Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


TOP 09 láká Moldana. Kdo bude další?

Zbyněk Klíč

TOP 09 prý láká senátora Moldana. Po voličích bere nová strana občanským demokratům i elitní experty, kdo přijde na řadu další?

Nástup TOP 09 byl veřejností vnímán jako plus pro ODS, které měli Kalouskovci pomáhat získat středopravé voliče s křesťanským zázemím. Když se ukázalo, že tomu tak není a k TOP 09 přebíhají ve velkém právě voliči ODS, začala být soupeřem. Potom celá pravice doufala, že nováček na politické scéně obsadí dosud neartikulovaná témata a „vychytá“ nové voliče. Jenže tak tomu taky nebylo – TOP 09 postavila svůj program na stejných tématech jako ODS, akorát je lépe prodává. I zde tedy voliče vpravo spíše rozdělila než spojila. Teď tedy přichází souboj o tváře expertů, a to pro ODS začíná být alarmující.

Právě „modří“ totiž byli dosud vnímáni jako strana odborníků, tvůrců věcného programu a realistického přístupu k politice. Bohužel však tuto devízu promrhala a experty ve vlastní straně mrhá. To se jí ale může hezky vrátit.


Trochu Opravdového Populismu
Schwarzenberg a Kalousek totiž brilantně využili svého étosu nové strany a naladili se na notu české veřejnosti. Není totiž pravda, že ta je pouze tupou masou, která volí podle výše sociálních dávek. Popularita Fischerovi vlády dává najevo, že občan touží i po fundovaných řešeních s minimálním nánosem „politického“ balastu, což duo K+S promptně rozpoznalo. Cíleně na tyto požadavky apeluje a nebojí se při tom být i populistická.

Jak by měla na tento vývoj ODS reagovat? Měla by se vrátit ke kořenům, a to jak programově, tak personálně. Vážit si a využívat dlouholeté a odborně zdatné členy strany, oprášit tradiční programové principy a najít nové oblasti pro jejich využití. Chovat se tedy konzervativně, a to nikoliv pouze programem (i když tím taky), ale celkovým přístupem ke každodenní politice.Zbyněk Klíč
výkonný redaktor CEVROREVUE
 
  Přístupy: 41384 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA