Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Kdo je daňový soumar?

Petr Nečas

31.03.2006, Právo

Za posledních pět let zaniklo 75 tisíc malých firem s jedním až devatenácti zaměstnanci. V posledních dvou letech zaniklo téměř 120 tisíc živnostníků. Za poslední léta se minimální výše odvodů na zdravotní a sociální pojištění a minimální daně zvedly u osob samostatně výdělečně činných na pětinásobek. Za poslední čtyři roky zaplatili čeští živnostníci na daních a odvodech na sociální pojištění 100 miliard korun. Již v tuto chvíli mají velcí investoři, zpravidla velké zahraniční korporace, přislíbeny od vlády daňové úlevy a investiční pobídky za 90 miliard korun. Malí a drobní odvedli 100 miliard, velcí dostali 90 miliard.


V sektoru malých a středních firem se tvoří 60 % pracovních příležitostí. Ve světle předchozích údajů se nemůžeme divit půl miliónové nezaměstnanosti, která neklesá i přes slušný hospodářský růst. Pokud neoživíme podnikání pro živnosti, malé a střední firmy, nezaměstnanost nepoklesne. Není pravda, že živnostníci jsou bohatí, a proto z nich můžeme ždímat vysoké daně.

Podle statistiky je průměrný roční příjem na hlavu v rodině zaměstnance téměř o pětinu vyšší, než stejný příjem v rodině živnostníka. Přitom ročně na hlavu v rodině zaměstnance připadají o pětinu vyšší sociální transfery a dávky než v rodině živnostníka.

Na živnostníky se v posledních letech valí záplava byrokracie, úředních komplikací, vyšších daní a odvodů, nových povinností. Proto si zaslouží podporu. Návrhy ODS přináší balíček konkrétních opatření, jako je zrušení minimální daně, registračních pokladen a platby nemocenské. Snižuje a zjednodušuje platbu daní a odvodů. Omezuje byrokracii a usnadňuje vznik živností a firem.

A také jako kompenzaci uplynulých let a investičních pobídek těm velkým umožňuje ve zdaňovacím období 2006-2010 roční daňové prázdniny. Podmínkou je zřeknutí se všech sociálních dávek a dotací. Tuto daňovou výhodu může čerpat jen jednou, a to proto, aby se po roce 2010 umožnilo novým živnostníkům čerpat v prvních čtyřech letech roční daňové prázdniny za stejných podmínek, tedy zřeknutí se sociálních dávek. Roční daňový výpadek nebude přesahovat 3 miliardy korun a za podmínek oživeného malého podnikání a vzniku nových pracovních příležitostí nemusí být dokonce vůbec žádný.

Návrhy ODS pro živnostníky včetně ročních daňových prázdnin jsou cestou k oživení malého podnikání a ke vzniku nových pracovních příležitostí. Daňové prázdniny pro živnostníky se nevyplatí jen jim, ale i zaměstnancům a nezaměstnaným.Petr Nečas
Místopředseda vlády ČR, ministr práce a sociálních věcí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 9872 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA