Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Mezi straníky a Topolánkovými poradci vzniká logický konflikt

Petr Nečas

Právo, 03.09.2004

* Sami představitelé ODS připouštějí, že s blížícím se termínem prosincového kongresu roste ve straně vnitřní napětí. Očekáváte od sjezdu zásadní střet pohledů na způsob vedení strany, nebo jde spíš o osobní ambice jednotlivců?

Je to logické, protože toto vnitřní napětí roste vždy před volebním kongresem. Je tady velice závažná věc a to jsou krajské volby, do kterých jdou stovky kandidátů, takže celá ODS se na ně samozřejmě zaměřuje. A v období mezi volbami a kongresem budou navíc probíhat vyjednávání o vytvoření krajských rad, obsazení hejtmanských a místohejtmanských postů, členů krajských rad a podobně.

* Ptal jsem se spíše na případné výhrady vůči způsobu vedení strany.

Nezaznamenal jsem žádné velké výhrady. Znovu opakuji, v minulosti vždycky bylo cítit před kongresem určité vzrušení nebo napětí. Nevolil se předseda, protože ten byl v době Václava Klause jasný, vždy však byl boj o místopředsedy. Takže je to logické.

* Do jaké míry může šéfa ODS Mirka Topolánka poškodit kauza, v níž poslanec US Kořistka obvinil předsedova tajemníka z korupce?

Určitě nikomu neprospěla - ODS, české politické scéně ani panu předsedovi. Na druhé straně mám silný pocit, že ten, kdo to chce dále hrát a nějak dramatizovat, se snaží dělat tak trošku nadměrnou záležitost z něčeho, co si takovou pozornost nezaslouží.

* Považujete za osobní chybu předsedy, že jeho tajemník vůbec jednal s konkurenčním politikem bez pověření strany?

Byly tam některé nešikovnosti. Před tou událostí i po ní. Já jsem svůj názor panu předsedovi řekl. Necítím potřebu jej nějak více ventilovat veřejně a opakuji, že tato věc by ani uvnitř ODS neměla být přeháněna.

* Nemohou za aférou nepřímo stát i lidé z ODS, kteří chtějí Topolánka před sjezdem zdiskreditovat?

Že žádný z nás nemá jenom své podporovatele, ale i své odpůrce, je jasná věc. Na druhou stranu se mi nechce věřit, že by podobná věc byla nějakým způsobem uměle rozjížděna zevnitř ODS.

* Hovořili jste s Topolánkem i o jeho dalších poradcích, například o bývalém šéfovi vojenské rozvědky Andoru Šándorovi, ze kterého jste nebyl příliš nadšen?

Na téma pana Šándora jsem s panem předsedou několikrát mluvil. Mé výhrady on znal a musím zdůraznit, že zhruba od konce zimy podle informací od pana předsedy pan Šándor funguje pouze jako jeho lektor angličtiny, a ne poradce. Takže jsou moje výroky v podstatě z té předcházející doby, kdy ještě tento stav neplatil.

* Není to tedy tak, že ODS spoluvládnou nevolení lidé, jak se říkávalo už za Klause? Vždy vzniká logický konflikt a logické napětí, protože kolem předsedy ODS - ať je to kdokoli - jsou vlastně dva okruhy lidí. Jeden z nich jsou legitimně volení funkcionáři ODS a druhým jakési bezprostřední, poradcovské nebo osobní okolí, jakýsi privátní kabinet, když použiji politologické terminologie.

Předseda si vždy k sobě bere lidi, které zná dlouhodobě, a někdy tam vzniká napětí. Vidím to jako přirozené, pokud to nepřekročí míru. Rozhodujícím pro chování a kroky strany musí být rozhodování volených orgánů, nikoli těch nevolených lidí.

* A v ODS neexistuje trend posilování vlivu těchto poradců?

Nevidím jej. Klíčovými orgány je grémium a výkonná rada, nikoli nějací poradci.

* Čím si vysvětlujete, že ODS z vládní krize vlastně vůbec nic nevykřesala - pouze marný pokus o sesazení vládní koalice a pak zmíněnou kauzu Kořistka.

Jak to nepodařený pokus? Ten pokus byl podařený, protože vláda Vladimíra Špidly padla.

* Ale v téměř nezměněné podobě zase funguje. ODS přece chtěla něco jiného.

Je otázka, jestli je to pro nás nevýhoda nebo výhoda, když si porovnáme s realitou úvahy, jak to bude jiná vláda, v jiném personálním složení, na jiném koaličním půdorysu, s tahem na branku... My jsme splnili svou úlohu opozice a myslím, že jsme k pádu vlády také přispěli.

* Vy si upřímně myslíte, že voliči ODS ocení pomoc vaší strany k pádu Špidlovy vlády, aby ji nahradila vláda Grossova?

Jsem přesvědčen, že se tam otevíraly možnosti k jiným krokům pro pravicového voliče podstatně výhodnějším, než je Grossova vláda. Na druhé straně my máme sílu 57 hlasů a tu můžeme používat pouze v rámci mantinelů daných výsledkem voleb. Ale neznám nikoho z voličů ODS, který by se na nás zlobil, že Špidlova vláda padla.

* Nemyslíte, že by ODS - i kvůli různým půtkám v regionech - nad sebou potřebovala pevnější ruku?

K lokálním půtkám docházelo prakticky vždycky. A míra, která je teď - to potvrzuji jako člověk, který je v ODS od roku 1991 - není větší, než byla v minulých letech. I třeba za minulého předsedy.

* Takže se vám nestýská po Václavu Klausovi?

To je jiná věc. Já léta strávená po boku Václava Klause považuji za vysokou školu politiky a nesmírně si jí vážím. Václav Klaus je neopakovatelný fenomén. Z tohoto pohledu se těm z nás, kteří jsme měli tu čest sloužit po jeho boku, bude po něm stýskat. Ale ta léta jsou pryč.

* Znamená to také, že Topolánek úspěšně kočíruje stranu včetně regionů?

Jsem přesvědčen, že pan předseda Topolánek pracuje naplno. Jsem svědkem, že dělá podle svého nejlepšího vědomí a svědomí to nejlepší pro ODS. A platí to pro celé grémium i pro celou výkonnou radu.

* Co byste považoval za takový úspěch v krajských a senátních volbách, aby měl Topolánek prakticky jisté vítězství na kongresu?

Kdekoli v parlamentních demokraciích jsou hlavním testem předsedovy úspěšnosti zpravidla parlamentní volby, v našem případě tedy do Sněmovny. Volený předseda by měl dostat šanci provést stranu parlamentními volbami. Takže dělat automatické rovnítko mezi velikostí úspěchu v krajských volbách a velikostí úspěchu vedení či předsedy ODS je trošku umělé. Ale jsem přesvědčen, že máme nakročeno ke kvalitnímu výsledku v krajských a senátních volbách.

* Uvažujete o kandidatuře na předsedu ODS?

Jsem přesvědčen, že rozumná a stabilizovaná strana uprostřed brodu nepřepřahá, že by pro ODS byla nejlepší volba stávajícího kandidáta předsedou. Bylo by to podle mého názoru rozumné a správné. Já sám, budu-li mít podporu od členské základny, jsem připraven obhajovat post místopředsedy ODS.

5. září 2004



Petr Nečas
Místopředseda vlády ČR, ministr práce a sociálních věcí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 3124 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA