Poslal Mirka pro živou vodu
Jana Dědečková
„Těch variant sestavení nové vlády je mnoho“, řekl ve středu v Interwiew na ČT 24 Ladislav Jakl. Včera veřejnosti prezident Václav Klaus sdělil své podmínky, které ovšem ukazují, že tak mnoho variant není. Je vlastně jediná. A to velká koalice, nebo menšinová vláda s podporou ČSSD. Žádná jiná varianta, která by se nemusela opírat o podporu komunistů, možná není. Vzhledem k tomu, že není možné předpokládat, že by dvě nejsilnější politické strany chtěly zopakovat jakoukoliv z forem Klausovi milé smlouvy „ o stabilitě politického prostředí“, byl Mirek Topolánek pověřen skutečně náročným úkolem. Má přinést živou vodu, kterou pan prezident vzkřísí buď komunisty, nebo nově vzniklou stranu SSO. A protože ve svém dřívějším prohlášení už dostatečně zřetelně avizoval, že polistopadový vývoj nebude narušen, komunisté si živé vody neloknou. Hlubokými doušky se osvěží pouze strana k jejímuž oživení všechny kroky Václava Klause směřují již od podzimu loňského roku.
Jednoznačně to znamená, že prezident ví, že jeho podmínky nebudou splněny a směřuje vše k sestavení úřednické vlády, kdy bude do prominentních pozic jmenovat lidi z okruhu své nové strany, která by se mohla ucházet o „přeběhlíky“ z ODS. Pro jejich získávání by měla tato „vláda odborníků“ pádný argument: podpora V.K. a odpor k LS. Takto jmenovaná vláda může vládnout i bez podpory sněmovny. Nejen do předčasných, ale dokonce až do voleb řádných. Prezidentův spěch a jeho vlastní slova, že nepřipustí setrvání Topolánkovy vlády do konce předsednictví EU, jsou nejen osobním výrazem odporu vůči Topolánkovi, ale především vzkazem evropským institucím, že nepokládá stabilitu předsednictví EU za důležitý faktor.
Vypadá to, že ČSSD si pomalu začíná uvědomovat, jaké škody svou neodpovědností na občanech a na prestiži ČR napáchala, když skočila na lep spojencům pana prezidenta v poslanecké sněmovně. Zajisté, že těmi spojenci nemyslím ty dvě hloupé zelené husičky. Tu hru hraji jiní a ve velmi úzkém kruhu. Osobně nevěřím ani tomu, že mezi sebe přizvali Pavla Béma.
Ve včerejších Událostech komentářích jsme mohli sledovat značně zkrotlého a vystrašeného Zaorálka. Dochází mu to. A východisko? Jak se chovat státotvorně s nejvyšším ohledem na občany a jak zároveň prezidentovi překazit jeho plány? Sednout k jednomu stolu, domluvit se závazně na nejbližším termínu předčasných voleb a dodat panu prezidentovi 101 nekomunistických a nepřeběhlických podpisů. S tím, že současná vláda dovede zemi nejen do konce předsednictví EU, ale podmíněně i do předčasných voleb.
Jana DědečkováBývalá členka Rady ČT v období tzv. televizní krize. Šéfredaktorka Virtually a místopředsedkyně a mluvčí Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů