby vítězství v podzimních volbách měl jisté, proto po světě létá v letadle s nápisem na palubě Obama One - podle vzoru prezidentského Air Force One. Američtí politici vůbec mají rádi různé politické paralely a konotace. 28. srpna symbolika byla mimořádně příznivá pro Obamu: první prezidentský kandidát tmavé pleti pronášel svůj projev v den 45. výročí shromáždění, na němž Martin Luther King vyslovil svou slavnou větu "I have a dream" (Mám svůj sen). Obama vytěžil z analogie maximum: obšírně Kinga citoval a tvrdil, že miliony Američanů stále sní o občanských právech a rovných příležitostech a jen jeho zvolením ten sen dojde svého naplnění. Na současném prezidentovi nenechal nitku suchou, ale Amerika prý za Bushe nemůže.


"Amerika je ve skutečnosti lepší, než jaká byla v posledních osmi letech," řekl. Ani republikánský kandidát John McCain, dle Obamy, neumožní Americe stát se tak dobrou, jakou obvykle bývá. Vzhledem k tomu, že z posledních 10 amerických prezidentských voleb 7 vyhráli republikáni, mnozí kritikové se posléze ptali, o jaké dobré Americe Obama vlastně mluvil?


McCainův špatný ekonomický program vysvětlil Obama skutečností, že jeho soupeř vůbec neví, jak žijí prostí Američané: "Dvě desetiletí McCain vyznává starou a zdiskreditovanou republikánskou teorii - dávej ještě více těm, kdo beztak všechno mají, a doufej, že z nich prosperita přeskočí na ostatní. Ve skutečnosti to znamená, každý jen sám za sebe. Nemáš práci? Máš smůlu. Nejsi zdravotně pojištěn? Trh to napraví."


Samotný Obama a jeho Demokratická strana vyznávají jiný přístup. Pro ně, jak zdůraznil řečník, ukazatelem ekonomického pokroku není množství milionářů, ale množství lidí, kteří si mohou dovolit hypotéku. Proto Obama slíbil, že neposkytne daňové úlevy společnostem, které stěhují výrobu do ciziny, a nabídne je naopak těm podnikům, jež vytváří pracovní místa ve Spojených státech. 95% pracujících demokratický kandidát slíbil snížit daňové břemeno. 150milionová investice do obnovitelných zdrojů energie vytvoří v zemi 5 milionů nových pracovních příležitostí a zbaví ji závislosti na blízkovýchodní ropě - aspoň si to myslí Obama. Učitelům slíbil zvýšit platy a vojákům poskytnout vysokoškolské vzdělání. Každý Američan za jeho vlády bude plně zdravotně pojištěn.


Co se týče zahraniční politiky, znovu zopakoval, že hodlá během 16 měsíců stáhnout vojska z Iráku a ujistil, že v tak krátké lhůtě to John McCain nedokáže. V zásadě nemá Obama nic proti nasazení vojenské síly pro obranu amerických zájmů, ale ujistil, že dává přednost přímému a velmi tvrdému vyjednávání, které neumožní Íránu, aby si opatřil jaderné zbraně, a zastaví agresi Ruska.


Zkrátka a dobře, dal najevo, že je pln bohulibých úmyslů a netají se tím, že jsou to pouze úmysly. Chtěl tím naznačit, že bude-li zvolen, svět uvidí zcela jinou Ameriku. Bude asi více soustředěna sama na sebe, méně aktivní na mezinárodní aréně. Bůh suď, zdali bude vnímána vnějším světem jako sympatičtější než ta dnešní. Před 8 lety, když se George Bush dostal k moci, také se hodlal koncentrovat především na vnitřní záležitosti. Osud mu na to dal pouhých 9 měsíců - do 11. září doku 2001.


Nejen pro zaměstnance PR agentur bude poučné sledovat nejbližší průzkumy veřejného mínění. Z nich se dozvíme, která ze dvou předvolebních show zapůsobila na Američany více - ta, co skončila v Denveru v pátek, nebo ta, co začala v pondělí ve dvojměstě Minneapolis-Saint Paul ve státě Minnesota.





Jefim Fištejn
 
  Přístupy: 5176 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA