Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Dva dny vítězil socialismus

Petr Nečas


11.12.2009, zpravy.ods.cz

Kongres Strany evropských socialistů (PES) nepřinesl žádná překvapení. Delegáti opět nebyli schopni jakékoliv sebereflexe, a do svého čela zvolili i přes drtivou porážku v eurovolbách, staronového předsedu Poula Rasmussena. Na kongresu se neobjevil ani žádný protikandidát.

Socialistům také chybí jakékoliv nápady na řešení důsledků současné krize. Například většinu závěrečné tiskové konference vyplnil Jiří Paroubek místo věcných témat vyjmenováváním osob, se kterými si na kongresu potřásl rukou.

Poul Rasmussen zase ve svém projevu na kongresu formuloval zásadní myšlenku, že chce dát lidem naději. Není divu, že PES prohrál v eurovolbách. Socialisté si totiž pořád neuvědomili, že lidé nechtějí naději, ale požadují řešení. Chtějí pracovní místa, zdravé firmy a prosperitu. Tyto hodnoty jim mohou v Evropě nabídnout pouze liberálně-konzervativní pravicové strany.

Rasmussen se snažil na kongresu přesvědčit přesvědčené, že krize je důsledkem selhání pravicové ideologie. Nic ale nemůže být dále od pravdy. Krize začala na americkém trhu s nemovitostmi, kde levicový proud v čele s americkým prezidentem Billem Clintonem neúměrně zasahoval do tržních procesů. Snaha o to, aby měl každý Američan vlastní dům, nafoukla jednu z největších nemovitostních bublin v historii. Následky jejího splasknutí nyní prožíváme. Krize není selháním kapitalismu, ale státního paternalismu.

Rasmussen se tak snaží využít krátkodobosti paměti lidí, stejně jako Jiří Paroubek. Ten nejdříve shodil vládu, způsobil politickou krizi, a na podzim zabránil konání předčasných voleb. Na kongresu se ale snažil vše svést na Ústavní soud, i když ten by ústy svého předsedy konání předčasných voleb nebránil. O to nevěrohodněji vyznívají jeho slova, že kdyby proběhly předčasné volby, vítal by delegáty kongresu jako předseda vlády. Mimochodem, téměř žádný z posledních průzkumů preferencí, které má pan předseda tak v oblibě, mu tuto jistotu nedává.

Co tedy po kongresu Strany evropských socialistů (PES) zůstane? Prázdné floskule o inteligentním zeleném růstu (pod kterými si ČSSD představuje zřejmě miliardové pobídky pro zahraniční montovny), slova o potřebnosti další centralizace, a fotografie Jiřího Paroubka v tramvaji.

O jeden působivý gól do vlastní branky se postarali sami delegáti kongresu. Ve stoje zatleskali předsedovi parlamentní frakce socialistů Martinu Schulzovi, který se hrdě přihlásil k poměrům v bývalém Sovětském svazu. Hřímal: "To, že padl Sovětský svaz, ještě neznamená, že zvítězil kapitalismus."



Petr Nečas
Místopředseda vlády ČR, ministr práce a sociálních věcí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 16286 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA