Františkovy Lázně: Nahoru, nebo dolů?
Pavel Landa
Pokud máte na návštěvu Františkových Lázní jen dvě hodiny, můžete odjíždět s příjemnými pocity. Zdržíte-li se déle a podíváte se i pod fasády, váš dojem se začne drolit trhlinami, a docela vážnými. Člověk, kterému situace této perly západočeských lázní nemůže být lhostejná, je nový františkolázeňský starosta IVO MLÁTILÍK.
Pane starosto, není těch zavřených lázeňských domů trochu moc? Jak k tomuto stavu vlastně došlo?
Na vaši otázku je vcelku velmi jednoduchá odpověď. Současný majitel Lázní Františkovy Lázně, a. s., JUDr. Pavel Doucha, se celá léta tolik bál konkurence, že skoupil a pohltil téměř všechny nemovitosti ve Františkových Lázních a dnes nemá na jejich údržbu. Velká část starých lázeňských domů má WC a sprchy na chodbách, společné. Poté, co si postavil ještě nové, byť hezké, ale nepotřebné Aquaforum, je jeho společnost zadlužena částkou cca 600 milionů korun, přičemž její majetek je odhadnut na cca 500 mil. Kč. Je to zvláštní? No, třeba neumíme tolik počítat!
Proč byla zavřena dětská gynekologická léčebna, pokud vím, zařízení s velmi dobrou pověstí?
Dětská gynekologická léčebna byla zavřena po odvysílání reportáže o špatném stavu tohoto zařízení a podivném chování části personálu v něm. Samozřejmě jsme se o celou věc zajímali a kontaktovali majitele lázní s dotazy na další provoz tohoto lázeňského objektu, zůstalo však bez odpovědi.
V době, kdy si nejeden zdejší hotel nechal vybudovat hotelový bazén (dnes většinou zejí prázdnotou), lázně nechaly postavit zcela zbytečné nákladné Aquaforum. Budiž. Ale proč musel v téže době zchátrat snad nejzajímavější lázeňský dům ve městě, kdysi proslulý Windsdorf, s úžasnými interiéry?
Ano, souhlasím s vámi zcela a zásadně! Provoz předraženého a nepotřebného Aquafora dotuje celá společnost Lázně Františkovy Lázně, a. s., ohromnými sumami, neboť nevydělává. Tyto finanční prostředky pak chybějí nejen v opravách krásných objektů, jako je například Windsdorf, ale také v platech lidí, kteří zde léta dřou za minimální odměny!
Zdejší lázeňský provoz, a tím do jisté míry i život města, zachraňuje německá klientela,. Jednoznačně z důvodů ekonomických. Až ty jednou pominou, vyrovnáním cen, proč by zájemci o léčbu v lázních neměli dát přednost pobytu třeba v nedalekých Bad Elster, s obdobnými léčebnými procedurami, ale s lepším servisem a bohatším společenským životem?
No to právě byla ta obrovská chyba na začátku, kdy vedení lázní velmi toužilo po „západní Marce“ a přizpůsobilo tomu život a chod celé společnosti. Nahlas říkal tehdy sám JUDr. Doucha, že mladé holky peníze nemají a že oni raději staré babičky dotované německými pojišťovnami. A tak nás postupem času zavezli starou až přestárlou klientelou, která neutratí ani korunu v obchodech, kavárnách a restauracích, neboť vše dostanou v lázeňských domech. A k završení celé té tragedie ještě v souladu se zákonem nemůže naše město vybírat od těchto klientů (nad 70 let) ubytovací a lázeňské poplatky, což se v posledních letech projevilo milionovými úbytky v naší městské pokladně. Tady lze jen tiše závidět např. Karlovým Varům
Jeden z dobře informovaných občanů, místní rodák, mi řekl, že kdyby chtěl nějaký publicista napsat šokující dílo o první fázi naší privatizace, měl by prostudovat její průběh právě ve Františkových Lázních. Co tomu říkáte?
Já sám mám k dispozici dokumenty, které hovoří o jednoznačném kriminálním chování některých jedinců při tehdejší privatizaci lázní. Hodlám v budoucnu vydávat seriál v našich novinách Zrcadlo, který se bude jmenovat „Jak jsem k Lázním přišel, aneb prachy z Klenčí pod Čerchovem“. Dnes, když už je vše promlčeno, se lidé alespoň dozvědí, jak to tehdy bylo. Zaslouží si to!
Na konci lázeňské sezóny 2007 poslední otázka: Jak vy sám – a v čem – vidíte budoucnost Františkových Lázní? Zachrání je třeba zahraniční investoři, jak vidíme v Karlových Varech? Nebo se prostě počet lázeňských hostů bude jen dále snižovat a snižovat?
Minulé vedení města bylo takzvaně zaháčkováno se soukromou společností Lázně Františkovy Lázně, a. s., a podle pokynů dělali vše pro to, aby této společnosti nevznikala pokud možno žádná další konkurence. To byla obrovská chyba a náš cíl je toto zásadně změnit. Našimi prvními úspěchy jsou stavby nových hotelů a lázeňských domů v rukou jiných firem a investorů. Velký hotelový řetězec dodělává dokumentaci ke stavbě 300 lůžkového pětihvězdičkového komplexu s vlastní klientelou, probíhá rekonstrukce hotelu Harvey se 150 lůžky, taktéž soukromou firmou z Prahy. Hodláme prodat bývalý hotel Slovan v centru města opět někomu, kdo se této nemovitosti bude více věnovat. Také tím vytvoříme zdravější poměr mezi lůžky soukromé společnosti Lázně Františkovy Lázně, a. s. (cca 2 400 lůžek, z toho dnes cca 600 zavřeno) a ostatními firmami a jedinci (dnes cca 1 400 lůžek). Není žádné tajemství, že úpadek v lázeňství vidíme pouze u „molocha“ Lázně Františkovy Lázně, a. s. Ostatní si vedou velmi dobře a naše město jim vychází všemožně vstříc. Společnost Lázně Františkovy Lázně, a. s., si zatím nezvykla na to, že skončilo zvýhodňování ze strany města a vypadá to, že je ta informace velmi zaskočila. Krom toho nám dluží řádově desítky milionů korun. V současnosti je na tuto firmu podáno několik žalob a vydán soudní nepravomocný platební rozkaz. V měsíci říjnu jsme této firmě také odstoupili od nájemní smlouvy na nemovitosti, které jsou ve velmi špatném až dezolátním stavu a o které se společnost nestará s péčí, kterou si tyto městem vlastněné objekty jistě zaslouží.
Věřím, že křivdy z minulosti napravíme, že občanům vrátíme do pokladny, co jim právem patří, hlavně jim vrátíme důvěru ve spravedlnost! Proto jsem místo starosty města Františkovy Lázně přijal. Nebojoval jsem o něj. Ale když už jsem jednou důvěru občanů získal, budu se chovat k městskému majetku se stejnou péčí, jako ke svému vlastnímu.
Ptal se Pavel Landa
Pavel LandaPavel Landa je spoluautorem knih Encyklopedie pro milovníky Švejka (I. a II. díl) a Vojenská kuchařka, a autorem knih Dějiny budou od útery, Ženy, ženy, ženy