Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


ČSSD skrytě zavádí program rovné daně

Petr Nečas

Hospodářské noviny, 18.01.2005

Ministr financí Bohuslav Sobotka může být vážným protivníkem, varoval Petr Nečas v projevu, díky kterému byl v prosinci na kongresu ODS zvolen prvním zástupcem stranického předsedy. Poté, co Sobotka zveřejnil svůj záměr snižovat daně, Nečas potvrzuje: "Sobotka je nebezpečnější než například Zdeněk Škromach. Není mezi nimi politicky velký rozdíl, Sobotka se ale zaměří na nižší střední vrstvy. Liší se od Škromacha i tím, že do voleb nepřizná plán propojit sociálnědemokratické hlasy s komunisty, aby bylo možné vytvořit levicovou většinu."

HN: Budou Sobotkovy daňové návrhy konkurencí pro vaši rovnou daň?

To si nemyslím. Jde jenom o kosmetické úpravy, jejichž autoři nepochopili podstatu nutné reformy daní. Při ní jde především o složenou daňovou kvótu, kterou máme vyšší než všechny nové země Evropské unie a než všichni sousedi. Tady nepomůže jen dílčí změna daňových sazeb. Socialisté přiznávají, že složenou daňovou kvótu snižovat nechtějí.

HN: Pokud ministr financí své úpravy daní předloží do parlamentu, budete je podporovat?

Když některé návrhy vyjdou vstříc našemu programu, tak je podpoříme. Ale znovu připomínám, že nejde o daňovou reformu, která by byla silným impulsem pro ekonomiku. Sociální demokracie se potřebuje chytit ve středních vrstvách, především mezi zaměstnanci veřejného sektoru. My se předem obáváme, že snížení jejich daní budou chtít kompenzovat ve vyšších vrstvách.

HN: Souhlasíte i se Sobotkovým návrhem zrušit všechny odečitatelné položky, včetně odpočtů za úroky z hypoték a za stavební spoření?

Ano, pokud se odpovídajícím způsobem zvýší hlavní odečitatelná položka. Záleží na každém z nás, jestli chce tu částku projíst, prostavět, nebo věnovat charitě.

HN: Ministerstvo financí počítá s tím, že hlavní položku zdvojnásobí...

Sobotka skrytě zavádí program rovné daně.

HN: Premiér Gross varoval, že vaše snížení daní by poškodilo nejnižší vrstvy, které utrácejí nejvíc za jídlo. Patnáctiprocentní rovná daň by zvýšila současnou pětiprocentní sazbu za potraviny. Můžete vyloučit, že k tomu dojde?

To je demagogický argument, který přehlíží, že roste váha nákladů na bydlení, elektřinu, stavební práce. Tyto položky vláda přesunula nebo se chystá přesunout do devatenáctiprocentní sazby. Sbližovat devatenácti a pětiprocentní sazbu můžeme skokem, mohou se ale také sbližovat postupně, aby to nikoho nepoškodilo.

HN: Jak byste definoval střední třídu?

To je otázka pro sociologický seminář. Z hlediska příjmů bych sem zařadil občany, kteří mají 70 až 120 procent průměrných příjmů a mají úplné střední vzdělání.

HN: Máte také vy nějaký speciální plán, jak oslovit střední třídu?

Náš program není závislý na společenských třídách nebo skupinách. Chceme oslovit voliče z nejnižších i vysoce zabezpečených vrstev. Pouze třetina našich voličů má příjem 24 tisíc korun a více.

HN: Co nabízíte nižším příjmovým skupinám?

Nabízíme jim vizi společnosti, která je otevřená sociální mobilitě, podporuje vzdělání, podnikání, získávání kvalifikace. Kdo bude aktivní, může svůj život změnit. Má život ve svých rukou.

RNDr. Petr Nečas


18. ledna 2005Petr Nečas
Místopředseda vlády ČR, ministr práce a sociálních věcí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 3210 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA